مهرالمتعه در قانون مدنی چیست و شرایط آن چگونه است؟

مهرالمتعه و شرایط آن

مطابق ماده ۱۰۹۳ قانون مدنی در خصوص مهرالمتعه بیان می گردد هرگاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نردیکی و تعیین مهر زن خود را طلاق دهد زن مستحقق مهرالمتعه است و اگر بعد از آن طلاق دهد مستحقق مهر المثل خواهد بود.

  • منظور از بعد از آن، بعد از نزدیکی است، نه بعد از تعیین مهر، زیرا بعد از تعیین مهرالمسمی، زن باید نصف یا تمام مهرالمسمی را بگیرد.
  • الزام به پرداخت مهرالمتعه منحصر به نکاح دائم است و در نکاح موقت راه ندارد.
  • در صورت عدم تعیین مهر، انحلال نکاح پس از نزدیکی به هر دلیلی که باشد اعم از طلاق، فسخ یا فوتریال زن را مستحق مهرالمثل می کند مگر آنکه فسخ نکاح بر اثر تدلیس زن باشد.
  • مطابق ماده ۱۰۹۴ قانون مدنی در خصوص تعیین میزان مهرالمتعه بیان می گردد برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه می شود
  • در مهرالمتعه بر خلاف مهرالمثل وضع و شان زن ملاک قرار نمی گیرد بلکه وضع مالی شوهر مدنظر قرار می گیرد.
  • در صورتی که مهر المسمی مجهول باشد یا مالیت نداشته باشد یا ملک غیر باشد در صورت اول و دوم زن مستحق مهرالمثل خواهد بود و در صورت سوم مستحق مثل یا قیمت آن خواهد بود مگر اینکه صاحب مال اجازه نماید.

رویه قضایی برای ثبت دادخواست مهریه توسط وکیل دادگستری

امروزه با تخصصی شدن دادگاه های خانواده و همچنین به روز شدن قوانین حقوق خانواده وکلا و مشاورین حقوقی که تسلط کاملی در این زمینه داشته باشند می تواند کمک حائز اهمیتی را در احقاق حقوق قانونی زوجه بنماید.

ثبت دادخوایت مهریه به صورت صورت می پذیرد:

  1. از طریق دادگاه های عمومی حقوقی و ثبت دادخواست مطالبه مهریه
  2. از طریق اداره اجرای اسناد و ثبت درخواست صدور اجراییه

نظر به تخصصی بودن هر دو روش پیشنهاد می گردد مطالب مرتبط به هرکدام را مطالبه نموده و در صورت امکان از خدمات مشاوره ای موسسه استفاده نمایید و بعد از آن اقدام به ثبت دادخواست یا درخواست نمایید.

مشاوره حقوقی

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یامشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 
نوشتهٔ پیشین
وکیل طلاق توافقی
نوشتهٔ بعدی
مشاوره حقوقی تلفنی رایگان ۲۴ ساعته با وکیل پایه یک دادگستری
فهرست

تماس با وکیل دادگستری