مراحل رسیدگی به دعاوی سرقفلی

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

مراحل رسیدگی به دعاوی سرقفلی به چه صورت است؟

دعاوی سرقفلی

قبل از آنکه بخواهیم در رابطه با مراحل رسیدگی به دعاوی سرقفلی بهتر است با معنای حقوقی کلمه ی سرقفلی آشنا شویم . سرقفلی در معنای حقوقی همان وجه پولی میباشد که یک مستاجر برای اینکه بتواند از منافع یک مکان تجاری بهره ببرد، به موجر و مالک می پردازد ولی باید به این موضوع توجه داشته باشید که پرداخت این پول تنها فرد پرداخت کننده، مالک منافع یک مکان میشود و به هیچ عنوان مالک خود ملک تجاری نمیگردد، یک مشاوره حقوقی حرفه ای به خوبی میتواند در رابطه با این موضوع شما را یاری کند. شما به راحتی میتوانید همین الان برای استفاده از مشاوره حقوقی با گروه حقوقی وکلای عدالت تماس بگیرید.

در ماده ۶ قانون روابط موجر و مستاجر تصویب شده در سال ۷۶، در رابطه با تعیین مبلغ سرقفلی امده است که: هرگاه مالک، ملک تجاری خود را به اجاره واگذار نماید می‌تواند مبلغی را تحت عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت نماید. همچنین‌ مستاجر می‌تواند در اثناء مدت اجاره برای واگذاری حق خود مبلغی را از موجر یا مستاجر دیگر به عنوان سرقفلی دریافت کند، مگر آنکه در ضمن عقد اجاره حق انتقال به غیر از وی سلب شده باشد.
* چنانچه مالک سرقفلی نگرفته باشد و مستاجر با دریافت سرقفلی ملک را به دیگری واگذار نماید پس از پایان مدت اجاره مستاجر اخیر حق مطالبه سرقفلی از مالک را ندارد.
‌* در صورتی که موجر به طریق صحیح شرعی سرقفلی را به مستاجر منتقل نماید، هنگام تخلیه مستاجر حق مطالبه سرقفلی به قیمت‌ عادله روز را دارد.

حمایت قانونگذار از مستاجران اماکن تجاری

برای بسیاری از اشخاصی که مغازه یا ملک تجاری را اجاره می کنند، پیش آمده است که با تلاش های بسیار و استفاده از تبلیغات گسترده، باعث جذب مشتری های بسیار زیادی به آن ملک تجاری یا مغازه می شود امت بعد از انکه موعد قرارداد اجاره اش به اتمام میرسد، مجبور میشود تا ملک مذکور را تخلیه کند. از طرفی دیگر نیز مالک اصلی ممکن است بدون در نظر گرفتن حق و حقوق فردی که باعث مشهور شدن آن مکان تجاری شده است، با خیالی راحت از مزایای مشهور شدن و شناخته شدن ملک تجاری اش به کسب سود بپردازد. همین موضوع نیز باعث شده است تا قانون گذار کشور ما با تدوین قوانین دعاوی سرقفلی و روابط موجر و مستاجر به حمایت از حقوق تمامی مستاجران در برابر مالکان بپردازد.
توجه داشته باشید که قوانین و حقوق مربوط به دعاوی سرقفلی تنها شامل مستاجران مکان های تجاری میباشد و شامل مستاجران اماکن مسکونی نمیگردد. از جمله عوامل تعیین کننده میزان سرقفلی به موارد زیر تقسیم می شوند:

۱. محل ملک
۲. نوع ملک
۳. مساحت
۴. امکانات ملک از جمله برق تلفن آب و…..

یکی از مهمترین مواردی باید در دعاوی سرقفلی به آن توجه کرد آن است که انتقال سر قفلی از راه های قانونی مختلفی امکان پذیر است. این راه های قانونی به موارد زیر تقسیم می شوند:

۱.انتقال اختیاری :اگر سرقفلی یک ملک اختیاری با رضایت مالک به فرد دیگری انتقال یابد و این انتقال سرقفلی به صورت سند عادی یا سند رسمی انجام می‌گیرد.
۲. انتقال قهری: اگر مالک سرقفلی فوت شود حق او به ورثه انتقال می‌یابد.
۳.انتقال قضایی: در صورت صادر شدن حکم توسط مقام قضایی انتقال سرقفلی امکان پذیر می شود.

دلایل اقدام به طرح دعاوی سرقفلی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایلی که امروزه در دادگاه ها دعاوی سرقفلی مطرح می گردد، نقض قرارداد و درخواست تخلیه ملک قبل از اتمام قرارداد از مستاجر توسط موجر است. در چنین مواقعی قانون کشور ما این امکان را برای مستاجر ایجاد کرده است تا طبق ماده ماده ۵ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ برای اقامه دعوا به مراجع قانونی ذیصلاح مراجعه کند. در متن این ماده آمده است که، چنانچه مستاجر در مورد مفاد قرارداد ارائه شده از سوی موجر مدعی هرگونه حقی باشد ضمن اجرای دستور تخلیه شکایت خود را به‌ دادگاه صالح تقدیم و پس از اثبات حق مورد ادعا و نیز جبران خسارات وارده حکم مقتضی صادر می‌شود.
توجه داشته باشید که در صورتی که شکایت مستاجر اثبات شود و از جانب مقام قضایی نیز حکم پرداخت مبلغ سرقفلی صادر شود، موجر وظیفه دارد تا در طی ۱۰ روز، مبلغ سرقفلی را به مستاجر پرداخت کند، در غیر این صورت مستاجر پس از طی نمودن مراحل حقوقی و قانونی میتواند برای توقیف اموال موجر برای دریافت میزان مبلغ سرقفلی اقدام نماید.

نکاتی مهم در رابطه با سرقفلی

· با استناد به ماده ۹ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶، چنانچه مدت اجاره به پایان برسد یا مستاجر سرقفلی به مالک نپرداخته باشد و یا اینکه مستاجر کلیه حقوق ضمن عقد را استیفاء کرده‌ باشد هنگام تخلیه عین مستاجره حق دریافت سرقفلی یا اقدام به طرح دعاوی سرقفلی را نخواهد داشت.
· در مواقعی که موجر از مستاجر هیچ مبلغی را بابت حق سرقفلی دریافت نکرده باشد ولی مستاجری که ملک تجاری را اجاره کرده است از مستاجر دوم حق سرقفلی دریافت کند، مستاجر دوم تا اتمام زمان قرارداد حق طلب کردن مبلغ سرقفلی را نخواهد داشت.
· در مواقع به اتمام رسیدن زمان قرارداد و موعد تخلیه مستاجری که حق سرقفلی پرداخت کرده است، این اختیار را دارد تا حق خود را با قیمت روز و کاملا عادلانه از موجر ملک تجاری مذکور دریافت کند.

روند رسیدگی به پرونده های دعاوی سرقفلی

به طور خلاصه، روند رسیدگی به پرونده های دعاوی سرقفلی در محاکم قضایی به طور خلاصه به مراحل زیر تقسیم می گردد:
تنظیم و تقدیم دادخواست.
رفع نقض و تعیین شعبه.
تعیین وقت رسیدگی و ابلاغ وقت به اصحاب دعوا.
حضور در جلسه رسیدگی و طرح و دفاع از پرونده.
ارجاع امر به کارشناسی و ابلاغ و اعتراض به نظریه کارشناسی.
بررسی اسناد و مدارک و کارشناسی و صدور رای بدوی توسط دادگاه بدوی.
اعتراض به رای (تجدیدنظرخواهی) یا پاسخ به لایحه تجدیدنظر خواهی.
تعیین دادگاه تجدیدنظر برای رسیدگی دوباره.
رسیدگی دادگاه تجدیدنظر و صدور رای قطعی.
ابلاغ دادنامه تجدید نظر خواهی به اصحاب دعوا.
تقاضای تشکیل پرونده اجرایی از دادگاه بدوی.
اجرای رای از طریق اجرای احکام

· نکته : در ماده ۱۰ قانون روابط موجر و مستاجر، صراحتا در رابطه با تعیین مبلغ سرقفلی در پرونده های مربوط به دعاوی سرقفلی است که: هرگاه بین طرفین نسبت به میزان آن توافق حاصل نشود با نظر دادگاه تعیین‌ خواهد شد البته مطالبه هرگونه وجهی خارج از مقررات فوق در روابط استیجاری ممنوع می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر و کاملتر میتوانید با گروه حقوقی وکلای عدالت تماس بگیرید و سوالات و چالش های حقوقی خود را مطرح کنید و راه حل حقوقی مناسب با آن را به کمک یک فرد متخصص پیدا کنید.

اینستاگرام موسسه حقوقی اساتید مهر ایرانیان

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری