مراحل رسیدگی به دعوای ضرب و جرح در دادسرا و دادگاه

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
در حال ثبت رای

مراحل رسیدگی به دعوای ضرب و جرح در دادسرا و دادگاه به چه صورت است؟

مراحل رسیدگی به دعوای ضرب و جرح در دادسرا و دادگاه

دعوای ضرب و جرح یکی از عمده ترین موضوعات پرونده هایی می باشد که امروزه در دادگاه ها و دادسراها طرح میشود. دعوای ضرب و جرح در مرحله ی اول، شامل مجازات قصاص میشود و در مواردی که این موضوع به اثبات برسد که شرایط قصاص برای مجرم پرونده وجود ندارد، جرم دارای جنبه ی عمومی میگردد و قانونگذار مجازات حبس را برای چنین مجرمانی در نظر میگیرد.

حضور یک مشاوره حقوقی در چنین پرونده هایی باعث میشود تا طرفین دعوا هرچه سریعتر برای احقاق حقوق خود اقدام کنند. گروه حقوقی وکلای عدالت با در نظر گرفتن این نیاز جامعه ی انسانی آماده ی کمک رسانی به تمام افراد جامعه در رابطه با چنین پرونده هایی می باشد. متقاضیان میتوانند با یک تماس تلفنی کوتاهه از مزایای مشاوره گروه وکلای عدالت بهره مند شوند.

بر اساس ماده ۶۱۴ و۶۱۵ تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵، هر شخصی که عمداً به دیگری جرح یا ضربه‌ای وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دائمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه شود، در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد، چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران شود، به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی‌علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود.در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد، مرتکب به سه ماه تا یک ‌سال حبس محکوم خواهد شد. در این میان به نظر می‌رسد جراحات ساده‌ای که بدون ضایعات مندرج در قانون مجازات اسلامی باشد، مستند به هیچ ماده قانونی نیست بنابراین در این حالت در صورت گذشت شاکی خصوصی دادگاه قرار موقوفی تعقیب را نسبت به پرونده صادر می‌کند همچنین در صورت عدم گذشت شاکی خصوصی و مطالبه دیه و توافق با مجرم، دادگاه کیفری صرفا به صدور حکم بر پرداخت دیه بسنده می‌کند. در ادامه ی مطلب به مراحل رسیدگی به دعوای ضرب و جرح در دادسرا و دادگاه اشاره می کنیم.

شروع اختلاف

هنگامی که دعوای ضرب و جرح اغاز میشود، اصولا فرد شاکی باید بلافاصله پس از وقوع حادثه، به کلانتری محل وقوع جرم مراجعه کنند تا آثار ضرب جرح وارد شده توسط ماموران کلانتری مورد تایید قرار گیرد و اولین اقدام قانونی جهت تشکیل پرونده ی دعوای ضرب و جرح اغاز میگردد.
توجه داشته باشید که ارتکاب جرم ضرب و جرح نسبت به فرد بزه دیده ( فردی که مورد ضرب و جر قرار گرفته است.) و اطرافیان او ناظرینی که در صحنه حضور دارند و صحنه های خشونت آمیز را مشاهده میکنند دارای آثار مختلفی می باشد که در روند دادرسی پرونده دارای آثار حقوقی مختلفی می باشد.

تعقیب پرونده ضرب و جرح در دادسرا

 • ۱. پس از آنکه نیروی انتظامی، اقدام به تنظیم گزارش میکند، پرونده ی کیفری مربوط به دعوای ضرب و جرح به دادسرای عمومی و انقلاب ( در محل وقوع جرم) ارسال خواهد شد.
 • ۲. تمام محتویات پرونده در دادسرا ثبت میشود و سپس به یکی از شعبات بازپرسی که مستقر در دادسرای مربوطه ارجاع داده میشود.
 • ۳. بازپرس پرونده با توجه به وضع پرونده و دلایل جرم در مورد متهم دعوا، قرار تامین کفالت را طبق بررسی های تخصصی تعیین میکند و مبلغ نهایی را نیز برای پرداخت خسارت توسط بزهکار مشخص میکند.
 • ۴. پس از تعیین مبلغ دیه توسط کارشناس پرونده، و شاکی دعوا نیز طی نامه‌ای برای تعیین میزان جراحات وارد شده بر بدنش به پزشکی قانونی فرستاده می‌شود.
 • ۵. متهم در چنین شرایطی می تواند به کمک یک وکیل کیفری یک نفر از بستگان خود را به عنوان کفیل به شعبه بازپرسی معرفی کند.
 • ۶. بازپرس پرونده در چنین وضعیتی، وظیفه دارد تا وضعیت مالی و صلاحیت فرد معرفی شده توسط متهم برای کفالت مورد بررسی قرار دهد.
 • ۷. در مواردی که شرایط لازم برای کفالت فرد معین شده توسط بازپرس پرونده، احراز شود متهم پس از صدور قرار قبولی آزاد خواهد شد.
 • ۸. پس از صدور نظریه ی پزشکی قانونی به دادسرای عمومی و انقلاب، میزان خسارت وارد شده توسط فرد بزهکار مورد تایید قرار میگیرد.
 • ۹. در نهایت وقت جلسه رسیدگی توسط دفتر شعبه بازپرسی تعیین و در قالب احضاریه‌ای به دو طرف دعوای کیفری ابلاغ می‌شود.
 • ۱۰. همچنین توجه داشته باشید که پس از تشکیل جلسه تحقیق بازپرسی ، در همان جلسه به متهم پرونده تفهیم اتهام می‌شود. در این جلسه رسیدگی، متهم دعوا به ارتکاب جرم باید اقرار کند و اظهار ندامت خود را نیز بیان کند
 • ۱۱. . بعد از آنکه نظریه نهایی پزشکی قانونی اخذ شود، قرار مجرمیت صادر خواهد شد و کیفرخواست به اتهام ایراد ضرب و جرح عمدی با توجه به شکایت شاکی، اقرار متهم، گزارش پزشکی قانونی و سایر امارات قضایی تنظیم میگردد.

رسیدگی به پرونده در دادگاه

 • ۱. پس از طی شدن تشریفات مربوط به ثبت پرونده دعوای ضرب و جرح ، توسط واحد ارجاع مربوط به یکی از شعبات کیفری ارجاع داده میشود و تعیین وقت رسیدگی برای پرونده مربوطه صورت میگیرد. جلسه در وقت مقرر تشکیل می‌شود و شاکی و نماینده دادستان نیز باید در این جلسه حضور داشته باشد.
 • ۲. در طی تشکیل این جلسه در دادگاه از شاکی تقاضای توضیح در خصوص شکایت می‌کند و شاکی نیز شکایت خود را با ذکر دلیل بیان می‌کند. نماینده دادستان نیز در پرونده های مربوط به دعوای ضرب و جرح اصولا تقاضای مجازات متهم را خواهد کرد و متهم یا وکیل کیفری او نیز وظیفه ی ارائه دفاعیه ای متناسب با جلسه رسمی دادگاه را خواهند داشت.
 • ۳. توجه داشته باشید که در چنین مواردی ممکن است دادگاه مربوطه تشخیص دهد که پرونده نیاز به تحقیقات بیشتری دارد و آن را به دادسرا بازگرداند و چنانچه موجبات اتخاذ تصمیم فراهم باشد، حکم را صادر کند.
 • ۴. در صورتی که هر یک از طرفین پرونده، قصد اعتراض به حکم صادر شده توسط دادگاه را داشته باشند، پرونده ضرب و جرح به دادگاه تجدیدنظر استان فرستاده میشود و پس از آنکه حکم مرجع مربوطه مورد تایید یا نقض قرار گیرد، برای صدور حکم نهایی پس از اعتراض ، پرونده به دادسرای اولیه ارجاع داده خواهد شد و برای اجرای حکم قطعی با دستور سرپرست دادسرا به واحد اجرای احکام ارسال میشود.
 • ۵· برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پرونده های کیفری و حقوقی که با آن سروکار دارید، میتوانید با موسسه وکلای عدالت تماس بگیرید و از مشاوره متخصصان حقوقی با تجربه استفاده کنید.
فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری