حق حبس زن چیست و شرایط اعمال آن به چه صورت است؟

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

حق حبس زن و شرایط اعمال آن

مسلما در تمامی جوامع این موضوع مطرح است که عدم آگاهی از مسائل حقوقی و عدم مشورت با یک متخصص حقوقی برای آگاهی از مسائل قانونی کشور، از جمله مواردی میباشد که باعث تضییع حقوق افراد است.

موضوع حق حبس زن نیز جز یکی از اصلی ترین و مهم ترین مباحث حقوقی میباشد که مرتبط با حقوق زنان متاهل است و در موارد بسیاری ممکن است شاهد تضییع و نادیده گرفتن از سوی همسران آنان باشیم.

در چنین مواردی مشاوره حقوقی میتواند به تمامی افراد کمک کند تا برای احقاق حقوق خود و جلوگیری از تضییع آن اقدام نمایند.

گروه حقوقی وکلای عدالت در جهت حمایت از حقوق تمامی افرادی که آگاهی کاملی از مسائل قانونی کشور ندارند، تشکیل شده است و شما میتوانید به راحتی در هر زمان و مکانی تمامی سوالات خود را از طریق تماس تلفنی از این متخصصان بپرسید و در جهت احقاق حقوقتان در مسیر زندگی گام بردارید.

در ماده ی ۱۰۸۵ و ۱۰۸۶ قانون مدنی، صراحتا به اهمیت موضوع حقوقی حق حبس زن اشاره شده است: (زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهردار امتناع کند مشروط بر اینکه مهراوه حال باشدواین امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.
اگرزن قبل از اخذ مهریه اختیارخودبه ایفا وظایفی که در مقابل شوهردار قیام نمود دیگر نمی تواند از حکم ماده قبل استفاده کند معذلک حقی که برای مطالبه مهریه ساقط نخواهد شد. )

بنابراین به عنوان یک تعریف کلی از حق حبس زن میتوان گفت که این حق مربوط به آن است که این اختیار برای تمامی بانوان وجود دارد که تا زمانی که تمام مهریه ی انان از جانب زوج پرداخت نشده است میتوانند از انجام وظایف زناشویی خود امتناع کنند و این در شرایطی میباشد که مهریه ی زن حال باشد.

حق حبس زن یکی از مهم ترین مسائلی می باشد که باید حتما به آن توجه داشت. بسیاری از مشکلات خانواده و طلاق هایی که برای زوجین پیش می آید ناشی از بی اطلاعی و عدم آگاهی انان از مسائل حقوقی می باشد.

این موضوع کاملا صحیح است که قرار نیست تمام افراد جامعه در رشته ی حقوق تحصیل کرده باشند و در مورد مسائل حقوقی همچون حق حبس زن اطلاعات کاملی داشته باشند اما انان می توانند به راحتی از مشاوره حقوقی استفاده کنند و اطلاعات خود را در رابطه با چنین مسائلی تکمیل کنند.

توجه داشته باشید که برای آن که در رابطه با اصطلاحات حقوقی اطلاعات کامل و دقیقی بدست آورید بهتر است که حتما از افرادی متخصص و با تجربه کمک بگیرید.

موسسه حقوقی وکلای عدالت با در نظر گرفتن این نیاز جامعه و با هدف حل مشکلات حقوقی مردم جامعه و ارائه ی آگاهی های کامل و جامعی در مورد مسائل حقوقی همچون حق حبس زن، مشاوران و وکلای حقوقی کار آزموده و متخصصی را برای خدمت رسانی به مردم جامعه در نظر گرفته است و شما میتوانید به راحتی با این موسسه حقوقی معتبر تماس بگیرید تا اطلاعات حقوقی خود را تکمیل کنید.

حق حبس زن ؛ نوعی از عقود معوض

طبق ماده ی ۱۰۸۵ قانون مدنی کشور، تا زمانی که مهریه ی زن به طور کامل از جانب شوهر به او پرداخت نشود زن میتواند متقابلا از ایفای وظایف خود خودداری کند.

توجه داشته باشید که حق حبس زن تنها مربوط به مهریه ی او می شود و مسئله ای نیست به نفقه ی زن مرتبط باشد، یعنی اگر نفقه ی زن از جانب شوهر پرداخت نشود، زن از لحاظ شرعی این اجازه را ندارد تا انجام وظایف زناشویی خودداری کند.

حق حبس زن نیز نوعی از عقود معوض به حساب می آید.

عقود عوض در حقیقت نوعی از عقود محسوب میشوند که در انه، هریک از طرفین قرارداد وظیفه دارند تا وظایفی را که بر عهده انان قرار داده شده است انجام دهند.

وظیفه ی یک طرف پرداخت هزینه ی مالی می باشد، وظیفه ی طرف مقابل نیز در برابر دریافت پول، انجام کاری می باشد که آن را بر عهده گرفته است.

بنابراین در صورتی که یک طرف از پرداخت هزینه ی مالی ممانعت کند، طرف مقابل نیز این اختیار را دارد تا وظیفه ای را که در قرارداد بر عهده ی او قرارداده شده است را انجام ندهد.

حق حبس زوجه نیز جز عقود معوض میباشد و قوانین حاکم بر این نوع از عقود بر آن جاری است.

شرایط اعمال حق حبس زن

مسلما حق حبس زن نیز همچون سایر مباحث حقوقی دارای شرایطی میباشد که به ترتیب زیر در ماده ی ۱۰۸۳ آمده است:

۱. مهریه حال باشد. مهر می تواند کلا یا جزئاً حال یا به وعده باشد.

وقتی که در مورد حال یا به وعده بودن مهریه صحبت میکنیم یعنی باید مهر تعیین شده مدت دار باشد و هنگامی که مدت معین شده طی می شود، زوج این اختیار را دارد تا به انجام رساندن وظایف زناشویی را از زوجی ی خود درخواست کند.

در چنین مواقعی باید توجه داشته باشید که زوجه نمیتواند از حق حبس خود کمک بگیرد و با استناد به این حق از انجام وظیفه ی زناشویی ممانعت کند.

اما اگر فرض کنیم که زوج از زن نخواهد تا وظایف زناشویی را انجام دهد و از طرفی دیگر نیز زمان تعیین شده برای پرداخت مهریه نیز برسد و مرد هنوز مهر را پرداخت نکرده باشد و درخواست انجام وظایف زناشویی را از زوجه طلب کند، زن میتواند از حق حبس خود استفاده کند و از انجام وظایف زناشویی اش سرپیچی کند.

۲. زوجه نباید قبل از اینکه مهریه را گفته باشد، برای انجام وظایف زناشویی اقدام کرده باشد.

در حقیقت اگر زوجه با اراده و اختیار خود از زوج، اقدام به تمکین خاص کند، از لحاظ شرعی و قانونی حق حبس زن از بین میرود و دیگر نمیتواند از تمکین و به انجام رساندن سایر وظایف زناشویی که بر عهده اش است سرپیچی کند.

نکته:

به این موضوع توجه داشته باشید که اعسار مرد باعث از بین رفتن حق حبس زن نمیگردد. چرا که در چنین اوضاع و احوالی امکان مطالبه ی مهریه نیز وجود ندارد.

اما باید بدانید که امکان اخذ مهریه از مرد با استفاده از حق حبسی که قانون برای زن در نظر گرفته است، هیچگونه ملازمه ای ندارد.

در مواردی نیز دیده می شود که به درخواست شوهر، دادگاه یا اجرای ثبت به علت درخواست اعسار برای زوج مهلت عادله قرار میدهد و یا ضررهای اقساط را تعیین میکند.

طبق ماده ی ۱۰۸۳ قانون مدنی نباید مهر را موجل پنداشت زیرا، اجلی که بدین گونه بر زن تحمیل می شود، حاکی از اراده او بر سقوط حق حبس نیست.

مهر موجل چیست؟

اگر مهر موجل باشد و زمان آن سپری شود و شوهر در این مدت تمکن نخواسته باشد، زن نمی تواند پس از حال شدن مهر به حبس استناد کند زیرا قصد مشترک طرفین این بوده است که تمکن مقدم بر پرداخت مهر باشد.

تقسیط مهریه و دادن مهلت

مطابق نظر مشهور فقها، تقسیط مهر و دادن مهلت عادله به مرد از سوی دادگاه، مسقط حق حبس نیست و نباید آن را با مهر موجل قیاس کرد، به عبارت دیگر اگرچه اعسار، زوج را از پرداخت مهریه به نحو یکجا معاف می نماید ولی زوجه را مجبور به تمکین نمی کند. بنابراین حق حبس اعم از آن است که شوهر معسر باشد یا توانگر مگر اینکه پرداخت مهریه منوط به تمکن مالی شوهر شده باشد.

زن در صورت حال بودن مهر، می تواند تا مهر به او تسلیم نشدهخ است از ایفای مطلق وظایفی که شرعاً و قانوناً در برابر شوهر  دارد امتناع نماید. بنابراین تمکن در ماده حاضر،مطابق رای وجدت رویه اخیرالذکر، محدود به تمکن خاص یا همان رابطه جنسی نمی باشد.

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 

برای استفاده از حق حبس زن، مهریه حال باشد یا وعد دار؟

ممکن است اکنون این سوال برای شما پیش آید که مهریه حال باشد یعنی چه؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مهریه به صورت کلی یا جزیی ممکن است حال یا به وعده باشد و این یعنی اینکه به محض اینکه عقد نکاح جاری شود، زن مالک مهریه میشود و این اختیار را دارد تا زمانی که مهریه از جانب زوج به او پرداخت نشود، از حق حبس زن استفاده کند و از ایفای وظایف زناشویی امتناع کند.

در مواردی که مهریه وعده دار باشد، زوج این اختیار را دارد که پس از جاری شدن عقد نکاح به جا آوردن وظایف زناشویی را از زن بخواهد اما در چنین مواقعی تا زمانی که مهلت و تاریخ مهریه ی زن فرا نرسد او نمیتوانند از حق حبس زن استفاده کند و از به جا آوردن وظایف زناشویی امتناع کند.

توجه داشته باشید که در مواردی که زن قبل از آن که مهریه اش را به طور کامل از مرد دریافت کند، با قدرت اراده و اختیار خودش از زوج تمکین خاص کند، در چنین مواردی حق حبس زن از بین خواهد رفت و دیگر مجاز نیست تا از انجام تمکین و سایر وظایف زناشویی امتناع کند.

موارد سقوط حق حبس زن

در رابطه با موضوع حق حبس زن اکنون ممکن است برای بسیاری از افراد این چالش بوجود آید که تحت چه شرایطی ممکن است حق حبس زن از وی ساقط گردد؟ در پاسخ به این سوال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. در مواردی که زوجه تمکین خاص و عام داشته باشد. بر اساس ماده ی ۱۰۸۵ قانون مدنی که به آن اشاره کردیم تمکین خاص به معنای انجام وظایف زناشویی میباشد و رابطه ی جنسی زوجین را نیز در بر میگیرد.

بنابراین در مواردی که زوجه قبل از دریافت مهریه اش به طور کامل، رابطه ی زناشویی داشته باشد، حق حبس از وی ساقط خواهد شد. تمکین عام نیز به معنای آن می باشد که زن قبل از دریافت مهریه اش در منزل شوهر، اقدام به سکونت کند.

۲. در مواردی که زمان مهر زن موجل باشد و پرداخت آن مربوط به زمان آینده باشد، او دارای حق حبس نخواهد بود.
دلیل اصلی سقوط حق حبس زن در چنین مواردی آن است که با قرار گرفتن زن در هر دو مورد بالا، او این موضوع را قبول کرده است که مهریه اش موعد دار و مربوط به آینده باشد و با ایفای وظایف زناشویی این موضوع را عملی میکند و اسقاط حق حبس زن از لحاظ قانونی صورت میگیرد.

حق حبس زن و طلاق

حق حبس و ارائه ی دادخواست طلاق از طرف مرد باعث نمیشود تا حق حبس زن از بین برود . در مواردی که زن برای دریافت مهریه اش با استناد به حق حبس اقدام کرده باشد، مرد نمیتواند از لحاظ قانونی از پرداخت آن سرپیچی کند. البته باید به این موضوع توجه داشت که شرط تنصیف دارایی اموال شوهر در چنین مواردی شامل زن نخواهد شد.

توجه داشته باشید که از آنجایی که حق طلاق با مرد میباشد و زن هم میتواند از حق حبس استفاده کند و از شروع زندگی مشترک امتناع کند، اثبات عسر و حرج مرد برای طلاق از جانب زن بسیار دشوار و در برخی از موارد نیز غیر ممکن خواهد بود و این موضوع تنها در مواردی امکان پذیر خواهد بود که طلاق توافقی باشد. بنابراین ازدواج مجدد زن تنها در حالتی امکان پذیر خواهد بود که طلاق صورت بگیرد.

توجه داشته باشید که حق حبس زن مطلقه در ازدواج دوم تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که او از هر دو شوهر خود، تمکین خاص و عام نکرده باشد و در مواردی که او تمکین داشته باشد و وظایف زناشویی را انجام داده باشد، حق حبس زن از بی خواهد رفت.

حق حبس و نفقه

به این موضوع باید توجه کرد که در دوران حق حبس زن نیز به او نفقه تعلق میگیرد و مرد نمیتواند از آن سرپیچی کند. در قسمت دوم ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی به طور دقیق به این موضوع اشاره شده است: زن می تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند ، مشروط به اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود. بنابراین، نفقه زن در دوران حق حبس کماکان پابرجاست و زن می تواند علاوه بر اینکه مطالبه مهریه کرده است ، نفقه اش را نیز مطالبه کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با جزئیات موضوع حق حبس زن و دیگر موارد حقوقی مربوط به قانون مدنی و حمایت از خانواده، شما میتوانید با موسسه وکلای عدالت تماس بگیرید.

hwazah

فهرست
مشاوره حقوقی تلفنی
Open chat
مشاوره حقوقی آنلاین