وکیل ملکی و مراحل رسیدگی به دعوای ید و تخلیه ید

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

مراحل رسیدگی به دعوای ید و تخلیه ید با وکیل ملکی

مراحل رسیدگی به دعوای ید و تخلیه ید با وکیل ملکی

یکی از مهم ترین دعاوی حقوقی و کیفری که در جامعه ی ما، افراد زیادی با آن سروکار دارند، دعاوی ملکی میباشد. با پیچیده تر شدن جوامع و روابط اقتصادی و اجتماعی، انسان ها، به خوبی میتوان به این موضوع پی برد که دعاوی ملکی نیز تا حد زیادی پیچیده شده اند و حقیقتا بدون حضور یک وکیل ملکی، امکان حل و فصل این مشکلات بسیار سخت میباشد و در اکثر مواقع نیز ممکن است هزینه و وقت افراد به دلیل نا آگاهی از روند دادرسی از بین برود. به همین دلیل نیز به بیشتر افراد، توصیه میشود که قبل از هرگونه اقدامی، حتما در یک جلسه مشاوره حقوقی شرکت کنند و سوالات خود را مطرح کنند تا با کسب اطلاعات و داشتن دانش حقوقی کافی برای اقامه ی دعوای ملکی اقدا کنند.
گروه حقوقی وکلای عدالت، در راستای اطلاع رسانی و تسریع روند پرونده های حقوقی، آماده ی ارائه ی خدمات حقوقی به مردم میباشد. شما به راحتی می توانید، در هر زمان با این موسسه حقوقی تماس بگیرید و از خدمات حقوقی آنها استفاده کنید.

حیطه های فعالیت وکیل ملکی

وکیل ملکی فردی است که دارای مهارت و تجربه ی کافی در حل و فصل دعاوی اموال غیر منقول و پرونده هایی در حیطه ی این موضوعات میباشد. در حقیقت اموال غیر منقول، اموالی می باشد که امکان انتقال و جابجایی انان ( به صورت فیزیکی) وجود ندارد.
به چند مورد از مهم ترین حیطه های فعالیت وکیل ملکی اشاره می کنیم تا با انها اشنا شوید:

تنظیم سند رسمی

 •  خلع ید
 •  کلاهبرداری
 •  تعدیل اجاره‌بها
 •  مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف
 •  ابطال قرارداد اجاره
 •  تقسیم املاک مشاع
 •  تخلیه املاک استیجاری
 •  اخذ پایان کار
 •  تایید فسخ معامله
 •  تصرف عدوانی
 •  رفع مزاحمت از ملک
 •  الزام به تحویل مبیع
 •  جعل سند
 •  انتقال یا فروش مال غیر
 •  ممانعت از حق
 •  مطالبه وجه التزام قراردادی
 •  افراز ملک

· یکی از اساسی ترین موضوعاتی که در حیطه ی فعالیت وکیل ملکی وجود دارد، رسیدگی به پرونده های خلع ید و تخلیه ی ید میباشد. طبق امار بدست امده در سال های اخیر، عدم آگاهی مردم و عدم اطلاع از نحوه ی اقامه ی دعوای خلع ید و تخلیه ید، باعث شده است تا افراد زیادی نتوانند حقوق خود را در مراجع قانونی به اثبات برسانند و پیچیدگی مراحل قضایی چنین پرونده هایی نیز باعث تضییع حقوق انان میشود. به همین دلیل نیز توصیه میشود تا افراد در پرونده های مربوط به اموال غیر منقول، حتما به سراغ یک وکیل ملکی با تجربه و آگاه بروند تا بتوانند برای احقاق حقوق خود از طریق مراجع قضایی اقدام کنند.

· حتی به این موضوع توجه داشته باشید که دعاوی مختلفی که در دادگاه ها مطرح می شوند، دارای موضوعات مختلفی می باشد و متقابلا شرایط رسیدگی قضایی به این پرونده ها نیز نیاز به تقدیم دادخواستی منطبق با موضوع تخصصی پرونده دارد و همین موضوع نیز ضرورت استفاده از یک وکیل خبره را در پرونده های ملکی نشان میدهد. ارائه ی دادخواست و اقامه ی دعوا برای احقاق حقوق افراد تا حدی دارای اهمیت میباشد که در ماده ی ۲ قانون آیین دادرسی مدنی نیز به آن اشاره شده است: هیچ دادگاهی نمی تواند به دعوایی رسیدگی کند مگر اینکه شخص یا اشخاص ذی نفع یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی آنان رسیدگی به دعوا را برابر قانون درخواست نموده باشند.

نقش اساسی و مهم وکیل ملکی در مراحل رسیدگی به دعوای خلع ید و تخلیه ید

اولین و مهمترین موضوعی که قبل از مراجعه به یک وکیل ملکی باید به آن توجه کرد آن است که بر خلاف تصور اشتباه برخی از افراد، موضوع دعوای خلع ید و تخلیه ید کاملا با یکدیگر متفاوت می باشد و نمی توان این دو پرونده را یکسان در نظر گرفت.
در رابطه با تفاوت پرونده های خلع ید و تخلیه ید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. منشا دعوای خلع ید، غصب است و هیچ قراردادی بین مالک و متصرف وجود ندارد.
 2. در دعوای تخلیه ید ، نوعی قرارداد بین مالک و مستاجر وجود دارد اما با وصف اینکه مدت اجاره پایان پذیرفته، مستاجر حاضر به تخلیه
 3. ملک نیست.
 4. در دعوای تخلیه ید، مالکیت عین ملک نیز شرط نیست و همین که فرد مالک منافع باشد،کافی است.
 5. برای طرح دعوای خلع ید باید مالکیت بلامنازع باشد. به بیانی بتر، مالک باید سندی در دست داشته باشد که مالکیت او را به طور کامل ثابت کند.

در رابطه با روند قضایی رسیدگی به پرونده های مربوط به خلع ید میتوان به ماده ۴۳ قانون اجرای احکام مدنی اشاره کرد:

در مواردی که حکم خلع ید علیه متصرف ملک مشاع به نفع مالک قسمتی از آن صادر شده باشد، از تمام ملک خلع ید می‌شود؛ ولی تصرف محکوم له در ملک خلع ید شده مشمول مقررات املاک مشاعی است.

یک وکیل ملکی به خوبی بر این موضوع اشراف دارد که در دعاوی تصرف عدوانی، نیازی نیست تا تشریفات دادرسی انجام شود و این موضوع تنها باعث اتلاف وقت و هزینه ی افراد می شود اما برای اقامه ی دعوای خلع ید حتما باید تشریفات دادرسی به طور کامل اجرا شوند. به این موضوع نیز توجه داشته باشید که پس از صدور رای در هر دو این دعاوی شما میتوانید به کمک وکیل ملکی سریعا برای مرحله ی تجدید نظر خواهی نیز اقدام کنید.

در دعاوی مربوط به پرونده ی خلع ید، اصولا باید حکم کاملا قطعی شود و مرحله ی تجدید نظر خواهی نیز به اتمام برسد تا حکم اجرا شود اما در دعاوی تصرف عدوانی اصولا رای صادر شده بلافاصله به مرحله ی اجرا گذاشته میشود و نیازی به صدور اجراییه وجود نخواهد داشت و مرحله ی تجدید نظر خواهی نیز عامل منع کننده مرحله ی اجرا نمیباشد.

ویژگی های وکیل ملکی

از مهم ترین ویژگی هایی که باعث میشود تا شما وکیل ملکی حرفه ای را انتخاب کنید، موارد زیر میباشد:

 1. دانش حقوقی متناسب با نوع حرفه‌ی تخصصی در زمینه دعاوی ملکی
 2. تسلط بر روال رایج در دادگاه‌ها و آرا وحدت رویه‌ی مربوط به دعاوی ملکی
 3. توانایی ارائه ی ادله ی و دفاع از حقوق موکل
 4. داشتن مهارت و سابقه ی کاری در زمینه ی حل و فصل پرونده های ملکی
 5. داشتن استاندارد های اخلاقی متناسب با شغل وکالت ( همانند رازداری و صبر و حوصله و…..)

مشاوران حقوقی و وکلای ملکی با سابقه و با مهارت موسسه وکلای عدالت دارای تخصص و آگاهی های حقوقی لازم برای ارائه ی راهکار های حقوقی و بر عهده گرفتن پرونده های شما عزیزان می باشد و برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با یک تماس تلفنی، تمام پرسش های خود را بیان کنید و از ما مشاوره حقوقی تلفنی دریافت نمایید.

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری