مجازات ازدواج با زن شوهردار

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

مجازات ازدواج با زن شوهردار

مجازات ازدواج با زن شوهردار چیست؟

یکی از جمله موارد اساسی و مهمی که این روزها در جامعه وجود دارد و ممکن است این چالش برای بسیاری از افراد بوجود آید که ازدواج با زن شوهردار چه حکمی دارد؟ و چرا در جامعه ی اسلامی و از لحاظ قانونی این موضوع ممنوعیت دارد؟ مجازات ازدواج با زن شوهردار چیست؟

این ها سوالاتی می باشد که به طور حتم در ذهن بسیاری از افراد بوجود آمده است.

شما میتوانید برای دریافت پاسخ پرسش هایتان به راحتی با موسسه حقوقی وکلای عدالت تماس بگیرید تا از مشاوره حقوقی خانواده بهره مند شوید و اطلاعات لازم خود را در رابطه با موضوع ازدواج با زن شوهردار و دیگر موارد مشاوره حقوقی بدست آورید.

مجازات ازدواج با زن شوهردار ؛ حکمی به همراه پیامد کیفری و مدنی

توجه داشته باشید که ازدواج با زن شوهردار در موازین و شرعیات اسلامی جز اصلی ترین موانع ازدواج و نکاح به حساب می آید طبق دین اسلام و قانون جوامع اسلامی، مجازات ازدواج با زن شوهردار دارای پیامدهای مدنی و کیفری میباشد.

البته باید به این نکته توجه داشت که ازدواج با زن شوهردار دارای پیامدهای قانونی میباشد و تعدد شوهر مسئله ای غیر قانونی تلقی می شود و باعث اختلال در نسل انسان ها در جوامع مدنی میشود.

اما مسئله ی تعدد زوجات برای آقایان در دین و قانون کشور ما مسئله ای میباشد که تحت شرایط خاصی دارای وجهه شرعی و قانونی میباشد و در صورتی که شرایط و موارد آن رعایت شود، هیچگونه مانع قانونی برای ان وجود نخواهد داشت.

رضایت همسر اول یکی از اصلی ترین و مهمترین شرایط ازدواج مجدد آقایان میباشد.

هنگامی که بر اساس عقد نکاح، تشکیل خانواده صورت میگیرد و زوجین رابطه ی زوجیت یا زناشویی را آغاز میکنند، از لحاظ شرعی زن در حصان و علقه ی زوج ( مرد) قرار خواهد گرفت و تنها زمانی این حصان و علقه از بین خواهد رفت که صیغه ی طلاق و جدایی بین زوجین جاری شده باشد و یا انکه مرگ و فوت یکی از زوجین باعث جدایی آنها شود بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید که رابطه با زن شوهردار در حال طلاق نیز دارای پیامدهای قانونی و کیفری می باشد و تنها زمانی زن میتواند با فرد دیگری ازدواج کند و رابطه ی زوجیت داشته باشد که از همسر اول خود به طور قانونی جدا باشد.

نکته :

در رابطه با مجازات ازدواج با زن شوهردار ممکن است این سوال پیش آید که آیا میتوان بلافاصله بعد از طلاق، جدایی، افتراق، مرگ و طلاق بائن زن با او ازدواج کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که تا زمانی که زن پس از جدایی در عده ی دیگری باشد، به هیچ عنوان نمی توان از لحاظ قانونی با او ازدواج کرد؛ چرا که در زمان عده زن هنوز هم در علقه و حصان زوج قرار دارد و برای ازدواج مجدد باید حدود چهار ماه و ده روز صبر کند تا وضع حمل او مشخص شود.

در طول این مدت زن نباید با هیچ مردی نزدیکی داشته باشد و هرگونه عقد نکاح با مرد دیگری در حکم مجازات ازدواج با زن شوهردار می باشد. عده ی طلاق با هدف پاک شدن زن از حیض در نظر گرفته شده است و در رابطه با زنانی که قاعده نمی شوند و به سن یائسگی نیز نرسیده اند، این مهلت زمانی حدود ۳ ماه در نظر گرفته شده است.

حکم ازدواج مجدد زن شوهردار

اگر فردی آگاهانه با زنی که در علقه و حصان فرد دیگری می باشد و یا انکه در عده ی فرد دیگر قرار گرفته است ( در اثر طلاق یا مرگ) ارتباط داشته باشد و رابطه ی زوجیت برقرار کند، مرتکب فعل حرام شده است مستوجب مجازات ازدواج با زن شوهردار میشود و حتی اگر با این زن ازدواج کند ( ازدواج دائم و موقت) با استناد به قانون مدنی کشور ما این ازدواج باطل خوانده میشود و از لحاظ شرعی نیز هر دو طرف چنین ازدواجی نسبت به یکدیگر حرام ابدی خواهند شد و طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران چنین ارتباطاتی دارای مجازات کیفری می باشد، به طوری که در ماده ی ۶۴۴ قانون مدنی در رابطه با مجازات ازدواج با زن شوهردار و پیامد مدنی آن آمده است که :

کسانی که عالما مرتکب یکی از اعمال زیر شوند به حبس از شش ماه تا دو سال و یا از سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم‌ می شوند:

  1. هر زنی که در قید زوجیت یا عده دیگری است خود را به عقد دیگری درآورد در صورتی که منجر به مواقعه نگردد.
  2. هر کسی که زن شوهردار یا زنی را که در عده دیگری است برای خود ترویج نماید در صورتیکه منتهی به مواقعه نگردد.

حکم صیغه زن شوهردار چیست؟

توجه داشته باشید که مجازات ازدواج با زن شوهردار شامل ازدواج دائم و موقت میشود و هیچ تفاوتی در رابطه با این موضوع وجود ندارد. مطابق قانون مدنی کشور ما در هر دو حالت ( ازدواج موقت یا ازدواج دائم) زن در حصان و علقه ی زوج میباشد و نمیتوان با آن ازدواج کرد و بنابراین صیغه کردن زن شوهردار نیز شامل مجازات ازدواج با زن شوهردار میشود و دارای پیامد های کیفری و مدنی خواهد بود.

اما سوالی که اکنون ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید آن است که حکم قضایی رابطه با زن شوهردار چیست؟

در رابطه با این موضوع ( پیامد کیفری ارتباط با زن شوهردار، در ماده ی ۶۴۳ قانون مجازات اسلامی صراحتا بیان شده است که: هرگاه کسی عالما زن شوهردار یا زنی را که در عده دیگری است برای مردی عقد نماید به حبس از شش ماه تا سه سال یا از سه میلیون‌تا هجده میلیون ریال جزای نقدی و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم میشود و اگر دارای دفتر ازدواج و طلاق یا اسناد رسمی باشد برای همیشه از تصدی‌ دفتر ممنوع خواهد گردید.

موارد بطلان مجازات ازدواج با زن شوهردار

همانطور که در رابطه با مجازات ازدواج با زن شوهردار اشاره کردیم که این فعل در حالت وجود علم و آگاهی به متاهل بودن زن دارای ضمانت اجرایی مدنی و کیفری میباشد، در حالتی که فرد از تاهل زن آگاه نباشد و نسبت به این موضوع جهل داشته باشد، حکم قانون متفاوت خواهد بود و مجازات ازدواج با زن شوهردار شامل این افراد نخواهد شد.

بنابراین به عنوان یک قاعده ی کلی می توان گفت که اگر شخصی نسبت به متاهل بودن زن و یا عده دار بودن او اطلاعی نداشته باشد و اقدام به ازدواج با وی نماید، در مواردی که نزدیکی و مواقعه صورت نگیرد، حکم نکاح باطل خواهد بود اما حرمت( حرام شدن) ابدی زن و مرد را به همراه نخواهد داشت و در مواردی که نزدیکی و مواقعه نیز صورت گیرد، زن و مرد نسبت به یکدیگر تا ابد حرام خواهند بود.

اگر هنوز هم سوالات شما در رابطه مجازات ازدواج با زن شوهردار ادامه دارد و نیاز دارید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید ، به راحتی می توانید با تماس تلفنی با گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان ارتباط برقرار کنید تا به سوالات شما پاسخ داده شود.

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید. گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما فرم رزرو مشاوره حقوقی و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 

تابناک

فهرست
Call Now Button