پرداخت نفقه و شیوه پرداخت نفقه

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

پرداخت نفقه و انواع آن

پرداخت نفقه – نفقه از نظر شکل و کیفیت اشکال مختلفی دارد بعضی از نفقه با استفاده و انتفاع از آن دارای بقاء هستند و تغییر نمی کند. ولیکن بعضی از موارد نفقه با استفاده و انتفاع از آن تغییر می کند. در مورد دسته اول مانند طلا و زیور آلات و اثاث البیت. و در مورد دسته دوم می توان از مواد خوراکی مانند گوشت – روغن و برنج و غیره را مثال زد.

پرداخت نفقه به دوصورت انجام می گیرد:

روش اول پرداخت نفقه

در روش اول مانند روشی که در خانواده ایرانی مرسوم است بدین صورت که زن و شوهر با یکدیگر زندگی کرده و مایحتاج زندگی مانند: گوشت- برنج- روغن- پنیر- نان- میوه و غیره از طریق مرد و یا زن خریداری و به مصرف خانواده می رسد.

روش دوم پرداخت نفقه

در روش دوم که در جامعه مرسوم نیست زن نفقه خود را به صورت روزانه از مرد دریافت و اقدام به تهیه مایحتاج روزانه خود خواهد کرد.

در مورد روش اول که بسیار سهل و آسان و طبق عرف و عادت خانواده ایرانی صورت می گیرد، فقط یک بحث باقی خواهد ماند که آیا شوهر می تواند رأساً این روش را انتخاب و زن را مجبور به پذیرش آن کند یا خیر؟ که به نظر می رسد زن مخیر است که روش دریافت نفقه را خودش انتخاب کند، و به هر نحو که مایل بود آن را در اختیار و مصرف کند. اما باید توجه داشت که زن وقتی وارد زندگی مشترک می شود دارای مسئولیت های مختلف و ظریفی می شود که یکی از این مسئولیت ها حسن خلق با همه اعضای خانواده می باشد.

یکی از روشهای ارائه حسن خلق و محبت به خانواده، جمع بودن و حضور مستمر و پررنگ در جمع خانواده می باشد. در صورتی که زن نفقه خود را وصول و به هر صورت که تمایل داشت آنرا هزینه کند، عملاً از جمع و کانون خانوادگی خارج و قطعاً مشکلات عدیده ای در زندگی ایجاد میکند. و به وظایف وی نسبت به همسر و خانواده ضربه خواهد زد و نقصان ایجاد و موجب بروز موانع قانونی دریافت نفقه وی خواهد شد.

نکته ۱:

در هر حال درصورت استنکاف، زن می تواند وفق مواد ۱۱۱۱ و ۱۲۰۶ قانون مدنی نفقه خود را مطالبه کند و هر گاه مرد به این امر مبادرت نکرد، دادگاه با تعیین کارشناس مبلغ نفقه را تعیین و چنانچه مرد نفقه را در باب مواد مصرفی پرداخت اما در خصوص نفقه ماندگار مانند اثاث البیت- لباس- کفش- تلویزیون- یخچال و… پرداختی نداشته باشد، زن می تواند به دادگاه مراجعه و دادگاه با نظر کارشناس مبالغی را بابت این اجزا تعیین و شوهر را ملزم به پرداخت آن نماید.

مهم:

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی وکلای عدالت با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما  تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد با وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر مشاوره حقوقی حضوری یا تلفنی تخصصی  بگیرید.

fa.wikipedia

نوشتهٔ بعدی
طلاق بائن
فهرست
Call Now Buttonمشاوره حقوقی تلفنی