پرداخت نفقه و شیوه پرداخت نفقه

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinnerدر حال ثبت رای

پرداخت نفقه و انواع آن

پرداخت نفقه – نفقه از نظر شکل و کیفیت اشکال مختلفی دارد بعضی از نفقه با استفاده و انتفاع از آن دارای بقاء هستند و تغییر نمی کند. ولیکن بعضی از موارد نفقه با استفاده و انتفاع از آن تغییر می کند. در مورد دسته اول مانند طلا و زیور آلات و اثاث البیت. و در مورد دسته دوم می توان از مواد خوراکی مانند گوشت – روغن و برنج و غیره را مثال زد.

پرداخت نفقه به دوصورت انجام می گیرد:

روش اول پرداخت نفقه

در روش اول مانند روشی که در خانواده ایرانی مرسوم است بدین صورت که زن و شوهر با یکدیگر زندگی کرده و مایحتاج زندگی مانند: گوشت- برنج- روغن- پنیر- نان- میوه و غیره از طریق مرد و یا زن خریداری و به مصرف خانواده می رسد.

روش دوم پرداخت نفقه

در روش دوم که در جامعه مرسوم نیست زن نفقه خود را به صورت روزانه از مرد دریافت و اقدام به تهیه مایحتاج روزانه خود خواهد کرد.

در مورد روش اول که بسیار سهل و آسان و طبق عرف و عادت خانواده ایرانی صورت می گیرد، فقط یک بحث باقی خواهد ماند که آیا شوهر می تواند رأساً این روش را انتخاب و زن را مجبور به پذیرش آن کند یا خیر؟ که به نظر می رسد زن مخیر است که روش دریافت نفقه را خودش انتخاب کند، و به هر نحو که مایل بود آن را در اختیار و مصرف کند. اما باید توجه داشت که زن وقتی وارد زندگی مشترک می شود دارای مسئولیت های مختلف و ظریفی می شود که یکی از این مسئولیت ها حسن خلق با همه اعضای خانواده می باشد.

یکی از روشهای ارائه حسن خلق و محبت به خانواده، جمع بودن و حضور مستمر و پررنگ در جمع خانواده می باشد. در صورتی که زن نفقه خود را وصول و به هر صورت که تمایل داشت آنرا هزینه کند، عملاً از جمع و کانون خانوادگی خارج و قطعاً مشکلات عدیده ای در زندگی ایجاد میکند. و به وظایف وی نسبت به همسر و خانواده ضربه خواهد زد و نقصان ایجاد و موجب بروز موانع قانونی دریافت نفقه وی خواهد شد.

نکته ۱:

در هر حال درصورت استنکاف، زن می تواند وفق مواد ۱۱۱۱ و ۱۲۰۶ قانون مدنی نفقه خود را مطالبه کند و هر گاه مرد به این امر مبادرت نکرد، دادگاه با تعیین کارشناس مبلغ نفقه را تعیین و چنانچه مرد نفقه را در باب مواد مصرفی پرداخت اما در خصوص نفقه ماندگار مانند اثاث البیت- لباس- کفش- تلویزیون- یخچال و… پرداختی نداشته باشد، زن می تواند به دادگاه مراجعه و دادگاه با نظر کارشناس مبالغی را بابت این اجزا تعیین و شوهر را ملزم به پرداخت آن نماید.

مهم:

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی وکلای عدالت با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما  تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد با وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر مشاوره حقوقی حضوری یا تلفنی تخصصی  بگیرید.

fa.wikipedia

نوشتهٔ بعدی
طلاق بائن
فهرست
مشاوره حقوقی تلفنی
Open chat
مشاوره حقوقی آنلاین