الزام شوهر به دادن نفقه + نحوه محاسبه

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

الزام شوهر به دادن نفقه

الزام شوهر به دادن نفقه چیست؟

از لحاظ قانونی و شرعی، نیازهای متعارف و متناسب با اوضاع و احوال شخصی زن، مانند: مسکن، البسه، غـذا، اثاث منزل، و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و… باید توسط شوهر برطرف شود و اگر این نیازها برطرف نشوند، مسئله ی حقوقی به نام الزام شوهر به دادن نفقه را بوجود می آورد.

دقت داشته باشید که مسئله ی پرداخت نفقه چیزی نمیباشد که در تمامی شرایط و برای تمامی بانوان شرایط یکسانی داشته باشد، پرداخت نفقه از جانب شوهر باید متناسب با وضعیت خانوادگی و جایگاه اجتماعی زن باشد.

در پرونده های حقوقی که در رابطه با موضوع الزام شوهر به دادن نفقه در دادگاه ها نیز مطرح می شوند به این دو اصل بسیار مهم برای تعیین مقدار نفقه زن توجه میشود.

گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان در راستای تحقق نیاز های اساسی افراد جامعه و اطلاع رسانی هایی صحیح در رابطه با موضوع الزام شوهر به دادن نفقه و دیگر مباحث حقوقی، امکان تماس و مشاوره حقوقی را برای تمامی مردم از سراسر میهن عزیزمان، بوجود آورده است.

شرایط قانونی الزام شوهر به دادن نفقه

اولین چالشی که در مورد مبحث نفقه وجود دارد، آن است که نفقه از چه زمانی به زن تعلق میگیرد؟ دقیقا از زمانی که عقد ازدواج در میان زوجین جاری شود و انها زندگی مشترک زناشویی خود را آغاز کنند، مسئله ی الزام شوهر به دادن نفقه نیز بوجود می آید.

البته پرداخت نفقه از جانب شوهر مشروط بر تمکین زن از همسرش میباشد.

اکنون ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش اید که تمکین زن از شوهر به چه معناست و ارتباط آن با مسئله ی الزام شوهر به دادن نفقه چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که مسلما هنگامی که صحبت از زندگی مشترک میشود، نوعی عقد بین زن و شوهر جاری میشود و در هر عقدی طرفین باید وظایفی را بر عهده گیرند.

در عقد ازدواج و نکاح هم در صورتی الزام شوهر به دادن نفقه صورت میگیرد که زن نیز در انجام وظایف زوجیت خود از مرد اطاعت کند.

حسن معاشرت در رفتار زن و سکونت او در منزل همسرش یکی دیگر از موارد تمکین زن به حساب می آید. بنابراین کاملا بدیهی است که مانند دیگر عقود قانونی اگر در عقد زوجیت، یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند، طرف دیگر این اختیار را دارد که به وظیفه ی که در هنگام عقد بر عهده ی او گذاشته شده است، عمل نکند.

آشنایی با مواردی که نفقه به زن تعلق نمیگیرد

بنابراین به طور خلاصه باید گفت که در صورت رعایت زیر، الزام شوهر به دادن نفقه از جانب قانون و شرع صورت خواهد گرفت و در صورت عدم رعایت هر یک از موارد زیر از جانب زن، مرد میتواند از پرداخت نفقه امتناع کند:

  1. زن بدون انکه دلیل معقولانه و مانع شرعی از ادای وظایف زناشویی و زوجیت، سرپیچی کند.
  2. زن در منزلی که همسرش تعیین کرده است، زندگی نکند و در جای دیگر سکنی کند.

در رابطه با این موضوع استثنائاتی وجود دارد، در موارد زیر خروج زن از منزل به معنای نشوز و عدم اطاعت او نمی باشد و تا زمانی که مشکل سکونت آنها از جانب شوهر به طور کامل دفع شود، الزام شوهر به دادن نفقه از جانب قانون وجود دارد :

  • در مواردی که به اختیار شوهر زن در مکان دیگری سکونت کند، از لحاظ قانونی مشکلی وجود ندارد.
  • در مواردی نیز دیده شده است که محل زندگی که مرد برای سکونت زن تعیین کرده است با جایگاه اجتماعی و احوال شخصیه او مناسب نمی باشد و از امکانات کافی برخوردار نمی باشد، در چنین مواردی زن میتواند از طریق قانونی برای تغییر محل سکونتش اقدام کند.
  • بر اساس ماده ی ۱۱۵ قانون مدنی کشور، گر بودن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد، زن می تواند مسکن علیحده اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور،محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه برعهده شوهر خواهد بود .

حقیقت آن است که در رابطه با موضوع الزام شوهر به دادن نفقه، قانون و شرع اسلامی، هیچ توجهی به توان مالی استطاعت مرد برای پرداخت نفقه ندارد و در هر صورت مرد باید نفقه زن را برای گذران زندگی او بپردازد اما در نحوه محاسبه نفقه اصولا به میزان توانایی مرد توجه میشود.

اگر مرد دارای استطاعت مالی نسبتا خوبی باشد و جایگاه اجتماعی و خانوادگی زن نیز بالا باشد، مرد باید نفقه نسبتا بیشتری را بپردازد.

همین موضوع نیز باعث شده است تا آقایان برای بدست آوردن جایگاه اجتماعی و جمع آوری اموال زیاد، تصمیم به ازدواج با بانوانی از طبقات بالای جامعه نگیرند؛ چرا که در چنین مواردی قانون جدید نفقه مرد را مجبور میکند تا متناسب با جایگاه اجتماعی و نیازهای زن، میزان نفقه تعیین گردد و الزام شوهر به دادن نفقه نیز به گونه ای میباشد که او مجبور است هزینه ی تعیین شده را بپردازد.

مجازات مرد در ماده ی ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی به طور کامل آمده است: (هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد یا از پرداخت نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع نماید دادگاه او را به سه ماه ویک روز تا پنج ماه حبس محکوم می نماید.)

جالب است بدانید که ممانعت شوهر از پرداخت نفقه جز جرایم مستمر به حساب می آید و در مواردی که مرد به دفعات مکرر این جرم را انجام دهد، قابلیت پیگیری کیفری از جانب زن وجود دارد. برای مثال اگر پس از شکایت کیفری زن، نفقه ی ماه فروردین به او تعلق گرفت و در ماه اردیبهشت، شوهر مجددا از پرداخت نفقه سرپیچی کرد، زن قادر است تا مجددا شکایت ترک انفاق را در محاکم قضایی خانواده مطرح کند. تنها با گذشت شاکی و بخشایش از جانب زن ، حکم الزام شوهر به دادن نفقه را از جانب قانون ساقط میکند.

نفقه ی زن بعد از مرگ یا مفقودی شوهر چگونه محاسبه میشود؟

حکم الزام شوهر به دادن نفقه پس از مرگ یا مفقودی مرد از لحاظ قانونی معنا ندارد. اما این جمله بدان معنا نمیباشد که هیچ نفقه ای به زن بعد از مرگ شوهر و مفقودی او تعلق نمیگیرد.

بر اساس قانون جدید نفقه، در زمان عده ی همسر( مدت معین که از لحاظ شرعی تعیین شده است) پرداخت نفقه ی زن بر عهده ی وراث مرد میباشد.

از طرفی دیگر نیز در صورتی که مرد مفقود شده باشد و هیچ اثری از وجود نداشته باشد، زن باید به دادگاه مراجعه کند تا بر اساس حکم شرع از اموال غایب، میزان معین نفقه ی زن پرداخت شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و کسب اگاهی در رابطه با مسائل خانواده و تحقیق در مورد نفقه، شما میتوانید از مشاوره رایگان موسسه وکلای عدالت استفاده کنید و به راحتی با ما تماس بگیرید و در کوتاه ترین زمان پاسخ پرسش هایتان را بدست آورید.

shamslawyers

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری