ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن + مسائل شرعی و حقوقی

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

بررسی جوانب شرعی و حقوقی مسئله ی ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن

قبل از آنکه بخواهیم موضوع ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن را از لحاظ شرعی و حقوقی مورد بررسی قرار دهیم، برای انکه موضوع بهتر برای شما روشن شود بهتر است در ابتدا از دیدگاه قوانین جمهوری اسلامی ایران، موانع نکاح را به خوبی شناسایی کنیم.

مسلما دین حاکم در کشور ما اسلام می باشد و باید طبق اصول و قوانین اسلامی عمل کنیم . تشکیل خانواده و ازدواج یکی از مهم ترین مواردی میباشد که در جامعه به آنها پرداخته میشود و مسلما روزانه هزاران سوال شرعی و حقوقی مختلف ممکن است برای شما پیش آید که نتوانید به راحتی پاسخ آن را دریابید، یکی از این موضوعات مسئله ی ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن میباشد. در چنین مواردی نمی توان به هر کسی نیز اطمینان کرد و پاسخ های ضدو نقیض آنان را در زندگی به کار برد، بنابر ای توصیه میشود که به راحت در هر زمان که با مشکل مواجه شدید از خدمات مشاوره حقوقی رایگانی که در جامعه برای شما فراهم شده است، استفاده کنید.

موسسه حقوقی وکلای عدالت در راستای حل نیازهای قانونی جامعه و افزایش اطلاعات مردم و دادن آگاهی های شرعی و قانونی به آنها فعالیت می کند و شما میتوانید به راحتی با این موسسه در هر زمانی که با مشکل مواجه شدید تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان و ویژه ی متخصصان حقوقی این موسسه استفاده کنید .

ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن

مطابق ماده ۱۰۴۹ قانون مدنی در خصوص ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن هیچ کس نمی تواند دختر برادر زاده یا خواهرزاده زن خود را بگیرد مگر با اجازه زن خود.

 • این منع در زمانی که عمه یا خاله در عده طلاق رجعی به سر می برند نیز باقی است.
 • در حالت عکس یعنی زمانی که خواهر زاده یا برادر راده در عقد مرد می باشد مرد می تواند بدون اذن با عمه یا خاله انها ازدواج نماید.
 • در ماده فوق تفاوتی میان عقد دایم و منقطع نیست.
 • ازدواج با نوه خواهر یا برادر زوجه نیز بنابر قول مشهور فقهای امامیه مانند ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زوجه است.

اگر مرد بدون این اذن اقدام به ازدواج نماید این ازدواج غیر نافذ بوده و زن اول که عمه یا خاله زن دوم است می تواند آن را تنفیذ یا رد نماید و در صورت تنفید نکاح از آغاز نافذ می گردد.

 • اگرچه قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱ در خصوص ازدواج مجدد مرد ساکت است اما با توجه به اینکه در ماده ۵۸ قانون فوق الذکر قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ کلا نسخ نگردیده است و قانون جدید تنها در صورت تعارض با قانون سابق ناسخ آن محسوب می گردد. بنابراین قانون ۱۳۹۱ نافی لزوم احذ اجازه مرد متاهل برای ازدواج دوم اعم از دائم یا موقت موضوع ماده ۱۶ قانون ۱۳۵۳ نبوده و ماده اخیرالذکر به قوت خود باقی است بنابراین ثبت ازدواج مرد متاهل مستلزم اجازه دادگاه می باشد.

موانع نکاح و ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن

توجه داشته باشید که طبق قانون و شرعیات جمهوری اسلامی ایران، برای نکاح و ازدواج نیز همانند موارد قانونی دیگر با هدف حفظ نظم اجتماعی و سلامت نسل ها و مصلحت جامعه، مواردی تنظیم شده است که ازدواج با خواهر زاده یا برادرزاده زن نیز جز این موانع میباشد اما با رعایت اصول حقوقی و شرعی خاص میتوان از این مانع عبور کرد و از لحاظ شرعی و قانونی این ازدواج و نکاح را رسمی کرد.

در ابتدای امر بهتر است با موانع نکاح به طور کامل اشنا شویم. موانع نکاح به ۵ مورد تقسیم میشود:

ناشی از خویشاوندی نسبی، نوعی از خویشاوندی می باشد که با تولد افراد و رابطه ی خونی میان آنها تا ابد وجود دارد. موارد منع آن مانند:

 • ازدواج با پدر و اجداد پدری و با مادر و جده ها ی مادری.
 • ازدواج با فرزندان و نوه ها و نتیجه ها ، هرچه قدر که پایین تر برود.
 • ازدواج با برادر و خواهر و اولاد و نوه ها و نتیجه های آنان.
 • ازدواج با عمه ، خاله ، عمه و دایی هایی خود و عمه و خاله و عموها و دایی ها ی پدر و مادر و اجداد.

ناشی از خویشاوندی سببی،این نوع از خویشاوندی نیز با ازدواج و به محض جاریش دن صیغه ی عقد دائم و یا حتی موقت بوجود می آید. موانع ان مانند:

 • ازدواج مرد با مادر و جده ی همسرش و یا ازدواج زن با پدر و جد پدری همسرش
 • ازدواج مرد همزمان با دو خواهر
 • ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن ( مگر در شرایط خاص قانونی و شرعی که به آن خواهیم پرداخت)
 • ازدواج برای بار چهارم با همسر

ناشی از خویشاوندی رضاعی، خویشاوندی که ناشی از شیرخوارگی میباشد نیز یکی از اقسام منع ازدواج است. مانند:

 • ازدواج با زنی که در کودکی مرد به او شیر داده است. ( حتی اگر رابطه ی نسبی وجود نداشته باشد)

موارد متفرقه: این موارد به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند، مانند:

 • ازدواج با زنی که فرد میداند متاهل است و شوهر دارد.
 • ازدواج با زنی که مرد آن را لعن کرده است.
 • ازدواج با زنی که در عده ی طلاق خود به سر میبرد و عده اش تمام نشده است.
 • ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمانی که ایمان به اسلام نیاورده است، حرام است و باطل.

نکته:

جالب است بدانید که رعایت مصالح کشور نیز دارای ممنوعیت های خاصی برای ازدواج و نکاح می باشد اما این موارد همانند موضوع ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن دارای ممنوعیت شرعی نمیباشند و تنها از لحاظ قانونی افراد از چنین نکاحی منع شده اند.

رعایت مصالح کشور، با حفظ نظم جامعه و جلوگیری از هرج و مرج، برخی از انواع ازدواج نیز دارای ممانعت قانونی میباشند اما از لحاظ شرعی اشکالی ندارند و صحیح محسوب میشوند. همانند:

ازدواج ایرانیان عضو وزارت امور خارجه یا نیروهای مسلح با غیر ایرانی ها ممنوع است ( مگر با کسب اجازه و مجوز از دولت مربوطه)

بررسی ممنوعیت قانونی و شرعی ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن

در رابطه با موضوع ممنوعیت قانونی و شرعی ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن، قانون مدنی جمهوری اسلامی نیز شرایط و ممنوعیت این موضوع را صراحتا اعلام کرده است و تنها راه قانونی و شرعی به رسمیت شناخته شدن و صحت چنین ازدواج و نکاحی را نیز بیان کرده است. طبق ماده ی ۱۰۴۹ قانون مدنی ایران: (هیچ کس نمی‌تواند دختر برادر زن و یا دختر خواهر زن خود را بگیرد مگر با اجازه زن خود.)

همانطور که از ماده ی ۱۰۴۹ مشخص است اگر فردی که ازدواج کرده است، تصمیم داشته باشد که با خواهرزاده و یا برادر زاده زنش ازدواج کند و او را به نکاح خود درآورد، لازم است تا از همسر اول خود اجازه کسب کند و با رضایت او، ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن از لحاظ قانونی و شرعی، رسمیت و صحت خواهد یافت.

در رابطه با موضوع ازدواج با خواهرزاده یا برادر زاده زن، توجه به نکات زیر با استناد به قانون و شرع دین اسلام، الزامی میباشد:

 1. اجازه ی زن بعد از ازدواج مرد نیز می تواند به گونه ای باشد که گویا ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن از آغاز نافذ شده باشد.
 2. بر خلاف ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن ، نکاح با عمه و خاله ی زن نیازی به اجازه ی زن ندارد.
 3. توجه داشته باشید که در مورد لزوم زن عمه و خاله برای ازدواج، هیچ تفاوتی میان ازدواج دائم و یا منقطع وجود ندارد.
 4. اگر طلاق رجعی هم بین زوجین اتفاق افتاده باشد، باید عده ی این طلاق نیز همانند دیگر انواع جدایی ها، سپری شود و منع ماده ۱۰۴۹ در مورد مدت زمان عده زن پس از طلاق را نیز شامل میشود.
 5. حکم ازدواج و نکاح با دختر برادر زن ویا با دختر خواهر زن (البته با توجه به شرایط ) را عده ای از فقهای اهل تشیع و سنن، طبق نص صریح و مستقیم ایات قرآنی در سوره نساء می دانند.
 6. از نظر برخی از حقوقدانان اگر مرد قصد ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن اولش را داشته باشد و از او اظهار نامه ی کتبی و شفاهی دریافت نکرده باشد، همین که علم به رضای باطنی او داشته باشد کافی است.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در رابطه با ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن و دیگر مسائل حقوقی از طریق تماس تلفنی با گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان، مشاوره داشته باشید و پاسخ تمام سوالات خود را در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون اتلاف وقت و هزینه، دریافت کنید.

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی وکلای عدالت با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما فرم رزرو مشاوره حقوقی خانواده و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 

vasael

فهرست
مشاوره حقوقی تلفنی
Open chat
مشاوره حقوقی آنلاین