مشاوره حقوقی دعاوی کیفری

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

با مشاوره حقوقی دعاوی کیفری آشنا شویم!

با مشاوره حقوقی دعاوی کیفری آشنا شویم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که احساس کنید، نیاز دارید تا در مورد دعاوی کیفری اطلاعاتی بدست آورید. در چنین مواقعی تماس با موسسه وکلای عدالت میتواند شما را در زمینه ی مشاوره حقوقی دعاوی کیفری بسیار کمک کند.

دعاوی کیفری جز آن دسته از بحث هاش مشاوره حقوقی می شود که  بسیار مهمی میباشد که نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد و در این زمینه نمیتوان به هر کسی اعتماد کرد.

مجموعه ی حقوقی وکلای عدالت با در نظر گرفتن این نیاز بسیار ضروری مردم جامعه، کادری مجرب و حرفه ای و آموزش دیده را برای پاسخگویی به سوالات شما در نظر گرفته است.

شایان ذکر است مجموعه حقوقی وکلای عدالت تلاش نموده است تا مقالات را به گونه ای تدوین نماید که قابل استفاده برای تمام افراد اعم از دانشجویان رشته حقوق، وکلای دادگستری، قضات دادگستری و عموم افرادی که نیاز به اطلاعاتی در مورد مورد خاصی دارند.

باید توجه داشت مباحث و موضوعات حقوقی کاملا تخصصی بوده و به صرف خواندن چند مقاله نمی توان نتیجه خاصی را در آن مورد بدست آورد و لازم است در این موارد با چندین وکیل پایه یک دادگستری مشورت نمود.

به طور خلاصه میتوان گفت که دعاوی کیفری شامل موارد زیر میشود که به چند مورد از اصلی ترین و رایج ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. جعل
 2. استفاده از سند مجعول
 3. کلاهبرداری
 4. خیانت در امانت
 5. قتل (عمد یا غیر عمد، شبه عمد)
 6. اختلاس
 7. سرقت
 8. ارتشا
 9. تصرف عدوانی
 10. توهین
 11. تهدید
 12. افترا
 13. تبانی

مشاوره حقوقی دعاوی کیفری برای آشنایی با جرم جعل

هنگامی که افراد با هدف تقلب و کسب سود بیشتر، اعمالی همچون موارد زیر را انجام دهند در حقیقت مرتکب جرم جعل شده اند و میتوان این موارد را به صورت جزیی تر مورد بررسی قرار داد:

 1. خراشیدن کلمات در اسناد رسمی و غیر رسمی برای کسب منفعت و پایمال کردن حق دیگری
 2. قلم بردن برای مخدوش کردن و تراشیدن بخشی از اسناد.
 3. الحاق برای اضافه کردن کلمات و یا کلمه ای در متون اسناد.
 4. الصاق برای چسباندن متنی به متن دیگر در سند.
 5. اثبات به معنای پاک کردن بخش باطل شده در سندی و احیای دوباره ی سند.
 6. سیاه کردن با موادی همچون جوهر و یا هر وسیله ی نوشتاری دیگری در اسناد.
 7. تقدیم یا تاخیر در تاریخ اسناد از موارد جعل محسوب میشود.

به این نکته توجه داشته باشید که جرم جعل هنگامی محقق میگردد که اسنادی که مورد تصحیح و تغییر توسط دیگران قرار گرفته اند، جعلی نباشند.

برای مثال اگر مدرک کارشناسی را که جعلی میباشد مورد الحاق یا الصاق قرار دهیم، جرمی صورت نگرفته است و در سند جعلی این اعمال باعث ارتکاب جرم نخواهند شد. در مشاوره حقوقی دعاوی کیفری می توان به صورت کامل با این موارد و علت آن ها آشنا شد.

استفاده از سند مجعول، جرم میباشد؟

در مشاوره حقوقی دعاوی کیفری به خوبی می توان به این نکته پی برد که استفاده از سند مجعول جز جرایمی میباشد که مطلق است و هرگونه استفاده از اسناد مجعول دارای مجازات میباشد.

البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که نوع دفاعیه ی وکلا و ارائه مشاوره حقوقی دعاوی کیفری در این حوزه نیز در میزان مجازات های این جرائم بسیار تاثیر گذار است.

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با جزییات مشاوره حقوقی دعاوی کیفری که در مورد استفاده از سند مجعول و دیگر جرایم کیفری با موسسه حقوقی مهر ایرانیان تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن مشکل حقوقی شما مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

خیانت در امانت

در مشاوره حقوقی دعاوی کیفری در رابطه با موضوع خیانت در امانت، اطلاعات جامع و دقیقی ارائه میگردد اما به طور خلاصه میتوان گفت که هرگاه فردی با قصد تصاحب و تلف مال دیگری، باعث مفقودی و استعمال مال مذکور گردد در حقیقت جرم خیانت در امانت را مرتکب شده است.

شرایط محقق شدن جرم خیانت در امانت به شرح زیر میباشد:

 1. مال یا وسیله ی تحصیل مال، موضوع جرم خیانت در امانت است.
 2. مال امانی از طرف متصرف قانونی و یا مالک باید به فردی به عنوان امین سپرده شود.
 3. مال مورد نظر از طریق یکی از روش های قانونی با شرط استرداد و به مصرف موضوع معینی رساندن، به امین سپرده شده باشد.
 4. رابطه ی علیت بین فعل مرتکب و ضرر مالک یا متصرف قانونی وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین مواردی که در مشاوره حقوقی دعاوی کیفری در رابطه با جرم خیانت در امانت به آن اشاره می شود، موضوع قصد و سوءنیت است.

یعنی باید مشخص شود که آیا فرد مرتکب، جرم را از روی قصد و اراده کرده است و یا در شرایط اضطرار قرار گرفته است.

جرم سرقت

سرقت در مشاوره حقوقی دعاوی کیفری جزو مواردی می باشد که تعداد بسیار زیادی از مراجعه کنندگان به آن توجه دارند و جز مواردی میباشد که در زندگی بسیاری از افراد ممکن است اتفاق بیفتد.

در حالت کلی فردی که مرتکب جرم سرقت می شود باید عین آن مال را به صاحبش برگرداند و یا ان قیمت و هزینه ی آن را بپردازد.

توجه داشته باشید که اصولا میزان هزینه ای که برای بازگرداندن مال در جرم سرقت در نظر گرفته میشود باید بر اساس نرخ روز تعیین گردد.

فراموش نکنید که انگیزه و اهداف سارقان در مواقع مختلف، متفاوت است و نوع انگیزه ی آنان نیز در تعیین میزان مجازات آنها بسیار موثر است.

شرایط سرقت هایی که مجازات آنها شامل حد میشود طبق قانون مجازات اسلامی به موارد زیر تقسیم می شود:

 • سارق باید بالغ باشد.
 • سارق به سرقت وادار نشده باشد و بداند که مال دیگری را می رباید.
 • سارق بداند که این عمل حرام است و صاحب مال ،مال را در حرز قرار داده باشد.
 • سارق در حال اضطرار سرقت نکرده باشد.
 • سرقت در سال قحطی صورت نگرفته باشد.
 • سارق مال را به قصد دزدی برداشته باشد.
 • مال مسروقه در حرز متناسب قرار گرفته باشد.
 • مال مسروقه از اموال دولتی و وقف نباشد.

توجه:

مسلما در زندگی ما و اطرافیانمان ممکن است یکی از جرائم کیفری اتفاق بیفتذ. فرقی نمیکند که این جرائم به صورت خواسته یا ناخواسته در زندگی ما بوجود آیند، در هر صورت افراد نیاز دارند تا از جزئیات و موارد جرایم کیفری آگاه شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی دعاوی کیفری با افراد متخصص و با تجربه میتوانید با موسسه وکلای عدالت تماس بگیرید تا اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با جنبه های حقوقی مختلف مسائل کیفری بدست آورید.

همکاران: یاسا

فهرست

تماس با وکیل دادگستری

مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری