مشاوره حقوقی دعاوی کیفری

مشاوره حقوقی دعاوی کیفری

گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری مجرب و متخصص در زمینه دعاوی کیفری خدمات قابل متمایزی را ارائه خواهد داد. شما در این مقاله که بخشی از مشاوره حقوقی به حساب می آید اطلاعاتی را در مورد مشاوره حقوقی دعاوی کیفری به دست خواهید آورد. مشاوره حقوقی علاوه بر تمرکز بر روی موارد و جزییات مواد کیفری نیاز به تخصص زیادی دارد.

 

مشاوره حقوقی دعاوی کیفری

شایان ذکر است مجموعه حقوقی وکلای عدالت تلاش نموده است تا مقالات را به گونه ای تدوین نماید که قابل استفاده برای تمام افراد اعم از دانشجویان رشته حقوق،وکلای دادگستری، قضات دادگستری و عموم افرادی که نیاز به اطلاعاتی در مورد مورد خاصی دارند.

باید توجه داشت مباحث و موضوعات حقوقی کاملا تخصصی بوده و به صرف خواندن چند مقاله نمی توان نتیجه خاصی را در آن مورد بدست آورد و لازم است در این موارد با چندین وکیل پایه یک دادگستری مشورت نمود.

در این مقاله به صورت مختصر در خصوص مباحث ذیل بحث خواهد شد و نکات کلیدی آن بیان خواهد شد.

 1. جعل چیست و اقسام آن کدام است؟
 2. مجازات جعل چیست؟
 3. جعل و استفاده از سند مجعول و مجازات آن چیست؟

جعل و استفاده از سند مجعول

گفتار اول:

 1.  رفتار فیزیکی در جعل مادی :

طبق ماده ۵۲۳ساختن نوشته یا سند (سند باید روی کاغذ یا نوشته باشد ) به کار بردن مهر دیگری ، ساخت مهر دیگری ، یک نفر مهر وکیلی را ساخته و دیگری استفاده کرده هردو مرتکب جرم جعل شده اند. استفاده از مهر متعلق به دبگری جعل است و استفاده از سند مجعول نمی باشد.

– خراشیدن : با وسیله ای چون تیغ اسم حسین حرف ی را کم کند و تبدیل به حسن کند.

– تراشیدن : تراش کل کلمه )مثال تیغ( حذف اسم شخصی از وصیت نامه.

– قلم بردن: با قلم بخشی از سند را سیاه کردن

– الحاق : اضافه کردن کلمه ای در متنی ( یک سند است)

– الصاق: یک متن را به متن دیگر چسباندن (دو سند است)

– اثبات: یعنی قسمت باطل شدن را از روی سند پاک کنیم و مجدد سند را احیا کنیم.

– سیاه کردن : با مواردی عین جوهر محقق می شود.

– نقدیم یا تاخیر تاریخ سند از موارد جعل است.

این موارد باید به قصد تقلب باشد تا جرم جعل محقق گردد. مثال یک کارگردان گواهی نامه جعلی برای بازیگر می سازد برای پر کردن فیلم چون قصد تقلب نداشته جرم جعل محقق نشده.

۲ )رفتار فیزیکی در جعل مفادی یا معنوی :

که در ماده ۵۳۴ اشاره شده توسط مامورین دولتییا مراجع قضایی محقق می گردد مثال منشی دادگاه احضارات متهم را قبول ندارم را قبول دارم می نویسد یا کارمند دفترخونه به جای عقد اجاره می نویسد بیع امری صحیصی را باطل یا برعکس امر اقرار نشده را اقرار شده و….

– شرایط و اوضاع و احوال :

جعل در صورتی محقق می شود که همان سند جعلی نباشد مثال :مدرک کارشناسی جعلی است و کلمه ارشد را به آن الحاق می کند جعل رخ نداده جعل فقط در

سند اصلی محقق می گردد.

– سند جعلی باید یک دروغی را راجع به خود بگوید مثال کسی مدرک کارشناسی حقوق جعل می کند تا در ازمون وکالت شرکت کند دروغ این سند این است که می گوید صادره از دانشگاه هستم در صورتی که این گونه نیست و سند جعلی است.

نتیجه : دکتر میرمحمد صادقی جعل مقید به نتیجه است و بعضی دیگر جعل را جرم مطلق می دانند ولی هردو متفق قول هستند که ضرر اعم از اینکه بالفعل باشد یا بالقوه برای تحققجرم جعل کفایت می کند.

– الزم است هویت کسی که جعل می شود مشخص باشد یا خیر؟

میرمحمد می گوید چه هویت شخص مشخص باشد چه نباشد وجود خارجی داشتن یا نداشتن شخص مهم نیست( جرم جعل محقق شده.)

(در ازمون قضاوت و مرکز وکال نظر میر محمد مالکه) دیوان عالی کشور می گوید کسی که اسم به نام او جعل می گردد باید مشخص باشد. ( نظر دیوان

برای کانون مهمه)

ضرر بالقوه و بالفعل ( بااستفاده محقق می گردد) باشد مثال کسی اسکناس ۱۲۲۲ تومنی به رنگ قرمز درست می کند اینجا ضرر بالقوه وجود ندارد پس جعل محقق نشده است. ( چون ۱۲۲ تومنی قرمز نداریم تا جعل آن جرم باشد)

گفتار دوم : استفاده از سند مجعول

جرم مطلق است به صرف ارائه محقق می گرددمثال راننده گواهی نامه جعلی خود را به پلیس می دهد و پلیس بالفاصله متوجه جعلی بودنش می شودهرچند فقط شخص ارائه کرده و استفاده نکرده ولی بازهم استفاده از سند مجعول محقق شده.

ساختن سکه قلب : سکه ای را که وجود ندارد می سازد . سکه را میسازد که هم طلا هم غیر طلا را شامل می شود.اگر یک سکه ۲۵ تومنی را مخدوش کند مرتکب جرم نشده چون تخدیش مخصوص سکه طال و نقره است ولی اگر همین سکه را بسازد مرتکب جرم شده.

بنداول: ساختن سکه تقلبی طال و نقره : م ۵۱۸ ( مورد معامله واقع شود و رواج نسبی داشتن )

بند دوم : ساختن سکه تقلب غیر از طال و نقره : م ۵۲۲(پول رایج کشور باشد).

گفتار دوم : مخدوش کردن سکه طال و نقره : م ۵۱۳ سکه ای را که وجود دارد تخدیش می کند مثال مقداری از طالی آن سکه را کم می کند و از این طریق سود می برد.

مهم:

موارد و دعاوی کیفری بنا به موضوع، نحوه دفاع تفاوت دارد. وکلا معمولا در مواجهه به دعاوی سه عنصر را درنظر می گیریند.

عنصر سوء نیت یا عنصر معنوی مهمترین مواردی است که یک وکیل خوب باید در نظر بگیرد.

دعاوی کیفری با توجه به پیچیدگی های زیادی که دارد صبر و تخصص منحصر به فردی را می طلبد.

حسب توافق صورت گرفته با وکلای موسسه و مدیریت موسسه مقرر گردید کسانی که توانایی پرداخت حق الوکاله اینگونه دعاوی را ندارند، به صورت مشاوره ای و جلسه ا ی قرارداد منعقد و وکیل ب جدیت تمام این موارد را پیگیری نماید.

بنابراین با توجه به بابودن میزان حق الوکاله در این دعاوی این موسسه با ارائه خدمات مشاوره ای پرونده های کیفری را پیگیری خواهد نمود.

دعاوی کیفری شامل موادر ذیل می باشد:

 •   جعل
 •  کلاهبرداری
 •  خیانت در امانت
 •  جعل و استفاده از سند مجعول
 •  قتل عمدی
 • قتل غیر عمدی
 •  قتل شبه عمدی
 • سرقت
 • اختلاس
 • ارتشاء
 • تصرف عدوانی
 •  تباتی
 •  توهین
 • تهدید
 •  افترا
مهم:
 • یشنهاد می گردد به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود.با ما  تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد با وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر  مشاوره حقوقی حضوری یا مشاوره حقوقی تلفنی رایگان تخصصی  بگیرید.

همکاران: یاسا

نوشتهٔ پیشین
قرار تعویق صدور حکم
فهرست

تماس با وکیل دادگستری