وکیل طلاق توافقی و هزینه آن

خانواده
امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
در حال ثبت رای

وکیل طلاق توافقی چه کمکی می تواند در طرح دعوای طلاق توافقی انجام دهد؟

وکیل طلاق توافقی یکی از مهمترین عوامل در به نتیجه رسیدن هرچه بهتر یک پرونده طلاق توافقی می باشد.گروه حقوقی وکلای عدالت با دارا بودن کادری مجرب و با تجربه می تواند در پرونده های طلاق توافقی بهشما یاری رسانده و به روند پرونده شما سرعت ببخشد . در ادامه توضیحاتی در زمینه موارد مختلف طلاق توافقی برای شما بیان خواهیم نمود تا اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید.

طلاق توافقی به چه صورت است (مدارک، مراحل و هزینه)

در طلاق توافقی معمولا زن و شوهر در صورت داشتن اولاد (فرزند) مشترک حضانت اولاد و پس از توافق در مسایل مربوط به زندگی مشترک از جمله مهریه ،جهیزیه ، نفقه و … برای انجام طلاق توافقی اقدام میکنند. درزمانی که زن و شوهر متقاضی طلاق توافقی باشند میتوانند اقدام به اخذ وکیل نمایند.

مقدار نفقه ای که در طلاق توافقی باید پرداخت شود چقدر است؟

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف ومتناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ،البسه، غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و هرآنچه را به صورت عادت یا احتیاج لازمه زندگی وی باشد که میزان نفقه بر اساس شئونات اجتماعی و خانوادگی زوجه توسط دادگاه تعیین خواهد شد و مرد تحت هر شرایطی مکلف به پرداخت آن به زن می باشد.

گرچه در قانون مدنی و کیفری ایران نسبت به پرداخت نفقه تاکید بسیاری شده است تا به این وسیله مردان ملزم به پرداخت حق و حقوق شرعی و قانونی همسر خود باشند اما در مواردی نیز به انها اجازه داده شده است که از پرداخت آن خودداری کنند و مهمترین چراغ سبز قانون مدنی برای ندادن نفقه به زن ماده ۱۱۰۸ ق.م است که میگوید هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناء کند مستحق نفقه نخواهد بود.زن و مرد می توانند با یکدیگر توافق نمایند که مبلغی به عنوان نفقه تا پایان زمان عده زن (سه ماه و ده روز) به زن پرداخت شود و در این توافق وکیل طلاق توافقی بسیار میتواند به دو طرف کمک کند.

لازم به ذکر است در صورتیکه زن باکره باشد عده نخواهد داشت.

تکلیف مهریه در طلاق توافقی چه می شود؟وکیل طلاق توافقی چه کمکی می تواند در این زمینه انجام دهد؟

مهریه به مالی گفته می شود که مرد در هنگام وقوع عقد نکاح به زوجه خود می پردازد یا مکلف به پرداخت می شود.

میتوان مهریه را به عنوان یک پشتوانه اجتماعی برای زن محسوب کرد زیرا در صورت جدایی زن و مرد ، زن متحمل خسارت بیشتری می شود زیرا مرد طبق استعداد خاص بدنی معمولا در اجتماع نفوذ و تسلط بیشتری دارد و همچنین مردان برای انتخاب همسر مجدد امکانات بیشتری دارند ولی زنان بیوه با از دست رفتن سرمایه جوانی و زیبایی امکاناتشان برای انتخاب همسر جدید کمتر است. مهریه چیزی به عنوان جبران خسارت برای زن و وسیله ای برای تامین زندگی آینده اوست.

زن و مرد می توانند در ضمن طلاق توافقی شرط نمایند که طلاق توافقی در قبال بذل کل مهریه باشد و یا طلاق توافقی در قبال نیمی از مهریه باشد و یا حتی مرد می تواند با اختیار خود تمامی مهریه را به زن پرداخت نماید .در هر حال در این سه حالت زن و مرد میتوانند با هم توافق نمایند و در این توافق وکیل طلاق توافقی می تواند کمک خوبی باشد.البته نقش وکیل طلاق توافقی در این زمینه بسیار حائز اهمیت می باشد.

جهیزیه زن قابل استرداد است؟

جهیزیه ای که زن به خانه شوهر میاورد به معنای انصراف زن از مالکیت یا شریک ساختن مرد در آن نیست بلکه مرد می تواند از منافع آن با اجازه زن استفاده کند که بر اساس قانون جهیزیه نوعی «اباحه تصرف» است و هیچ حقی را برای شوهر ایجاد نمی کند چرا که زن می تواند جهیزیه را به دیگری هم انتقال دهد .

دعوی استرداد جهیزیه همانند هر دعوی حقوقی دیگر نیاز به اثبات بردن و تحویل جهیزیه به منزل داماد و بقای آن از طرف مدعی دارد و باید به یکی از طرق ادله اثبات دعوا ، وجود حق ثابت شود.

معمولا مشکل از آنجایی آغاز می شود که لیست جهیزیه موسوم به «سیاهه» وجود نداشته باشد زیرا در نزد بیشتر خانواده ها گرفتن رسید از زوج هنگام بردن جهیزیه بی اعتمادی به وی در اوایل ازدواج تلقی می شود.

در صورتی که طلاق توافقی باشد زن می تواند جهیزیه خود را مسترد کند و اگر هم وسایلی را خریداری کرده باشد میتواند با توافق زوج مقداری از آنها را در منزل زوج باقی بگذارد و یا نیمی از آن را مسترد کند .بهتر است بدانید در کلیه توافقات بین زوجین وکیل طلاق توافقی می تواند کمک زیادی نماید.

حضانت فرزندان با پدر یا مادر است؟

برای حضانت و نگهداری طفل که پدر و مادر او از یکدیگر جدا شده اند ، مادر تا پایان ۷ سالگی (پسر یا دختر فرقی ندارد) اولویت دارد و پس از آن حضانت با پدر است (دختر تا پایان ۹ سالگی و پسر تا پایان ۱۵ سالگی ) حضانت و نگهداری از فرزند امری است که بر اساس مصالح عمومی و نیاز طبیعی فرزندان تنظیم شده است ؛ یعنی پس از جدایی در زمانی که فرزند نیاز بیشتری به مادر دارد ، اولویت نگهداری فرزند به او داده شده و در عین حال در همین مدت ، تامین هزینه زندگی کودک برعهده پدر است.

اما پس از طی این دوران ( پس از ۷ سالگی) حضانت فرزند به پدر داده خواهد شد مگر اینکه عدم صلاحیت پدر اثبات شود .

در صورت فوت یکی از ابوین ، حضانت کودک (صغیر یا محجور) با والدی که زنده است خواهد بود.هرچند متوفی پدر طفل بوده و برای او قیم معین کرده باشد .مثلا با فوت پدر ، حضانت طفل با مادر است ؛نه پدربزرگ طفل.حضانت فرزندانی که پدرشان فوت شده با مادر آنها است، مگر آنکه دادگاه به تقاضای ولی قهری یا دادستان ، اعطای حضانت به مادر را خلاف مصلحت فرزند تشخیص دهد.

خضانت یکی از موارد مهم در طلاق است که وکیل طلاق توافقی در توافق بین زوجین در این مورد بسیار موثر است. در زمان طلاق توافقی زن و مرد می توانند شرط کنند که مثلا حضانت دختر ۸ ساله با مادر باشد که پدر باید وکالتی در این مورد به زن بدهد و یا مرد شرط کند که قصد نگهداری فرزند پسر ۱۰ ساله را ندارد و به شرط دادن حضانت پسر به مادر طلاق توافقی بگیرند.

اجرت المثل در صورتیکه طلاق توافقی باشد به زن تعلق میگیرد؟

اجرت المثل در طول شرط مالی ضمن عقد در مورد کارهای زوجه در امر خانه داری و نیز در طول اجرت المسمی است.

یعنی اگر زوجه در امور خانه داری ،شرط ضمن عقد داشته باشد ، نوبت به اجرت المثل نمی رسد.زوجه نباید قصد تبرع داشته باشد ؛چرا که اگر در انجام کارهای خانه داری از ابتدا قصد و نیت تبرع و به اصطلاح رایگان داشته باشد ، نمی تواند اجرت المثل ایام زوجیت را بگیرد.

درخواست طلاق نباید از سوی زوجه باشد و لازم است که شوهر قصد طلاق داشته باشد. البته اگر تقاضای طلاق که از سوی زوج شده است ، ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار زوجه باشد، در این صورت نیز اجرت المثل به او تعلق نمیگیرد.

چنانچه زوجه کارهایی را که شرعا برعهده وی نبوده ، به دستور زوج و با نداشتن قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می کند.

در نحله دادگاه با توجه به وضع مالی زوج و زحمات زوجه مبلغی را به عنوان نحله تعیین می کند که به زوجه بپردازد و در نحله نیازی به تعیین کارشناس نیست و قاضی باید راجع به وضعیت مالی زوج تحقیق و با توجه به زحمات زن مبلغ متناسبی بابت نحله معین کند. زن و مرد میتوانند توافق نمایند که مرد مبلغی به عنوان اجرت المثل ایام زندگی به زن پرداخت نماید که البته به طور معمول در طلاق توافقی زوجه نسبت به اجرت المثل توقعی ندارد.

نفقه فرزند را چه کسی باید پرداخت کند؟

پرداخت نفقه فرزندان به عهده پدر خواهد بود و در صورتیکه پدر از پرداخت نفقه فرزندان امتناع نماید مجازات حبس در انتظار او می باشد.

بنابراین در زمان طلاق توافقی پدر می تواند شرط کند که در قبال طلاق توافقی و دادن حضانت فرزند به مادر دیگر وظیفه ای در خصوص پرداخت نفقه به فرزند نداشته باشد و هزینه نگهداری از فرزند بر عهده مادر باشد.

نحوه ملاقات فرزند چگونه است؟

در زمانیکه حضانت فرزند با مادر باشد پدر حق ملاقات با فرزند را خواهد داشت و بلعکس در زمانیکه حضانت فرزند با پدر است مادر حق ملاقات خواهد داشت.

لذا به گفته وکیل طلاق توافقی و قانون ، زن و مرد می توانند در خصوص ساعت ملاقات با فرزند و تعداد روزهای ملاقات در هفته با یکدیگر توافق نمایند مثلا زن عنوان کند که مرد در روز های یک شنبه و سه شنبه در ساعت ۹ تا ۱۱ می تواند فرزند خود را ملاقات نماید.

وضعیت حمل و باکره بودن چگونه مشخص می شود؟

در صورتی که زن باکره باشد در توافقات اقرار به باکره بودن خواهد کرد و در زمانیکه قصد اجرای صیغه طلاق را دارند باید به پزشک قانونی مراجعه کرده و گواهی سلامت بکارت بگیرد.

در صورتی که به کمک وکیل طلاق توافقی مشخص شود زن باکره نباشد و باردار نیز نباشد در توافقات زن اقرار به عدم باردار بودن خواهد کرد و برای اجرای صیغه طلاق ارائه گواهی عدم بارداری الزامی خواهد بود .در صورتی که زن باکره باشد می توانند بعد از ثبت طلاق برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه خود اقدام نمایند.

هزینه وکیل طلاق توافقی

در طلاق توافقی طرفین می توانند توافق کنند که هر یک از زن  و مرد یک وکیل طلاق توافقی داشته باشند و یا فقط یکی از طرفین وکیل داشته و طرف دیگر شخصا در دادگاه حاضر شود. معمولا هزینه وکیل طلاق توافقی مطابق تعرفه و حق الوکاله قانونی می باشد.

 

شما می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی مشاوره حقوقی تلفنی از تیم وکلای عدالت با ما در تماس باشید.

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری