رسیدگی به دعوای الزام به تنظیم سند در دادگاه

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

چگونگی رسیدگی به دعوای الزام به تنظیم سند در دادگاه و دادسرا

دعوای الزام به تنظیم سند

همانطور که میدانید، شمار روز افزون معاملات مربوط به اموال غیر منقول و ملکی باعث شده است تا دعاوی ملکی مختلفی در دادگاه های کشور طرح شود. یکی از نمونه مشکلاتی که بسیار در مورد آن شنیده ایم، در رابطه با عدم حضور فروشنده برای انتقال سند به صورت رسمی و قانونی به خریدار می باشد.

تقاضای خریدار برای الزام به تنظیم سند رسمی جز مواردی می باشد که امکان مطرح کردن آن در محاکم قضایی نیز وجود دارد و در اصطلاح به ان دعوای تنظیم سند رسمی می گویند. توصیه میگردد برای آگاهی بیشتر و کسب اطلاعات در رابطه با این موضوع، حتما مشاوره حقوقی داشته باشید تا از روند قانونی آگاهی پیدا کنید. گروه وکلای عدالت با بوجود اوردن بهترین و راحتترین شرایط برای ارائه ی خدمات حقوقی به مردم در راستای احقاق حقوق شما قدم بر میدارد و به راحتی میتوانید با این مرکز حقوقی تماس بگیرید و مشکل خود را بیان کنید.

بر اساس ماده ۲۲۰ قانون مدنی، الزام به تنظیم سند رسمی نیز یکی از مهمترین وظایفی است که بر عهده ی فروشنده میباشد :عقود نه فقط متعاملین را به اجرای چیزی که در آن تصریح شده است ملزم می نماید بلکه متعاملین به کلیه نتایجی هم که به موجب‌ عرف و عادت یا به موجب قانون از عقد حاصل می شود ملزم می باشد.

در اکثر مواقع دیده شده است که این اتفاق بیشتر در زمانی اتفاق می افتد که بایع مال مورد نظر، مبلغ قابل توجهی از ثمن معامله را از فرد خریدار، دریافت میکند و به دلایل مختلفی از انتقال سند به نام فرد خریدار به صورت رسمی و قانونی امتناع میکند. به همین دلیل نیز امروزه بسیار دیده میشود که خریداران برای طرح دعوای الزام تنظیم سند رسمی به محاکم قانونی مراجعه میکنند.

مسئله ی الزام به تنظیم سند رسمی، در قانون کشور ما به حدی قابل اهمیت است که در قانون ۲۲ قانون ثبت، صراحتا به ان اشاره شده است: همین که ملکی مطابق قانون در دفتر املاک به ثبت رسید، دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی را که ملک مزبور به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده یا این که ملک مزبور از مالک رسمی ارثا به او رسیده یا اینکه ملک مزبور از مالک رسمی ارثاً به او رسیده باشد، مالک خواهد شناخت. در مورد ارث هم ملک وقتی در دفتر املاک به اسم وراث ثبت می‏شود که وارث و انحصار آنها محرز و در سهم الارث بین آنها توافق بوده و یا در صورت اختلاف حکم نهایی در آن باب صادر شده است.

شرایط تحقق قانونی دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی نیز همانند دیگر دیگر دعاوی حقوقی باید دارای شرایط خاصی باشد تا اعتبار قانونی پیدا کند و بدون وجود این شرایط قانونی امکان طرح دعوای الزام تنظیم سند رسمی در محاکم قانونی وجود ندارد.

اولین و مهم ترین شرطی که برای طرح این دعوا باید وجود داشته باشد آن است که باید رابطه ی قراردادی که نشان دهنده ی بیع میان فرد خریدار و فروشنده است، میان آنها وجود داشته باشد. در حالت کلی باید به این نکته توجه داشت که ادعای وجود قراردادی باید با موضوع بیع در تعارض با مالکیت فروشنده یا همان خوانده باشد تا فرد خریدار یا همان خواهان بتواند علیه مالکیت رسمی فرد فروشنده در محاکم قانونی، طرح دعوی کند.

این موضوع را بوسیله ی طرح دعوای الزام تنظیم سند رسمی به اثبات برساند که قرارداد لازم الوفاست و بنابراین برای تکمیل عقد بیع و تکمیل تشریفات قانونی باید انتقال سند به نام خریدار به صورت رسمی انجام شود. با تفسیر و تحلیل مواد ۴۷ و ۴۸ قانون ثبت اسناد و املاک می توان به خوبی به اهمیت این موضوع پی برد که ثبت کلیه معاملات راجع به عین و یا منافع اموال غیرمنقولی که سابقه ثبتی دارند، الزامی است و در صورت انجام اینگونه معاملات به صورت عادی، معامله صورت گرفته، نزد دادگاه و ادارات دولتی فاقد اعتبار می‌باشد.

در ماده ۴۷ قانون ثبت اسناد و املاک در رابطه با اجباری بودن شرایط الزام تنظیم سند آمده است که :
در نقاطی که اداره ثبت اسناد و املاک و دفا‌تر اسناد رسمی موجود بوده و وزارت عدلیه مقتضی بداند ثبت اسناد ذیل اجباری است:
۱- کلیه عقود و معاملات راجع به عین یا منافع اموال غیر منقول که در دفتر املاک ثبت نشده.
۲- صلحنامه و هبه‌نامه و شرکتنامه.

مرجع صالح رسیدگی به دعوی الزام به تنظیم سند رسمی

مسلما یکی از مسائل بسیار مهمی که افرادی که قصد اقامه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را دارند باید به آن توجه کنند آن است که در مرحله ی اول برای تشکیل پرونده باید به کدام مرجع صالح برای اقامه دعوا الزام تنظیم سند رسمی مراجعه کنند تا مشکل آنها در اسرع وقت رسیدگی و پیگیری شود.

در رابطه با مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای الزام تنظیم سند رسمی میتوان به ماده ۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی مصوب سال ۱۳۷۹ اشاره کرد: باید به دعاوی مربوط به اموال غیرمنقول اعم از دعاوی مالکیت، مزاحمت، ممانعت از حق، تصرف عدوانی و سایر حقوق راجع به آن در دادگاهی اقامه می شود که مال غیرمنقول در حوزه آن واقع است، اگرچه خوانده در آن حوزه مقیم نباشد.

نکاتی بسیار مهم در رابطه با رسیدگی به دعوای الزام تنظیم رسمی

۱. اگر این امکان وجود داشته باشد که بایع ملک دارای نیت نامشروع باشد و آگاهانه مال غیر منقول را در خلال رسیدگی پرونده به شخص دیگری منتقل کند، به فرد خواهان یا همان خریدار اول پیشنهاد می شود که به همراه خواستهٔ الزام به تنظیم سند رسمی، درخواست صدور قرار تأمین خواسته یا دستور موقت را نیز در دادگاه مطرح کند تا سریعا به آن رسیدگی شود.

۲. در برخی از مواقع ممکن است که طرف قرارداد شخصی غیر از مالک اصلی همانند پیمانکار باشد، در چنین شرایطی برای طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی شما باید حتماً مالک اصلی را نیز به عنوان خوانده طرف دعوا قرار دهید؛ چرا که روند دادرسی به گونه ای میباشد که اگر پیمانکار که مالک اصلی مال غیر منقول نمیباشد،برای طرح دعوا به عنوان خوانده انتخاب شود دعوی خواهان رد می‌شود.

۳. اگر طرف قرارداد بیعی که شما آن را منعقد کرده اید وکیل بوده باشد، قبل از اقامه دعوا به این نکته توجه داشته داشته باشید که که وکیل صرفاً واسطه انعقاد بیع است و بر اساس قانون مدنی کشور ما تعهد مبنی بر انتقال سند رسمی بر عهده موکل یا مالک اصلی است. در نتیجه اقامه دعوی الزام به تنظیم سند رسمی علیه وکیل فاقد اعتبار قانونی میباشد.

۴. اگر قبل از آنکه برای دعوای الزام تنظیم سند رسمی اقدام کنید، به صورت اتفاقی بایع ملکی که آن را خریداری کرده اید فوت کند، شما باید برای طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی تمامی وراث فرد بایع را که اموال به آنها میرسد را به عنوان خوانده ی دعوا قرار گیرند.

۵. در صورتی که مورد معامله فاقد پایان کار ساختمان باشد، باید مراحل قانونی زیر را به ترتیب طی کنید:

  • دادخواستی را به همراه خواسته ی اخذ پایان کار و صورت مجلس تفکیکی به مرجع صالح قانونی مربوطه ارائه دهید.
  • روند دادرسی و صدور حکم محکومیت خوانده طی خواهد شد.
  • در نهایت شما میتوانید، دعوای الزام تنظیم سند رسمی را در دادگاه طرح کنید.

دریافت مشاوره حقوقی رایگان از وکلای موسسه وکلای عدالت

برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جزییات دعوای الزام به تنظیم سند رسمی شما میتوانید با گروه وکلای عدالت تماس پیدا کنید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

yasa

فهرست
Call Now Button