جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی (شبکه های اجتماعی)

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

یکی از موارد پرتکرار پرونده های قضایی که در مراجع کیفری در حال افزایش می باشد، رابطه نامشروع در فضای مجازی می باشد.

با توجه به افزایش استفاده از شبکه های مجازی، بالتبع با افزایش جرایم مربوط به این شبکه های اجتماعی نیز رودررو می باشیم.اما رابطه نامشروع به غیر از زنا نیز یکی از پرونده هایی می باشد که این روزها بسیار مورد سئوال قرار می گیرد.

مشاوره حقوقی در زمینه میزان مجازات رابطه نامشروع در فضای مجازی می تواند به بسیاری از سئوالات شما در این زمینه پاسح دهد.

یکی از معظلاتی که این روزه بنیان و کیان خانواده را به شدت تهدید می کند رابطه نامشروع و خیانت زوجین به یکدیگر از طریق شبکه های اجتماعی است.

به نظر می رسد استفاده از این شبکه ها خیانت را برای زوجین تسهیل می کند و نظر به عدم دسترسی داده های آن، به نوعی زن یا مرد متاهلی که قصد خیانت و رابطه نامشروع در فضای مجازی را دارد، راحت می کند.

به گفته سرپرست دادسرای ارشاد تهران که به این جرایم تخصصی رسیدگی می کند  ۶۰ درصد جرایم  کربوط به روابط نامشروع در فضای مجازی در تهران اتفاق افتاده است.

در این مقاله سعی می کنیم روند رسیدگی به جرم رابطه نامشروع از طریق شبکه های اجتماعی و مخابرات از طریق تلفن یا پیامک شرح داده شود و مختصر توضیحی نیز بیان کنیم که چرا افراد متاهل مرتکب این گونه جرایم می شود.

مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ بخش تعزیرات بیان می گردد:

“هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد یعنی محرم نباشند، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم خواهد شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود”.

این ماده قانونی یکی از چاش برانگیزترین مواد حقوقی قانون مجازات اسلامی می باشد که منجر به تفسیر های گوناگونی و آراء متناقضی شده است.

این سئوال جدی در این ماده وجود دارد که اصلا تعریف رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا چیست و محدوده آن کجاست؟

آیا صرف چند پیامک مشمول این ماده خواهد شد؟

آن چیزی که مهم است و مدنظر قانونگذار می باشد رابطه نامشروع در فضای مجازی باید دلالت بر ارتباط فیزیکی و جسمانی زن و مرد باشد.

تقبیل به معنای بوسیدن و مضاجعه به معنی هم آغوشی است.

منشاء این اختلاف این است که عملی که منجر به رابطه نامشروع می شود یعنی عنصر مادی می بایست صرفاً تماس فیزیکی باشد یا صرف پیام یا تماس کفایت می کند؟

با نگاهی کوتاه به نظریات مشورتی به شرح ذیل می توان به این نتیجه رسید که:

نظریه مشورتی۷/۳۰۲۲ :صرف تنها بودن زن و مردی در یک جا نمی تواند از مصادیق رابطه نامشروع یا اعمال منافی عفت به شمار آید.

نظریه مشورتی۷/۳۴۹۲ مورخ ۸۸/۶/۸ :ارتباط تلفنی از مصادیق رابطه نامشروع دانسته شده و طبق قانون مجازات قابل پیگرد است.

نظریه مشورتی ۷/۹۳۷ مورخ ۹۲/۵/۲۳ :صرف در خلوت بودن با نامحرم در قانون جرم شناخته نشده اعم از این که در منزل یا داخل وسیله نقلیه یا هر جای دیگری باشد زیرا به موجب ماده ۶۳۷ رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت از قبیل تقبیل و مضاجحه مثال زده شده است.

رویه قضایی در رسیدگی به جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی

رویه فعلی بیشتر دادگاه ها در خصوص این ماده این است که رابطه نامشروع در فضای مجازی محدود به اثبات تماس فیزیکی و جسمانی نیست گرچه هنوز قلیلی از قضات محترم معتقدند که جرم انگاری برای رابطه نامشروع غیر جسمانی بین زن و مرد در فضای مجازی نشده است.

مرجع رسیدگی کننده به جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی:

مطابق ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری:به جرانم زنا و لواط و سایر جرایم منافی عفت به طور مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی می گردد.

با این وصف اگر کسی از همسرش بایت جرم رابطه نامشروع جنسی شکایت داشته باشد می بایست مستقیماً به جهت اعلام جرم و شکایت به دادگاه کیفری مراجعه کند.

البته در حال حاضر با توجه به تاسیس دفاتر خدمات قضایی، شاکی پرونده لازم است تا شکایت خود را از طریق این دفاتر ثبت نماید.

اخذ پرینت تلفن همراه به چه صورت می باشد؟

یکی از سئوالات پرتکرار که در جلسات مشاوره حقوقی مطرح می گردد این می باشد که چگونه می توان پرینت تلفنی همسرم را بگیرم؟

مطابق ماده ۶۶۷ و ۶۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، اپراتورهای تلفنی همراه موظف می باشنداطلاعات مربوط به تلفن های همراه را تا ۶ ماه ذخیره نمایند .بنابراین اطلاعات تماس یا متن پیامک های مربوط به تلفن همراه تا ۶ ماه نگهداری خواهد شد. بر همین اساس اطلاعات تماس و پیامک همسر، اطلاعات خصوصی محسوب می شود و صرفا به تشخیص دادگاه یا دادسرا برای کسف جرم است که می تواند پرینت مربوط به تماس ها را از اپراتورهای تلفن های همراه مطالبه نماید.

اخذ پرینت تلفن همراه از شبگه های اجتماعی:

اما در خصوص شبکه های اجتماعی موضوع کمی متفاوت است با این توضیح که داده های شبکه های اجتماعی مثل تلگرام داخلی نیستند که دادگاه بتواند از آن ها استعلام نماید پلیس فتا نیز از طریق هک یا به دست آوردن رمز شخصی یک نفر می تواند اطلاعات مربوط به آن را بدست بیاورد لذا اگر دلیل شخصی برای رابطه نا مشروع همسرش صرفا تلگرام می باشد بدون این که اطلاعات از آن داشته باشد یا اسکرین شات و عکس گرفته باشد در صورت عدم همکاری متهم، اطلاعات رابطه نامشروع از طریق تلگرام او قابل به دست آوردن نیست و محاکم معمولا در این خصوص برای جرم رابطه نامشروع همکاری نمی کنند ولی مواردی دیده شده است که شاکی توانسته به طریقی اسکرین شات و پرینتی از محتوی تلگرام همسر که نشان دهنده رابطه نامشروع او بوده را به دست بیاورد و به دادگاه بدهد و دادگاه نیز متهم (همسر) را احضار کرده است و او با دیدن آن ها تلویحا اقرار کرده است.

مزیت های استفاده از مشاوره حقوقی در خصوص جرم رابطه نامشروع در فضای مجازی

نظر به تخصصی شدن مراحل رسدیگی به پرونده های قضایی در مراجع کیفری و توجهاً به این نکته که کوچترین کوتاهی در این جرایم ممکن است نتایج غیر جبرانی را به بار آورد پیشنهاد می گردد در مراحل ابتدایی از تجربیات وکیل پایه یک دادگستری که دانش کافی در این خصوص را داد مشاوره بگیرید.

مشاوره حقوقی در مجموعه حقوقی وکلای عدالت می تواند به شما این اطمینان را بدهد که با ارائه راهکار های حقوقی چه در مقام شاکی و چه در مقام مشتکی عنه بتوانید حقوق قانونی خود را مطالبه نمایید.

روش های استفاده از مشاوره حقوقی

مجموعه حقوقی وکلای عدالت تمام تلاش خود را نموده است تا موکلین محترم بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن با وکیل مورد نظر خود مشاوره حقوقی اخذ نماید.

  • مشاوره حقوقی تلفنی

موکلین محترم می توانند با شماره های درج شده در قسمت تماس با ما با وکلای موسسه تماس گرفته و از مزایای مشاوره حقوقی تلفنی بهره مند گردند.

با توجه به فراگیر شدن استفاده از شبکه های اجتماعی موکلین گرامی می توانند از طریق پیام رسان واتس اپ با شماره درج شده در صفحه تماس با ما سئوالات خود را مطرح نمایند. بدیهی است در صورت آنلاین بودن وکلای مجموعه به سئوالات شما پاسخ خواهند داد.

با توجه به تعدد تماس ها و توجه ها به تخصصی بودن رسیدگی به پرونده های حقوقی رابطه نامشروع در فضای مجازی پیشنهاد می گردد در جهت ارائه پاسخ بهتر توسط وکلای مجموعه نسبت به رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی اقدام نمایید. پس از ثبت با توجه به موضوع مطرح شده وکیل مربوطه با شما در اسرع وقت تماس خواهد گرفت.

  • ثبت درخواست مشاوره حقوقی و درخواست وکیل

در این قسمت موکلین گرامی می توانند ضمن درثبت درخواست حقوقی خود، مستندات خود را نیز ارسال نمایند. وکلای مجموعه ضمن بررسی پرونده چناچه نیاز به تعیین وقت حضوری باشد با تعیین وقت نسبت به ارائه راهکار های حقوقی شما را ارشاد خواهند نمود.

شما می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی مجموعه وکلای عدالت جهت دریافت مشاوره از بهترین وکلا در شهریار و تهران به منظور رفع مشکل خود در   استفاده نمایید.

فهرست
مشاوره حقوقی تلفنی
Open chat
مشاوره حقوقی آنلاین