نحوه پس گرفتن چک یا سفته ضمانت حسن انجام کار از کارفرما

چک
امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

نحوه پس گرفتن چک یا سفته ضمانت حسن انجام کار از کارفرما

در این مقاله میخواهیم در مورد این صحبت کنیم که اگر چک یا سفته ضمانت به کسی یا کارفرما بدهیم چگونه میتوانیم آن را پس بگیریم.

گاهی اوقات به هر دلیل ممکن است در برخی از موارد مجبور شویم تا چک یا سفته ضمانت برای کارفرما بگذاریم تا بتوانیم رضایت او را برای دریافت پروژه یا کار جلب کنیم.

اگر بخواهید از نظر حقوقی این عمل را درست انجام دهید و دیگر نیازی به مشاوره حقوقی در این حوزه برای مباحث کیفری نداشته باشید پیشنهاد میکنم این مقاله را مطالعه کنید.

چک یا سفته : درحال حاضر اکثر کارفرمایان در هنگام استخدام و به کارگیری نیروهای مورد نیاز خود از نیروی مذکور تضمین می‌خواهند که در قالب چک یا سفته می‌باشد و عمدتاً سفته می‌گیرند. حال چه کنیم در صورت ایجاد مشکل و قطع رابطه کارفرما با کارگر این سفته موجب دردسر برای پرسنل نشود؟

۱- کسی که سفته به کارفرما می‌دهد در داخل آن این متن را قید کند:

«در وجه شرکت………. / آقای………. بابت تضمین حسن انجام کار قرارداد شماره …» در قرارداد کار شماره‌ی سفته را قید می‌کنید. و در صورتی که این متن در سفته قید نشود ممکن است کارفرما سفته مذکور را به افراد غیر واگذار و چون سفته یک سند تجاری است و نزد هر کس باشد دلیل بر بدهکار بودن صادرکننده سفته است و در این صورت چنان چه کارفرما جهت وصول آن اقدام کند صادرکننده سفته باید اثبات کند که آن را بابت تضمین حسن انجام کار در اختیار کارفرما قرار داده است و در حقیقت بار اثبات این مسئله به عهده کارگر می باشد و این امر مشکل خواهد بود اما چنانچه متن فوق را در سفته قید کرده باشد در این صورت بار اثبات تخلف کارگر و عدم حسن انجام کار بر عهده کارفرما می باشد.

۲- دومین اقدام صادرکننده سفته این است که از سفته مذکور کپی تهیه و نزد خود نگه دارد.

اما چنانچه رابطه کارفرما و کارگر قطع گردید و کارفرما از استرداد سفته خودداری نمود، کارگر ابتدا باید اظهارنامه‌ای از طریق دفاتر قضایی الکترونیک برای کارفرما ارسال و ضمن اعلام قطع همکاری و با قید شماره سفته تقاضای استرداد سفته را نماید و در صورت امتناع کارفرما، کارگر دادخواستی به خواسته استرداد سفته تقدیم مراجع قضایی نماید در این صورت چنانچه کارفرما نتواند اثبات کند که از طرف کارگر خسارتی به وی تحمیل شده است دادگاه حکم به الزام کارفرما به استرداد سفته خواهد کرد. در خصوص چک نیز همین مسئله صادق است.

۷ نکته که در نوشتن چک ضمانت حسن انجام کار باید رعایت گردد

۱- انعقاد قرارداد کار،حتما کتبی باشد.

اولین،مهم ترین و موثرترین نکته ای که به صورت همه جانبه حقوق کارگر را حفاظت و صیانت می کند،انعقاد قرارداد کتبی است.

طبق آخرین آمار از بین هر ده نفر کارگر،تنها ۴ نفر اقدام به انعقاد قرارداد کتبی می کنند. اگرچه قانون کار قرارداد کار شفاهی را نیز به رسمیت می شناسد اما طبق تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون کار در مواردی که قرارداد کار کتبی باشد قرارداد در چهار نسخه تنظیم می گردد که یک نسخه از آن به اداره کار و یک نسخه نزد کارگر و یک نسخه نزد کارفرما و نسخه دیگر در اختیار شورای اسلامی کار و در کارگاههای فاقد شورا در اختیار نماینده کارگر قرار می گیرد.

بنابراین قرارداد کتبی در زمان تسویه نهایی کار و همچنین حین اقامه دعوا علیه کارفرما، از استحکام و قدرت اثباتی دو چندان برخوردار است.

حتی کارگرانی که قراردادهای موقت کوتاه مدت اعم از یک ماهه دو ماهه شش ماهه و…منعقد می کنند نباید از انعقاد قرارداد کتبی غافل شوند.

۲- درج شماره سفته یا چک در قرارداد و نگهداری یک نسخه نزد کارگر

در قرارد داد کتبی شماره سفته یا چک را ذکر کنند و یک نسخه از قرارداد را حتما نزد خود نگه دارند، علیرغم تاکید بر داشتن قرارداد کتبی، اگر قرارداد کتبی بین کارگر و کارفرما وجود ندارد و قرارداد کار شفاهی بسته شده است، هنگام دادن سفته یا چک رسیدی از کارفرما مشتمل بر تاریخ و امضای کارفرما و شماره سفته یا چک بگیرند.

۳- درج عنوان “چک بابت حسن انجام کار تحویل کارفرما داده شده است”

در روی چک یا سفته ذکر کنند که سفته یا چک بابت حسن انجام کار تحویل کارفرما داده شده است، اگر روی چک یا سفته نتوانستند قید کنند موضوع را در قرارداد کتبی کار یا رسیدمذکور در در بند دو، این موضوع را حتما درج نمایند.

در ادامه باید گفت چک، هم واجد وصف حقوقی و هم واجد وصف کیفری است.

به این توضیح که اگر چک بلامحل باشد، جرم است و قابل رسیدگی در محاکم کیفری است ولی سفته چنین بار کیفری نداشته و صرفا در محاکم عمومی قابل مطالبه و رسیدگی است.

طبق ماده۱۳ قانون صدور چک درج عنوان ” این چک جهت حسن ضمانت حسن انجام کار صادر می شود” وصف کیفری چک را زایل می کند. لذا حتما این مورد در نظر داشته باشید.

۴- دریافت امضای کارفرما

حتما از چک یا سفته خود کپی گرفته در پشت آن از کارفرما امضا دریافت نمایید.

۵- خط زدن قید (حواله کرد) روی چک یا سفته

حتما در قسمت قید حواله گردید خط کشیده و نام کارفرما و شرکت را ذکر نمایید.

۶- خودداری از دادن چک سفید امضا به کارفرما

چک را به هیچ عنوان به صورت سفید امضا در اختیار کارفرما قرار ندهید زیرا اگر کارفرما اقدامی را در این زمینه انجام دهید اثبات اینکه چک برای تضمین بوده است بسیار سخت خواهد شد.

۷- چک حتما مورخ (دارای تاریخ) باشد.

تاریخ اینگونه چک ها معمولا مطابق با تاریخ خاتمه قرار داد خواهد بود و حتما داخل چک تاریخ را ذکر نمایید

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در مورد مسائل حقوقی لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی وکلای عدالت با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما  تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد با وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی رایگان بگیرید.

bonyadvokala

فهرست
مشاوره حقوقی تلفنی
Open chat
مشاوره حقوقی آنلاین