مهرالمثل زوجه چقدر است ؟

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

مهر المثل زوجه چقدر است؟

مهرالمثل زوجه چقدر است؟

در بحث مشاوره حقوقی خانواده و دعاوی خانوادگی مسئله مهرالمثل به وجود می آید.مطابق ماده ۱۰۸۷ قانون مدنی در خصوص مهر المثل بیان می گردد اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده باشد یا عدم مهر شرط شده باشد نکاح صحیح است و طرفین می توانند بعد از عقد مهر را به تراضی معیین کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین بین آنها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.

چنانچه در نکاح شرط شده باشد مه زن هیچ مهری نداشته باشد، این شرط به جهت مخالف بودن با قاعده امری استحقاق زوجه به مهر، نامشروع و باطل خواهد بود، به عبارت دیگر مهریه از آثار قانونی ازدواج است و توافق طرفین تنها در میزان و چگونگی آن موثر است.

نکاحی که در آن، مهر ذکر نشده باشد و یا زوجین، توافق کرده باشند که نکاح بدون مهر واقع شود را مفوضه البضع می نامند.

مطابق ماده ۱۰۸۸ قانون مدنی در خصوص مرگ شوهر قبل از تعیین مهر و  نزدیکی بیان می گردد اگر یکی از زوجین قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی بمیرد زن مستحقق هیچگونه مهری نمی باشد.

مطابق ماده ۱۰۹۰ قانون مدنی در خصوص تفویض اختیار تعیین مهر به زن بیان می گردد اگر اختیار تعیین مهر به زن داده شود طن نمی تواند بیشتر از مهر المثل معین نماید.

چنانچه زن، مهر خود را بیش از مهر المثل تعیین کند، عمل وی نسبت به زاید، غیر نافذ بوده و شوهر می تواند آنرا تنفیذ یا رد کند.

بر اساس قانون مدنی، مهریه زن را می توان به انواع و اقسام مختلفی تقسیم بندی کرد که یکی از مهم ترین انواع آن، مهر المثل می باشد.

همانگونه که در مقاله شرایط و موارد تعیین مهر المثل برای زن اشاره گردید، زمانی که به دلایلی زوجین حین عقد نکاح اقدام به تعیین مهریه ننموده و میزان مهریه را تعیین نکرده باشند، اگر بین زوجین رابطه زناشویی واقع شود، به زن ” مهر المثل ” تعلق می گیرد . اما سوال مهمی که در مورد مهرالمثل زوجه وجود دارد، آن است که نحوه تعیین مهرالمثل زن چگونه است؟ برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا موارد لزوم تعیین مهرالمثل برای زن را مورد بررسی قرار داده و به این سئوال که مهرالمثل زوجه چقدر است؟ پاسخ داده خواهد شد.

موارد تعیین مهرالمثل بر اساس قانون مدنی

لزوم تعیین مهریه حین عقد نکاح، مخصوص عقد موقت یا صیغه می باشد و به همین دلیل، در عقد نکاح دائم زوجین الزامی ندارند که حتما میزان مهریه مشخصی را ضمن عقد تعیین کنند.

هر چند به لحاظ عرفی معمولا در قباله ازدواج مهریه ذکر می شود ؛ ( مهرالمسمی ) اما به لحاظ حقوقی این امر اجباری نیست و زن و مرد می توانند بعدا در خصوص تعیین مهریه به توافق برسند.

همین مسئله گاهی سبب می شود که علی رغم مشخص نشدن مهریه ضمن عقد، رابطه زناشویی میان زوجین شکل گرفته باشد که بر اساس قانون مدنی، در این مورد به زن مهرالمثل تعلق خواهد گرفت.

علاوه بر این، در مواردی هم که زوجین مهر المسمی یعنی مهریه مشخصی تعیین کرده باشند؛ ولی این توافق بنا به دلایلی باطل بوده باشد، به حکم قانون مدنی به زن مهرالمثل تعلق خواهد گرفت.

همچنین در صورتی که عقد نکاح میان زن و مرد به دلایلی باطل بوده باشد و زن از باطل بودن عقد ازدواج مطلع نبوده و مهریه ای هم برای زن تعیین نشده باشد، پرداخت مهرالمثل به وی موضوعیت می یابد.

لذا همانگونه که ملاحظه می شود، عدم تعیین مهریه یا باطل بودن مهریه تعیین شده در صورتی که رابطه زناشویی میان زوجین شکل گرفته باشد، زن را مستحق دریافت مهرالمثل می نماید.

اما در ادامه این مطلب قصد داریم به این سوال مهم و اساسی پاسخ دهیم که نحوه تعیین مهر المثل برای زوجه به چه صورت است و چگونه مهرالمثل زن تعیین خواهد شد .

مهرالمثل زوجه چقدر است؟

پس از اینکه موارد تعیین مهرالمثل برای زوجه را بررسی نمودیم، لازم است تا با نحوه و چگونگی تعیین مهرالمثل زن آشنا شویم.

گاهی این سوالات مطرح می شود که میزان مهر المثل زن چقدر است؛ یا نحوه تعیین مهرالمثل زن چگونه است؟ یا مهرالمثل زوجه چقدر است؟

در پاسخ به این سوالات ، توجه به ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی ضروری است که بر اساس این ماده: “برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقران و اقارب و همچنین‌ معمول محل و غیره در نظر گرفته شود”.

بر اساس این ماده ، می توان گفت مهر المثل زن مبلغ مشخص و ثابتی ندارد تا برای همه به یکسان میزانی از مهرالمثل تعیین شود.

بلکه مجموعه ای از عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی در خصوص تعیین مهرالمثل زن موثر است.

به این صورت که در نحوه تعیین مهرالمثل زوجه، عواملی همچون سن، مشخصات ظاهری، وضعیت تحصیلی، جایگاه شغلی و خانوادگی خانم مورد بررسی قرار می گیرد و سپس با مقایسه این عوامل، با سایر اشخاصی مانند دوستان، نزدیکان، اعضای خانواده، اعضای فامیل و خویشاوندان مبلغی را برای زن به عنوان مهرالمثل مورد تعیین قرار می دهند.

لذا همانگونه که مشاهده می شود، میزان مهرالمثل زن با مدرک تحصیلی دانشگاهی ممکن است با مهرالمثل خانمی که مدرک تحصیلی دانشگاهی ندارد، متفاوت باشد . یا به طور طبیعی ممکن است که مهرالمثل تعیین شده برای خانم ها در شهرهای بزرگ ، از شهرهای کوچک بیشتر باشد.

همچنین اگر عرف خانوادگی و جایگاه خانوادگی خانم مقتضای تعیین مهریه بالا است، این موضوع در نحوه و چگونگی تعیین مهر المثل زن مد نظر قرار می گیرد.

لذا به طور کلی در پاسخ به این سوال که نحوه و چگونگی تعیین مهرالمثل برای زن به چه صورت است ، باید گفت تعیین میزان مهرالمثل زن به صورت عرفی و اجتماعی صورت می گیرد و توافق زوجین یا رضایت مرد در این خصوص منتفی است.

کافی است که زن برای مطالبه مهرالمثل خود به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست مطالبه مهرالمثل را تقدیم نماید که در این صورت، کارشناس دادگاه با توجه به شرایط و عوامل مذکور مهرالمثل زن را تعیین و حکم به پرداخت آن صادر خواهد کرد.

برای دریافت اطلاعات کامل تر در این خصوص ، مقاله دادخواست مطالبه مهر المثل زن را مطالعه نمایید .
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تعیین مهر المثل زن در کانال تلگرام حقوق خانواده عضو شوید.

کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی گروه حقوقی وکلای عدالت به سوالات شما عزیزان پیرامون نحوه تعیین مهر المثل زن پاسخ دهند .

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی به این سئوال شما که مهرالمثل زوجه چقدر است؟ پاسخ خواهند داد. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان بگیرید. 

fa.wikishie

فهرست

تماس با وکیل دادگستری

مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری