ممنوع الخروج | علل و شرایط آن و نحوه استعلام از اینترنت

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

 ممنوع الخروجی، علل و شرایط آن و استعلام از اینترنت

 

حسب ماده ۱۶ قانون گذرنامه:

ممنوع الخروجی اشخاصی که ممنوع می باشند از اخذ گذرنامه:

۱٫ کسانی که به موجب اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج ندارند.
۲٫ کسانی که در خارج از ایران به سبب تکدی گری و ولگردی و یا ارتکاب سرقت وکلاهبرداری و یا به عنوان دیگر دارای سوء شهرت هستند.
۳٫ کسانی که مسافرت آن ها به خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران است و ماده ۱۷ قانون فوق تأکید دارد که : « دولت می تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفان از انجام تعهدات ارزی طبق ضوابط و مقررات که در آئین نامه تعیین می شود جلوگیری کند

و همچنین با توجه به بند ۱ و۳ ماده ۱۸ قانون گذرنامه اشخاص زیر ۱۸ سال با اجازه کتبی ولی و قیم آن ها و زنان شوهردار با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری با اجازه دادستان می توانند برای خروج از کشور گذرنامه دریافت کنند.
ضمن اینکه برخی از دوایر دولتی در مورد جلوگیری از خروج بدهکاران دارای مقررات خاص خود هستند مانند:
ماده ۲۰۲ مالیات های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ و بخشنامه وزارت امور اقتصادی در مورد جلوگیری از خروج بدهکاران مالیاتی و همچنین بخشنامه IS بندی بانک مرکزی در خصوص شرایط اعمال ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی که برای بدهی اشخاص حقوقی ۳،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال و مدیران اشخاص حقیقی در صورت نداشتن وثیقه مناسب ۵،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است.

جهت چگونگی رفع ممنوع الخروجی کلیک نمایید.

بنابراین مستفاد از قوانین فوق افرادی که ممنوع الخروج هستند ۶ گروه می باشند:

 

۱-کسانی که بدهی قطعی مالیاتی دارند
۲- کسانی که طبق حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه توسط اجرای اداره ثبت دارای بدهی قطعی هستند
۳- افرادی که به دلایلی مانند سرقت – تکدگری و کلاهبرداری و یا هر جرم دیگری در خارج از ایران دارای سوء شهرت هستند.

۴- کسانی که مسافرت آن هابه خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران بوده و یا به موجب دستور کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور را نداشته باشند
۵- افرادی که اخذ گذرنامه و خروج از کشور آن ها، به اراده فرد دیگری مانند پدر، شوهر و قیم محول شده باشد.

۶- بدهکاران بانکی وضعیت استعلام ممنوع الخروجی به صورت اینترنتی در حال حاضر به علل مختلف بدهکاران از صدور اجرائیه و ممنوع الخروجی خود مطلع نمی شوند و زمانیکه قصد خروج از کشور را دارند در مرزهای زمینی- دریایی و هوایی متوجه ممنوع الخروجی خود شده و متحمل خسارت می شوند.

 

جهت اطلاع از چگونگی رفع ممنوع الخروجی کلیک نمایید.

علل ممنوع الخروجی

برای حل این مشکلات هم با توجه به اینکه دادگستری مرجع تظلمات عمومی است افراد فوق باید با مراجعه به دادگستری و یا مرجع صدور اجرائیه و اثبات حقانیت خود ممنوع الخروجی را رفع کنند.
اما تنها راه برای استعلام ممنوع الخروجی ، مراجعه مستقیم فرد به اداره گذرنامه می باشد و استعلام از طریق اینترنت امکان ندارد و اعضای خانواده وی نیز نمی توانند برای استعلام فرد مورد نظر اقدام کنند مگر استفاده از وکیل دادگستری و یا دادن وکالت محضری و اداری به شخص دیگر و کسانی که در خارج از ایران هستند برای اطلاع از ممنوع الخروج بودن یا نبودن به اداره کنسولی سفارت خانه مراجعه نمایند.
البته لازم است مسئولین امر راهکارهای مناسب جهت استعلام ممنوع الخروجی از طریق دفاتر پلیس۱۰+ در نظر بگیرند.

استعلام ممنوع الخروجی

توجهاً به گسترش خدمات الکترنیکی و در جهت اتلاف وقت و حضوردر مراجع ذیربط می توان با مراجعه به سامانه ثبت اسناد و املاک کشور به نشانی exitban.ssaa.ir مراجعه نموده و با وارد کردن اطلاعات درخواست شده نسبت به استعلام ممنوع الخروجی خود اقدام نمایید.

در این مرحله صرفا اطلاعات مربوط به ممنوع الخزوجی در اختیار شما قرار خواهد گرفت اما دلایل دقیق آن به شما داده نخواهد شد.

مشاوره حقوقی

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 

 

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری