تشریفات طلاق در دادگاه خانواده به چه صورت انجام می پذیرد؟

خانواده
امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
در حال ثبت رای

آشنایی با تشریفات طلاق در دادگاه خانواده

همه ی ما به خوبی می دانیم که خانواده اولین اجتماعی یباشد که انسان در آن متولد می شود و رشد میکند.

خانواده نقش اساسی در تربیت و آموزش افراد جامعه دارد، به همین دلیل نیز جوامع حساسیت ها و سختگیری های نسبتا ویژه ای نسبت به این موضوع دارد.

یکی از مهمترین و شایع ترین مسائلی که باعث میشود بیشتر زوجین به مشاوره حقوقی خانواده مراجعه کنند، کسب اطلاعات در مورد مراحل تشریفات طلاق در دادگاه خانواده است.

موسسه حقوقی وکلای عدالت دارای کادر مجرب و مهارت دیده میباشد که این امکان را برای تمامی افراد ایجاد کرده است تا در هر زمان که نیاز به مشاوره حقوقی خانواده داشتند به راحتی با این موسسه تماس بگیرند و پاسخ پرسش های خود را در این زمینه به دست آورند.

تشریفات طلاق در دادگاه خانواده

طلاق عبارت است از انحلال نکاح دائم با شرایط و کیفیات خاص از جانب زوج یا نماینده او. طلاق یک عمل حقوقی یک جانبه می باشد و ناشی از اراده زوجین نمی باشد.

مبنای فقهی طلاق حدیث (الطلاق بید من اخذ بالساق) می باشد.

توجه داشته باشید که طلاق مسئله ی بسیار مهم و اساسی می باشد که نیاز به توجه و بررسی های کافی دارد.

به همین دلیل نیز به زوجین توصیه میشود که حتما قبل از انکه تصمیم به جدایی بگیرند و تشریفات طلاق در دادگاه خانواده را آغاز کنند، حتما در ابتدا با یک مشاوره حقوقی خانواده مشورت کنند و مسائل و چالش های خود را بیان کنند تا از قطعیت تصمیم خود آگاه شوند.

چرا که در بسیاری از مواقع دیده شده است که زوجین پس از طلاق احساس پشیمانی و ندامت میکنند و به این نکته پی میبرند که به جز طلاق و جدایی راه های دیگری نیز برای حل مشکلاتشان وجود داشته است و آنان بدون مشورت با مشاوره حقوقی خانواده، عجولانه و از روی عصبانیت تصمیم گرفته اند و مراحل تشریفات طلاق در دادگاه خانواده را پیش گرفته اند.

امکان طلاق:

مطابق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مرد می تواند با رعایت و شرایط مقرر در قانون مدنی با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را نماید.

با عنایت به ماده فوق در این مقاله و این مبحث تشریفات طلاق و مراحلی که در آن باید طی کند تا همسر خود را مطلقه نماید را شرح خواهیم داد.

البته باید توجه داشت که زن نیز می تواندبا وجود شرایط مقرر در مواد ۱۱۱۹-۱۱۲۹-۱۱۳۰ قانون مدنی از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

طلاق زوجه با توجه به اینکه مطابق قانون مدنی از اختیارات زوج می باشد، شرایط سختری را می بایست طی نماید.بنابراین موکداً تاکید می گردد حتما قبل از هر اقدامی با وکیل دادگستری که تخصص کافی در زمینه دعاوی خانواده را دارد مشاوره حقوقی اخذ نمایید.

تشریفات طلاق:

 1. طلاق از نظر قانون مدنی ایقاعی است تشریفاتی که طبق آن مرد نخست به مراجع ذیصلاح قضایی که همان دادگاه خانواده می باشد مراجه می نماید.البته با توجه به تاسیس دفاتر خدمات قضایی زوج مکلف است هرگونه درخواست و دادخواست خود را از طریق آن دفاتر ثبت نماید.
 2. دادگاه موضوع را به داوری ارجاع نموده و پس از اینکه دو طرف داور مرضی الطرفین خود را مشخص نمودند و دلایل خود را اعلام نمود، داور اقدام به صدور رای می نماید و در صورت عدم امکان سازش دادگاه اقدام به صدور گواهی عدم سازش می نماید.
 3.  پس از صدور گواهی عدم امکان سازش زوج مکلف است ظرف مهلت مقرر در قانون مدنی برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن  به دفتر رسمی اردواج و طلاق مراجعه نماید.
 4. دفاتر ازدواج و طلاق پس از پرداخت مطالبات زن از طرف مرد، اعم از مهریه، نفقه،جهزیه،صیغه طلاق را جاری کرده و آن را ثبت می نماید.
 5. باید توجه داشت که در تشریفات طلاق، طلاق باید به صیغه طلاق و در حضور دو نفر مرد عادل که طلاق را نشنوند واقع گردد.

برای آگاهی از تفاوت های تشریفات طلاق توافقی با طلاق غیر توافقی می توانید با وکلای موسسه، از طریق فرم تماس،  تماس بگیرید و سئوالات خود را در این زمینه در میان بگذارید.

باید توجه کرد که تشریفات طلاق توافقی بسیار کمتر بوده و در آن ارجاع به داوری لازم نمی باشد.

تشریفات طلاق: داوری در طلاق

باید توجه نمود که داوری مندرج در قانون حمایت خانواده، تابع شرایط مندرج در قانون آیین دادرسی مدنی نمی باشد. بر همین اساs داور باید از اقارب یعنی بستگان متاهل زوجین بوده و حداقل سی سال سن داشته باشد.

تشریفات طلاق: طلاق به درخواست زن

مطابق ماده ۱۱۳۳ زن نیز می تواند تحت شرایطی از دادگاه تقاضای طلاق نماید. اما هماهگونه که قبلا بیان شد این شرایط برای زن سخت تر و پیچیده تر می باشد.

 1. طبق ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی در صورتی که مرد بیش از چهار سال غیبت داشته باشد.
 2. مطابق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی در صورتی که زن وکالت در طلاق داشته باشد.
 3. با عنایت به ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی در صورتی خوددراری یا عجز شوهر از پرداختن نفقه.
 4. مطابق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی در صورتی عسر و حرج زوجه.

مهم:

مطابق ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ زوجه می تواند تحت شرایط مقرر در این قانون از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

باید توجه کرد که این تقاضا نیازی به صرف نظر کردن از حقوق خود مانند مهریه، نفقه،جهیزیه، و اجرت المثل نداشتهو زوجه می تواند پس از تقاضای طلاق و رای دادگاه برای مطالبه آن از طریق اجرای احکام اقدام نماید.

البته این نکته را نیز باید خاطر نشان شویم که در طلاق به درخواست زوجه، به وی نحله تعلق نمی گیرید و چنانچه طلاق به صورت خلعی باشد، زن در ایام عده مستحق نفقه نخواهد بود.

اقسام طلاق

طلاق در قانون مدنی بر دو قسم می باشد.

 1. طلاق بائن
 2. طلاق رجعی

تشریفات طلاق: طلاق های بائن

 1. طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود.
 2. طلاق زن یائسه
 3. طلاق خلع و مبارات مادام که زن رجوع نکرده باشد به عوض.
 4. سومین طلاق بعد از سه وصلت متوالی به عمل آمده باشد اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید.

باید توجه داشت که طلاق در صورتی که از طرف دادگاه باشد، یعنی مرد دادخواست طلاق را ثبت کرده باشد اصولا این نوع طلاق از نوع طلاق بائن می باشد، ولو اینکه طبیعت طلاق رجعی باشد.

تشریفات طلاق: عدم امکان رجوع در طلاق بائن

طبق ماده ۱۱۴۴ قانون مدنی در طلاق بائن برای شوهر حق رجوع نمی باشد. این نکته را نیز باید توجه داشت که رجوع تنها از سوی همسر امکان پذیر می باشد.

تشریفات طلاق: تعریف طلاق خلع

با عنایت به ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی طلاق خلع عبارست است از طلاق که در آن زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق بگیرد اعم از اینکه مال مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد.

تشریفات طلاق: تعریف طلاق مبارات

مطابق ماده ۱۱۴۷ قتوم مدنی در مقام بیان تعریق طلاق مبارات،طلاقی است که کراهت از طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زایئد بر میزان نباشد. بدیهی است چناچه عوض زائد بر مهر باشد مرد مازاد را مالک نخواهد شد ولی مبارات صحیح و نافذ است.

با توجه به تخصصی بودن رسیدگی در دادگاه های خانواده و همچنین فرآیند پیچیده دادرسی و طولانی بودن رسیدگی به دعاوی خانوادگی و تشریفات طلاق توصیه جدی می شود علی الخصوص به خانم هایی که قصد طلاق را دارند قبل از هر اقدامی با وکلای پایه یک دادگستری که در مجموعه وکلای عدالت فعالیت دارند تماس گرفته و در این خصوص مشاوره حقوقی اخذ نمایید.

تشریفات طلاق: نکاتی در خصوص طلاق توافقی

 1. طلاق توافقی به درخواست طرفین یعنی زن  و مرد می باشد.
 2. در این صورت دادگاه موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع خواهد داد.
 3. طرفین در مورد ارائه دادخواست طلاق می توانند دادهواست خود را از ابتدا در دفاتر خدمات قضایی ثبت نمایند یا بدواً تقاضای طلاق توافقی را در مراکز مشاوره خانواده مطرح نمایند.
 4. در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق، آن مراکز موضوع جلسه را با مشخص کردن عدم توافق به ادامه زندکی به مرجع قضایی صالح ارسال می نماید.
 5. دادگاه پس از قرائت صورتجلسه و گزارش مرکز مشاوره خانواده اقدام به صدور گرواهی امکان سازش می نماید.

اهمیت وجود وکیل با تجربه و اشنا با تشریفات طلاق در دادگاه خانواده

از طرفی دیگر گاهی مشاجره و اختلاف میان زوجین تا حد زیادی افزایش می یابد و باعث آسیب جسمانی و روانی به طرفین دعوا میشود.

در چنین اوضاعی طلاق و جدایی بهترین راه حل زوجین میباشد، اما افزایش آمار طلاق و جدایی ها در جامعه باعث شده است تا قوانین نسبتا سختگیرانه ای برای جدایی و طلاق زوجین از سمت قانونگذار در نظر گرفته شود. به همین دلیل نیز کمک گرفتن از یک وکیل حرفه ای و با تجربه که با تشریفات طلاق در دادگاه خانواده اشنایی دارد و میتواند جدایی زوجین را در کوتاه ترین زمان، امکان پذیر کند.

بهترین راه حلی میباشد که افراد میتوانند از ان استفاده کنند. موسسه ی حقوقی وکلای عدالت با در نظر گرفتن این نیاز اساسی مردم جامعه، با گردهم اوری بهترین و با تجربه ترین وکیل در زمینه ی تشریفات طلاق آماده ی خدمت رسانی به مردم میباشد و کافی است تا یک تماس تلفنی از روند کاری این وکلا آگاه شوید و مشاوره های لازم در این زمینه را نیز کسب کنید.

همانگونه که اشاره کردیم، قانونگذار در تمامی جوامع با قصد کاهش آمار جدایی ها و پیامد های ناگوار ناشی از طلاق سعی کرده است تا تشریفات طلاق در دادگاه خانواده را به گونه ای امکان پذیر کند که در روند جدایی افراد، وقفه زمانی طولانی ایجاد شود تا شاید زوجین در این مدت زمان از تصمیم خود منصرف شوند و زندگی مشترک را ادامه دهند.

بنابراین یک وکیل کارآزموده تنها کسی میباشد که در این میان میتواند به زوجین کمک کند تا دچار اتلاف وقت در روند تشریفات طلاق در دادگاه خانواده نشوند.

آغاز دعوا برای جدایی و طلاق

اولین مرحله از تشریفات طلاق در دادگاه خانواده مربوط به مسئله ی ارائه ی دادخواست طلاق یا همان آغاز دعوا است. تقاضای صدور حکم به طلاق به علاوه ی همه ی خسارت های دادرسی و هزینه های مترتبه باید به دادگاه ارائه شود.

توجه داشته باشد که خواهان باید کپی تصدیق شده عقدنامه را نیز به همراه دادخواست طلاق در پرونده قرار دهد تا نشان دهنده ی رابطه ی زوجیت با خوانده پرونده باشد.

پس از ارائه ی دادخواست در تشریفات طلاق در دادگاه خانواده، جلسه ی دادرسی تشکیل میشود تا خواهان و خوانده در آن در مورد مراتب تقاضای رسیدگی و دلایل خود برای دریافت گواهی عدم سازش را به طور کامل اراه دهند.

روال رسیدگی

در رابطه با تشریفات طلاق در دادگاه خانواده پس از آنکه تنظیم دادخواست انجام میشود، فرد خواهان تمبر هزینه ی دادرسی را باید بر روی دادخواست خود ابطال کند و سپس آن را به یکی از شعب دادگاه های خانواده تقدیم کند.

این دادخواست پس از ورود به هر یک از شعب دادگاه هی خانواده، در مرحله ی بعد به شورای حل اختلاف دادگاه خانواده ارجاع داده میشود و سپس ثبت میگردد.

تصمیم شورای حل اختلاف خانواده و جلسه ی داوری

در شورای حل اختلاف به صحبت ها و ادعاهای طرفین دعوا توجه میشود و در پرونده همهی آنان ثبت می شود تا در مراحل بعدی تشریفات طلاق در دادگاه خانواده به اظهارات ثبت شده ی طرفین توجه شود.

در نهایت شورای حل اختلاف تصمیم بر ادامه ی روند مشاوره و یا صدور حکم عدم سازش میگیرد.
پس از اعلام تصمیم نهایی تصمیم شورای حل اختلاف، پرونده مذکور به معاونت دادگاه ارجاع داده می شود تا به صلاحدید معاونت پرونده ب دادگاه خانواده ارجاع داده شود.

دادگاه نیز برای طی نمودن دیگر مراحل تشریفات طلاق در دادگاه خانواده، داوری را تعیین میکند تا با مشورت زوجین و بستگاه انها قرار جلسه ی داوری تعیین شود.
در جلسه ی داوری اصولا با جلب نظر کارشناس، مسائل مربوط به نفقه ایام عده، جهیزیه و اجرت المثل، مهریه و… بر اساس مصداق نرخ روز تعیین میگردد.

طبق نظر داور خوانده و خواهان باید این موضوع نیاز به اثبات برسد که امکان سازش از جانب هیچ یک از طرفین وجود ندارد و جدایی تنها راه حل موجود است.

رای دادگاه

بنابراین پس از ارائه ی نظریه ی داوران مبنی بر اینکه امکان سازش از طرفین زوجین وجود ندارد، و پس از تعیین اجرت المثل و هزینه ی کارشناسی، مراحل تشریفات طلاق در دادگاه خانواده به صدور رای طلاق ختم میشود.

بر اساس ماده ی ۱۱۳۳ قانون مدنی کشور، مرد باید تمامی حقوق مالی زن همچون مهریه را بپردازد و جرت‌المثل زحمات از محاضر رسمی طلاق مطلقه به طلاق را نیز تقدیم کند.

توجه داشته باشد که پس از صدور رای طلاق، این رای تا ۲۰ روز قابلیت تجدید نظر و اعتراض را دارد و باید به حکم تجدید نظر استان مراجعه کرد. برای آشنایی بیشتر با تشریفات طلاق در دادگاه خانواده شما میتوانید با موسسه حقوقی وکلای عدالت تماس بگیرید.

همکاران ما: تابناک

نوشتهٔ پیشین
وکیل طلاق توافقی و هزینه آن
نوشتهٔ بعدی
وکیل خانم طلاق توافقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

تماس با وکیل دادگستری

مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری