طلاق قبل از نزدیکی و شرایط آن

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

طلاق قبل از نزدیکی

به بیان ساده اختلافات زن و شوهر ممکن است که بعد از عقد و قبل از رفتن بر زیر یک سقف مشخص شود و زن و شوهر قادر یه ادامه زندگی با یکدیگر نباشند و در عین حال در طول دوره عقد نیز نزدیکی صورت نگرفته باشد که به آن طلاق قبل از نزدیکی گفته می‌شود.

مطابق ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی که در خصوص طلاق قبل از نزدیکی بیان می گردد هرگاه شوهر قبل قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلا داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عیناً یا مثلاً یا قیمتا  استرداد کند.

 • تمامی این ماده ناظر بر مهر المسمی می باشد.

مهرالسمی یعنی چه؟

مهرالمسمی یکی از اقسام مهریه است. چنانجه زوجین در حین عقد با توافق خود ویا شخص ثالثی که از طرف آن ها انتخاب شده است، مهریه را تعیین کنند به آن مهر المسمی می گویند.

 • انحلال مالکیت نیمی از مهر و تملک دوباره شوهر، از آثار وییه ظلاق است.
 • اگر مهر قبل از طلاق از مالکیت زن خارج شده باشد و سپس به علتی دوباره به زن منتقل شده باشد، شوهر مالک نصف مال خواهد شد و به مثل یا قیمت رجوع نمی شود زیرا مانع رجوع به عین با انتقال مجدد مهر به زن مرتفع شده است.
 • چنانچه زن، شوهر خود را ابراء کرده باشد یا مهر خود را به شوهر هبه یا صلح بلاعوض کرده باشد و طلاق پیش از نزدیکی رخ دهد شوهر حقی بر زن ندارد چرا که ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی منصرف به موردی است که شوهر واقعا مهر را به زن داده باشد لیکن در فرض فوق الذکر شوهر مهری را نپرداحته که نیم آن را مستردد کند.
 • در صورت تلف مهر به جهت نمائات،نظر سازگار با ماده ۱۰۹۲ آن است که مرد می تواند نصف مهر را تملک کرده و نیمی از ارزش افزوده ناشی از نمائات متصل را به زوجه پرداخت کند.

شرایط مهرالسمی چیست؟

 • مهر السمی باید مالیات داشته باشد(دارای ارزش اقتصادی باشد).
 • قابل تسلیم باشد یعنی بتوان آن را در اختیار زن قرار داد.
 • قابل تملیک باشد یعنی بتوان آن را به مالکیت زن درآورد.
 • مشروع باشد.
 • معلوم و مشخص باشد.

همانطور که قبل تر بیان شد برای اینکه  مرد بتواند زن خود را طلاق دهد باید کلیه حقوق مالی زن را پرداخت نماید و این در موارد و شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود که در مقالات آتی مختصراً بیان خواهد شد.

دادخواست طلاق از طرف زن و مهریه

موضوعی که مطرح می شود این است که آیا در صورتی که زن متقاضی طلاق باشد تکلیف مهریه او چه خواهد شد؟

این سئوال بحث مفصلی دارد اما اجمالا اینکه اگر زوجه بتواند یکی از شروط مندرج در سندازدواج را ثابت کند وکیل شوهر در طلاق و قبول بذل می شود و اختیار به دست خود او می باشد که به وکالت از شوهر چه مقدار از مهریه ای را قبول بذل و تعیین کند و اگر بتواند از طریق عسر و حرج دادگاه را مجاب کند که زوج را اجبار به طلاق کند میزان مهریه ای که بذل خواهد شد بسته به نشر قاضی و خود او می باشد.

طلاق به تقاضای زوجه و حضانت فرزندان

قانون طلاق مقررات مربوط به قانون مدنی و قانون حمایت خانواده است. بر طبق ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده در پرونده طلاق، اگر قبلاً تکلیف حضانت فرزندان مشخص نشده باشد می بایست در ضمن حکم طلاق نسبت به آن اظهار نظر قضایی شود. حسب قانون، حضانت فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر است و بعا از آن با پدر می باشد. ۹ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران است. بعد از سنین مذکور حضانت دیگر از نظر قانون موضوعیت ندارد و انتخاب با فرزندان می باشد. اما در اعطای حضانت قاضی می بایست مصلحت فرزندان را رعایت کند به این معنی که مهم نیستت بچه چند سال دارد و حضانت او بر طبق قانون با چه کسی می باشد،مهم آن است که قاضی تشخیص دهد برای کودک بهتر است که نزد کدام یک از والدین باشد.

تنظیم دادخواست طلاق

در بحث مشاوره حقوقی خانواده در موضوع طلاق، افزایش اختلافات خانوادگی بین زوجین و متعاقباً بالا رفتن دعاوی مربوط به خانواده باعث به تشکیل دادگاه های تخصصی خانواده و مراکز تخصصی مشاوره خانواده گردیده است.

بدیهی است طلاق به عنوان آخرین خواسته زوجین از یکدیگر تشریفات خاصی دارد که هریک از زوجین می بایست آنها را رعایت نمایند.

طولانی بودن و پیچیده بودن مراحل دادرسی مربوط به طلاق نیز از حیث رسیدگی بسیار مهم می باشد.بسیاری از زوجین به این مسائل آشناییت ندارند و آگاه نیستند که دعوای طلاق اولاً دارای شرایط و مقدماتی می باشد و اگر آن تشریفات رعایت نشود منجر به تلف شدن وقت و تضییع حقوق قانونی آنها خواهد شد.

بنابراین پیشنهاد می گردد قبل از هر اقدامی در خصوص تشریفات طلاق و همچنین تنظیم دادخواست طلاق با وکلای موسسه که تخصصاً در این زمینه فعالیت دارند مشورت نمایید.

در این مقاله مختصراً شرایط تنظیم دادخواست طلاق و تشریفات طلاق را بیان خواهیم نمود.

طلاق یعنی چه؟

طلاق یک کلمه عربی است که که معنی آن به زبان فارسی یعنی گشودن گره و رها کردن است و در احکام فقه نیز به عنوان از بین بردن طلاق با لفظ مخصوص می‌باشد. طلاق به عنوان ابزاری برای خاطمه دادن به روابط زناشویی استفاده می‌شود و یکی از رایج ترین دعاوی است که در دادگاه مطرح می‌شود.طلاق انواع مختلفی دارد و در این مقاله قصد داریم تا به طلاق قبل از نزدیکی زن و مرد اشاره کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم.

مراحل دادخواست طلاق از طرف زن

بی شک یکی از سخت ترین دعاوی خانوادگی، دعوای مربوط به طلاق می باشد.چرا که زن یا مرد که خواهان دعوای طلاق می باشند قبل از این اقدام می بایست از نظر احساسی و روانی نیز آمادگی این موضوع را داشته باشند.

معمولا وکلای موسسه قبل اط هر گرونه اقدامی و ثبت دادخواست طلاق تمام تلاش خود را می نمایند که طرفین را به سازش دعوت نمایند و با برگزاری جلسات مشاوره حدالمقدور تلاش خود را می کنند تا زن یا مرد از این مورد منصرف شود.

در اولین قدم باید به این نکته اشاره نمود که مطابق ماده ۱۰۳۱ قانون مدنی مرد می تواند هر وقت که بخواهد با پرداخت تمام حقوق قانونی زوجه، زن خود را طلاق دهد .

اما زن برای اینکه بخواهد از این امتبازات قانونی استفاده نماید باید شرایط و مقدمات ثبت دادخواست طلاق را رعایت نماید.

برای ثبت دادخواست طلاق، باید همراه مدارک ذیل به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک مراجعه نموده و دادخواست طلاق خود را ثبت نمایند.

 1. شناسنامه و کارت ملی طرفین
 2. اصل عقد نامه یا رونوشت آن.
 3. ثبت نام در سامانه ثنا

در صورتی که اصل عقد نامه در دسترس نیست می توانید با مراچعه به دفتر ازدواج و طلاق رونوشت آن را بگیرین.

عللی که زن می تواند به آنها استناد نماید به شرح ذیل می باشد:

 1. نپرداختن نفقه حداقل به مدت شش ماه
 2. اعتیاد مضر شوهر
 3. امراض مقاربتی شوهر
 4. بچه دار نشدن زوج
 5. ترک زندگی توسط زوج
 6. ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول
 7. محکومیت شوهر به زندان بالای ۵ سال یا ارتکاب به جرایمی که بر خلاف شان زوجه است.
 8. سورفتار و سوء معاشرت
 9. عدم تهیه مسکن برای مدت غیر متعارف
 10. اثبات خیانت همسر در دادگاه
 11. با شرایطی کراهت شدید زوجه همراه با بذل کل مهریه
 12. بلاتکلیف رها کردن زوجه
 13. نداشتن رابطه جنسی برای مدت غیر متعارف
 14. مشکلات زناشویی ناشی از عیوب مرد
 15. رابطه جنسی غیر متعارف
 16. با شرایطی دوری طولانی زوجین از همدیگر.

پس درصورتی زن می تواند نسبت به ثبت دادخواست طلاق اقدام نماید که یکی از شرایط بالا را داشته باشد در غیر اینصورت در دعوای حقوقی طلاق موفق نخواهد شد.

مدت زمان رسیدگی به دادخواست طلاق

طلاق از جمله دعاوی سه مرحله ای می باشد. یعنی طرفین می توانند به رای دادگاه نخستین در مرحله تجدیدنظر اعتراض نمایند و همچنین از رای صادره در دادگاه تجدید در دیوان عالی کشور اعتراض نمایند و به اصطلاح فرجام خواهی نماید. به طور کلی  حدود هشت تا دوازده ماه طول خواهد کشید.

family-law

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری