طلاق چیست؟ هرآنچه درمورد طلاق لازم است بدانید

طلاق
امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

 طلاق و شرایط تنظیم دادخواست طلاق

در بحث مشاوره حقوقی مبحثی که وجود دارد، طلاق است. گاهی اوقات بر اثر بروز برخی اختلافات در بین زوجین کار به جاهای ناخوشایند و طلاق می رسد.

اگرچه این مسئله موضوع خوشایندی نیست اما باید بر آن واقف باشید و اطلاعاتی را در مورد آن بدانید. در این مقاله به شما اطلاعاتی لازم درمورد طلاق را خواهیم داد.

بسیاری از زوجین در مرحله اولیه نزاع و اختلافات خانوادگی با این مسئله روبه رو می شوند که:

برای ثبت دادخواست طلاق چه باید کرد؟

شرایط طلاق چیست؟

مراحل طلاق چیست؟

برای ثبت دادخواست طلاق به کجا باید مراجعه کنم؟

برای ثبت دادخواست طلاق چه مدارک و اسنادی لازم است؟

طلاق خلعی و مباراتی چیست؟

طلاق توافقی چیست؟

در این مقاله سعی داریم تا مختصرا مراحل و شرایط طلاق را برای شما بیان نماییم.البته با توجه به پیچیدگی های دعاوی حقوقی در دادگاه خانواده موکداً تاکید می گردد قبل از هر اقدامی با وکیل طلاق یا وکیل خانواده مشورت نمایید.

برای ثبت دادخواست طلاق چه باید کرد؟ 

در دعاوی خانوادگی، طلاق از جمله دعاوی است که نیاز به فرآهم آوردن مقدماتی دارد. به این صورت که مطابق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی زوجه می تواند با حصول شرایط مقرر در قانون مدنی دادخواست طلاق خود را ثبت نماید.

البته باید این نکته را اشاره کرد که مرد مطابق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی می تواند پس از پرداخت کلیه حقوق قانونی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل زوجه، او را طلاق دهد.

پس به طور کلی شرایط طلاق به شرح ذیل خواهد بود؟

پس زمانی که زن بخواهد دادخواست طلاق را ثبت نماید باید شرایط ذیل را داشته باشد.

  1. غیبت مرد بیش از چهارسال مطابق ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی.بنابراین هرگاه شخصی چهارسال تمام غایب مفقودالاثر باشد طن او می تواند تقاضای طلاق نماید بنابراین دادگاه با رعایت ماده ۱۹۲۳ رای به طلاق خواهد داد.
  2. در صورتی که زن وکالت دز طلاق داشته باشد. بنابراین مطابق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی طرفین عقد ازدواج می توانند هر شرطی که مخاف با مقتضای عقد نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنمایند. مثل اینکه شرط شود هرگاه شوهر زن دیگر بگیرد یا در مدت معینی غائب شود یا ترک انفاق نماید یا بر علیه حیات زن سوء قصد نماید که زندگانی آنها با یکدیگر غیرقابل تحمل شود زن وکیل و وکیل در توکیل باشد که پس از تحقق شرط در محکمه و صدور حکم نهایی خود را مطلقه نماید.
  3. خودداری یا عجز شوهر از پرداحتن نفقه. بنابراین مطابق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجراء حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه زن می تواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق م ینماید. همچنین در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.
  4. عسر و حرج زوجه.

عسرو حرج چیست؟

مطابق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی در صورتی که دوام زوجیت موجب عسرو حرج باشد، زن می تواند به دادگاه مراجعه نماید و تقاضای جدایی نماید.بنابراین با ثابت شدن عسروحرج، دادگاه می تواند حکم به جدایی دهد. بنابراین یکی از مهمترین مقداماتی که زن باید قبل اط ثبت دادخواست جدایی خود داشته باشد رای قطعی دادگاه مبنی بر مجمومیت نرد به عدم پرداخت نفقه و عسرو حرج زن می باشد.

عسرو حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زن با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد.

به طور کلی موارد ذیل از مصادیق عسرو حرج می باشد:

  1. ترک زندگی توسظ مرد به مدت بیش از شش ماه و بالاتکلیف ماندن زن.
  2. اعتیاد مرد به مواد مخدر، مشروبات الکلی و قرص های روان گردان.
  3. محکومیت قطعی زوج به حبس بیش از پنچ سال سال بیشتر.
  4. ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.
  5. ابتلای مرد به بیماری های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

نکته:

صرف نفرت از همسر از مصادیق عسر و جرج نیست مگر اینکه به دلیل موجهی بوده و ادامه زندگی را برای زوجه متعذر یا متعسر نماید.

برای ثبت دادخواست طلاق به کجا باید مراجعه کنم؟

با توجه به تاسیس دفاتر خدمات قضایی الکترونیک هریک از طرفین عقد ازوداج که خواهان جدایی باشند باید دلایل م مستندات خود را به همراه داخواست اصلی خود در آن دفاتر ثبت نمایند.

برای ثبت دادخواست دعاوی خانوادگی به عقد نامه و مدارک سجلی طرفین نیازمند می باشد. چنانچه عقدنامه در اختیار نمی باشد می توان با مراجعه به دفتررسمی ازدواج که عقد در آن محقق شده است رونوشت آن را تحویل گرفت.

دفاتر خدمات قضایی پس از ثبت دادخواست آن را به داگاه خانواده محل اقامت زوج یا زوجه حسب موضوع دادخواست ارسال می کنند و این ارسال به طرفین اطلاع داده خواهد شد.

پس از ارسال به پرونده به دادگاه خانواده، و ارجاع به یکی از شعب و ثبت پرونده توسط مدیر دفتر مربوطه، و حسب دستور رئیس شعبه، برای طرفین تعیین وقت شده و وقت دادرسی به طرفین ابلاغ خواهد شد.

بنابراین در حال حاضر نیازی به مراجعه حضوری تا قبل از تشکیل جلسه دادرسی به دادگاه نمی باشد.

پیشنهاد می گردد با توجه به اینکه مراحل طلاق و همچنین تشریفات آن بسیار تخصصی می باشد قبل از هر اقدامی خصوصا قبل از مراجعه به دادگاه با وکیل خانواده که تخصص کافی در این زمینه را دارد مشورت نمایید.

برای ثبت دادخواست طلاق چه مدارک و اسنادی لازم است؟

برای ثبت کلیه دعاوی خانوادگی علاوه بر ارائه اسناد سجلی و شناسایی، اصل عقد نمامه نیز نیاز نمی باشد. بنابراین همانگونه که پیشتر نیز بیان شد در صورتی که به عقد نامه دسترسی نداری می توانید با مراجعه به دفتر رسمی ازدواج که عقد در آن محقق شده است رونوشت عقد نامه خود را تحویل بگیرید.

طلاق خلعی و مباراتی چیست؟

طلاق خلغی عبارت است از اینکه زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق بگیرد اعم از اینکه مال مزبور عین مهر باشد یا معادل آن یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد.

طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زاید برمیزان مهر باشد.

مشاوره حقوقی خانواده

اصولا وکلای دادگستری با تجربه و آگاهی ایی که از مراحل دعاوی خانوادگی دارند می توانند با ارائه مشاوره های تخصصی حقوقی در این زمینه ها، از تضییع حقوق قانونی شما جلوگیری کند به علاوه با توجه به طولانی بودن این گونه دعاوی، کوتاه ترین راه را به شما نشان دهند.

معمولا مشکلی که در این دعاوی موجود می باشد، مربوط است به تصمیم گیری نادرست و احساسی طرفین. وکلای دادگستری می توانند نقش مهمی را در این مواقع ایفاء نمایند و طرفین را از تصمیم گیری های احساسی دور نمایند.

فهرست

تماس با وکیل دادگستری

مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری