تعریف طلاق و نحوه اقدام آن از طریق وکیل دادگستری

تعریف طلاق

تعریف طلاق عبارت است از پایان دادن به نکاح دائم از طرف شوهر است.

چنان چه گذشت نکاح به اعتبار جنبه اجتماعی خود که سلول اولیه اجتماع را تشکیل میدهد، وضعیت مخصوصی را در بر دارد که قانون دست اراده طرفین را آنگونه که در معاملات می باشد از دامن آن کوتاه کرده است.

ولی نمی توان این سلول اجتماع را غیر قابل انحلال فرض نمود. زیرا امکان پذیر نیست زن و شوهر را که هر یک دارای خوی و اخلاق مختص به خود است.

مهم: مشاوره حقوقی

اجبار نمود با عدم توافق روحی دوران زندگانی خود را به زناشویی ادامه دهند و مانع گردید که سلول تازه قابل بقای به وجود آورند. بدین جهت برای جلوگیری از اختلال نظم سلول های اجتماعی، قانون مدنی اجازه داده است و در ماده ۱۱۳۹ خود در رابطه با تعریف طلاق می گویند:” طلاق مخصوص عقد دائم است….” در عقد منقطع چنانکه بعداً دیده خواهد شد به وسیله بذل مدت نکاح پایان داده میشود.

ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق انحلال نکاح دائم را به طور مطلق بدون آن که علت مخصوصی را در نظر بگیرد به شوهر داده است.

ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی می‌گوید

  • مرد می تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهند.
  • ولی چنان که بعداً دیده خواهد شد قانون مدنی به زن نیز حق داده که توان در موارد معینه درخواست طلاق به نمایند: از قبیله مفقود الاثر شدن شوهر در مدت ۴ سال( ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی)، استنکاف شوهر از دادن نفقه، عدم ایفای سایر حقوق واجبه از طرف شوهر، سوء معاشرت شوهر به حدی که ادامه زندگانی را غیرقابل تحمل سازد،امراض مسریه صعب العلاج شوهر که زن را در مخاطره اندازد( ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی)

اختیار طلاق

 همانگونه که در تعریف طلاق آمده است:

اختیار جدایی با شوهر است و صحت آن احتیاج به موافقت زن یا رسیدگی دادگاه و یا ثبت در دفتر رسمی طلاق ندارند.ولی تحقق آن مانند ایقاعات دیگر از قبیل فسخ، ابراء، رجوع در طلاق نیست که هیچگونه تشریفاتی را لازم نداشته باشد، بلکه ایقاعی است تشریفاتی که به دستور ماده ۱۱۳۴ قانون مدنی باید به صیغه طلاق در حضور دو نفر مرد عادل که صیغه را بشنوند واقع گردد.

در طلاق مانند نکاح دو نفر نقش اساسی را بازی می نمایند:

مطابق تعریف طلاق:

یکی شوهر که طلاق دهنده است و او را مطلق گویند و دیگری زن که طلاق داده می شود و او را مطلقه نامند.

برای آن که صیغه صحیح واقع شود باید هر یک در وضعیت و شرایط خاصی باشند و تشریفات مخصوصی در آن رعایت شود که شرح آن بیان می گردد.

مهم: مشاوره حقوقی

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.

گروه حقوقی وکلای عدالتبا کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود.با ما  تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد با وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر  مشاوره حقوقی حضوری یا تلفنی تخصصی  بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
مشاوره حقوقی خانواده
نوشتهٔ بعدی
نفقه چیست و چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست