وکیل کیفری در دعوای توهین

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

نقش وکیل کیفری در دعوای توهین و مراحل رسیدگی به آن

در چنین مواقعی افراد اصولا ترجیح میدهند به کمک یک مشاوره حقوقی برای آگاهی از مراحل قانونی دفاع از حقوق معنوی خود اقدام کنند. وکیل کیفری در دعوای توهین ، فردی میباشد که میتواند به افراد مختلف کمک کند تا در کوتاهترین زمان ممکن برای احقاق حقوق خود از طریق مراجع قضایی اقدام کنند.

در تمامی مناطق دنیا، شان انسانی و حیثیت معنوی افراد دارای ارزش بسیار زیادی میباشد و در جوامع مختلف نیز با در نظر گرفتن شان و منزلت انسانی، قوانین به گونه ای تنظیم می شوند که از تعرض به حقوق معنوی انسان ها و شان انسانی جلوگیر شود و نظم جامعه حفظ شود اما متاسفانه همه ی ما به خوبی می دانیم که برخی از افراد با وجود چنین قوانینی باز هم ممکن است این قواعد را زیر پا بگذارند و حقوق انسانی را مورد تضییع قرار دهند.

گروه وکلای عدالت با در نظر گرفتن این نیاز اساسی در جامعه ی امروز، آماده ی خدمت رسانی به مردم میباشد و شما میتوانید با یک تماس تلفنی در رابطه با موضوع حقوقی مورد نظرتان، مشورت های لازم را دریافت کنید.

در تمامی نظاام های حقوقی دنیا برای جلوگیری از ایجاد هرج و مرج و درگیری میان افراد، مجازات های نسبتا سختگیرانه ای برای کسانی که اقدام به توهین و افترا میکنند، در نظر گرفته شده است و در کشور ما نیز به کمک یک وکیل کیفری خبره به خوبی میتوان از طریق اقامه دعوا برای دفاع از حیثیت افراد و جبران خسارات مادی و معنوی حاصل از ارتکاب جرم توهین و افترا اقدام کرد.

در قانون مجازات کشور ما در قسمت تعزیرات نیز در رابطه با این موضوع، قوانین خاصی در نظر گرفته شده است.

انواع جرم توهین و مجازات های مربوط به آن در محاکم قانونی

جرم انگاری عمل توهین و فحاشی باعث شده است تا انسان ها دارای روابط اجتماعی بسیار محترمانه تری شوند و همین موضوع نیز از بوجود آمدن جرائم بزرگتری همچون ضرب و شتم و قتل و… جلوگیری میکند. اما سوالی که اکنون ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید آن است که در صورتی جرم توهین از لحاظ حقوقی تحقق یابد، باید چگونه برای دادرسی در مراجع قانونی اقدام کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که از همان مراحل ابتدایی در رسیدگی به چنین پرونده هایی، یک وکیل کیفری با استناد به ماده ی ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی برای احقاق حقوق موکل خود به مراجع قضایی مراجعه میکند تا در اسرع وقت پرونده ی جرم توهین تشکیل شود.
در ماده ی ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی به صراحت به این نکته اشاره شده است که: توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه و یا پنجاه هزار‌ تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.
همانطور که از متن این ماده مشخص است، در صورت اثبات جرم توهین توسط وکیل کیفری ، فرد مرتکب جرم تعزیری شده است و عاقبت آن شامل جزای نقدی و شلاق است.
جرم توهین تنها به صورت کلامی تحقق نمی یابد و ممکن است در برخی از موارد نیز به صورت کتبی یا در اوراق چاپی به وقوع بپیوندد. همانطور که در ماده ی ۶۹۷ هم نیز در رابطه با توهین به صورت کتبی در جراید و نطق در مجامع عمومی، مجازات معینی برای آن در نظر گرفته شده است. ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی: هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را‌صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که‌موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد.
در مواردی که نشر آن امر اشاعه فحشا محسوب گردد هر چند بتواند صحت اسناد را ثابت نماید مرتکب به مجازات مذکور محکوم خواهد‌ شد.

شرایط تحقق جرم توهین و اثبات آن توسط وکیل کیفری

همانطور که اشاره کردیم، اولین اقدامی که باید توسط وکیل کیفری انجام گیرد، آن است که بتواند شرایط تحقق جرم توهین را برای دفاع از موکل خود، اثبات یا رد کند. با در نظر گرفتن محتوای قانون مجازات اسلامی، شرایط اصلی که میتوان برای ارتکاب به جرم توهین به آنها اشاره کرد به ترتیب زیر میباشد:

  1.  طرف اهانت باید شخص معینی باشد.
  2.  توهین باید نسبت به افراد حقیقی باشد.
  3.  توهین به اشخاص حقوقی مثل اداراه‌ها قابل تحقق نیست.

نکته: بر اساس ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی، هر کس با توجه به سمت، یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهوری یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا‌ نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه‌ها و موسسات و شرکتهای دولتی و شهرداری‌ها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به سه تا شش ماه حبس و یا تا (۷۴) ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.
از متن این ماده به خوبی این نکته می توان پی برد که هر چقدر مقام فردی که عمل توهین نسبت به او تحقق می یابد، بالاتر باشد، جرم توهین نیز بیشتر از حالت معمول میباشد. البته به این موضوع نیز باید توجه داشت که در صورتی که وکیل کیفری بتواند این موضوع را به اثبات برساند که فرد مرتکب از مقام والای طرف مقابل خود اطلاع نداشته و به صورت ناآگاهانه مرتکب جرم توهین شده است، مجازات جرم توهین بر اساس ماده ۶۰۹ تعیین خواهد شد و جرم توهین از نوع عادی محسوب خواهد شد. بنابراین در پرونده های مربوط به جرم توهین، نقش یک وکیل کیفری بسیار پر رنگ تر از آنچه که به نظر می آید میباشد.

رویه پیگیری کیفری به پرونده های مربوط به جرم توهین توسط وکیل کیفری و خواهان پرونده

در حالت کلی می توان گفت که بار اثبات تحقق جرم توهین بر دوش کسی میباشد که جرم توهین نسبت به او ارتکاب یافته است. این فرد باید بتواند به کمک یک وکیل کیفری این موضوع را به اثبات برساند که حقوق معنوی او مورد تضییع و تعرض قرار گرفته است و شرایط جرم توهین نیز به طور کامل تحقق یافته است. بنابراین باید خود فرد یا وکیل کیفری او برای تشکیل پرونده به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کند تا روند پیگیری پرونده آغاز شود و فرد مرتکب مورد تعقیب کیفری قرار گیرد.

توجه داشته باشید که در چنین مواقعی نیز فرد خوانده( فردی که خواهان پرونده ادعا داشته است که او مرتکب عمل توهین شده است.) باید به دادسرای مربوطه مراجعه کند تا بتواند دلایل خود را ارائه دهد و از خود دفاع کند. وکیل کیفری نیز نقش بسیار با اهمیتی را در دفاع از فرد خوانده می تواند ایفا کند تا با استفاده از ادله ی اثبات، برای تقلیل مجازات محکوم اقدام کند و مانع از مجازات مضاعف فرد شود.

در صورتی که هنوز هم احساس میکنید نیاز به راهنمایی های بیشتری در رابطه با این موضوع و دیگر مسائل حقوقی هستید، میتوانید به راحتی در گروه حقوقی وکلای عدالت، از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی ، مشاوره حقوقی آنلاین و حضوری استفاده کنید.

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری