قانون جدید طلاق توافقی

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

قانون جدید طلاق توافقی

مقاله پیش رو توسط وکیل خانواده در خصوص قانون جدید طلاق توافقی و شرایط جدید طلاق توافقی در سال ۱۳۹۷ برای آشنایی شما عزیزان تنظیم گردیده است. تاکنون نحوه انجام طلاق توافقی در تهران بدینگونه بود که زوجین یا وکلای آنان در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی حاضر و پس از ارسال درخواست و تعیین شعبه، به دادگاه مراجعه و اقدامات لازم را از جمله داوری، آزمایش و غیره را انجام می‌داند که نهایتا منجر به صدور گواهی عدم امکان سازش می‌گردید و پیرو آن طرفین، با مراجعه به دفاتر طلاق اقدام به ثبت نمودن آن می‌نمودند.

تفاوت طلاق توافقی در حال حاضر نسبت به گذشته، در اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق از مراکز مشاوره خارج از دادگاه می‌باشد که قبلا نیازی به این کار نبود. در حقیقت این گواهی در حال حاضر جزء مدارک لازم برای ثبت دادخواست طلاق توافقی می‌باشد. در حال حاضر و مطابق قانون جدید طلاق توافقی از مورخ ۱۳۹۷/۹/۱ طی بخشنامه ۵۵/۱۳۱۰۴/۹۰۰۰ مورخ ۱۳۹۷/۹/۱  خطاب به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، این دفاتر بدون ارائه گواهی مرکز غربالگری که اصطلاحا به آن” گواهی عدم انصراف از طلاق” گفته می‌شود، نمی‌توانند اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی نمایند.

بنابراین از این پس زوجین متقاضی طلاق توافقی باید در سایت تصمیم ثبت نام نمایند و حدود یک ماه بعد وقت مشاوره روانشناسی با دعوت از زوجین برای صلح و سازش آغاز می شود. مستند قانونی اجباری بودن مشاوره قبل از طلاق توافقی ماده ۲۵ قانون حمایت از خانواده مصوب ۱۳۹۱ است. فقط طلاق توافقی در تهران مشمول این مشاوره اجباری است و فعلا برای طلاق های یک طرفه (طلاق به درخواست مرد و طلاق به درخواست زن) الزامی نشده است و به روال سابق دادخواست های مذکور ثبت می شود.

مراحل اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق در مراکز مشاوره

زوجین پس از ثبت نام در سامانه تصمیم به آدرس zaman.behzisti.net و انتخاب نزدیکترین مرکز مشاوره به محل زندگی خود، وقت فوری به همراه کد رهگیری برای ایشان صادر می‌شود. زوجین در وقت مقرر در مرکز تعیین شده حضور می‌یابند و پس از تکمیل چند فرم، اطلاعاتی درخصوص علل جدایی آنها پرسیده می‌شود. سپس توسط کارشناس مربوطه به مشاوره خانواده معرفی می شوند و اگر مشاوره موثر واقع نشود و زوجین اصرار به طلاق کنند گواهی عدم انصراف از طلاق توسط مرکز غربالگری صادر می شود. بعد از آن زوجین یا وکلای آنها می توانند دادخواست طلاق توافقی در خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنند.

متقاضیان از دو طریق غیر حضوری و حضوری به شرح ذیل در این زمینه اقدامات لازم را معمول دارند.

۱ –  ثبت نام در سامانه مداخله در بحران طلاق ( سامانه تصمیم ) و دریافت اطلاعات مورد نیاز، از جمله زمان مراجعه و نشانی مرکز مشاوره خانواده مربوطه.

۲ – مراجعه حضوری متقاضی به مراکز مشاوره خانواده اداره بهزیستی؛ بر اساس شهر، شهرستان و یا بخش محل سکونت خود.

سوال در مورد  قانون جدید طلاق توافقی

۱ – آیا حضور زوجین در جلسات مشاوره  در قانون جدید طلاق توافقی الزامی است ؟

بله، زوجین باید در تعداد جلسات تعیین شده مشاوره حضور داشته باشند.

۲ – مدت زمان انجام طلاق توافقی، در قانون جدید طلاق توافقی چقدر است ؟مشاوره حقوقی طلاق توافقی تلفنی

در شرایط فعلی و با افزوده شدن مدت زمان مشاوره تا صدور دادنامه حدودا دو ماه به‌ طول  می‌انجامد که البته این مدت در صورت استفاده از وکیل طلاق توافقی به ‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

۳ – آیا با داشتن وکالت در طلاق هم شرکت در جلسات مشاوره الزامی است ؟

بله، ولی عدم حضور زوج یا زوجه مانع از برگزاری جلسات مشاوره نمی‌گردد و با شرایطی چون اقامت یکی از طرفین در خارج از ایران گواهی عدم انصراف از طلاق صادر می‌گردد.

۴ – درصورتی که یکی از زوجین در هیچ یک از جلسات مشاوره شرکت نکند چه باید کرد ؟
با توجه به الزامی شدن حضور زوجین در جلسات مشاوره زوجین باید در جلسات مذکور حضور داشته باشند مگر، احراز شرایط و ارائه اسنادی مبنی بر عدم امکان حضور

۵ – هزینه مشاوره در قانون جدید طلاق توافقی چقدر است ؟مشاوره حقوقی طلاق توافقی تلفنی

هزینه مشاوره در قانون جدید طلاق توافقی با شرایط فعلی هر جلسه حدود ۵۲ هزار تومان است.

۶ – تعداد جلسات مشاوره در قانون جدید طلاق توافقی چقدر می باشد ؟

مطابق بخشنامه مذکور حداقل ۴ جلسه در یک ماه است که البته به تشخیص مشاور خانواده و با توجه به شرایط خاص زن و شوهر می تواند در یک جلسه هم باشد.

۷ – آیا ثبت نام در سایت سامانه طلاق توافقی و طی مراحل آن به منزله بی نیازی مجدد از دادگاه است ؟ مشاوره حقوقی طلاق توافقی تلفنی
خیر، مطابق قانون اخذ رای طلاق قبل از ثبت طلاق در محضر، الزامی است.

۸ – آیا وکیل دادگستری می تواند به جای زوجین در جلسه مشاوره مرکز مشاوره شرکت کنند ؟

مطابق شیوه نامه مدیریت و عملکرد مراکز مشاوره فقط در دو صورت صرف بودن وکیل کفایت میکند. یکی از زوجین خارج از کشور باشد یا مدارکی ارائه شود که به تشخیص مشاور امکان حضور یکی از زوجین نباشد.

۹ – طلاق توافقی در قانون جدید طلاق توافقی چقدر طول می کشد ؟

با توجه به تغییرات انجام شده، روند انجام و مدت زمان طلاق توافقی نزدیک به ۳ تا ۴ ماه به صورت معمول به درازا می انجامد.

مهم:

  • یشنهاد می گردد به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود.با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد با وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر  مشاوره حقوقی حضوری یا مشاوره حقوقی تلفنی رایگان تخصصی  بگیرید.
فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری