بهترین روش اعلام ورشکستگی و مرجع صالح به رسیدگی

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

روش های اعلام ورشکستگی شرکت خصوصی

به عنوان یکی از مفاهیم مطروحه در حقوق تجارت، از یک نظر دارای وصف حقوقی و از نظر دیگر دارای وصف جزایی است که  از نظر مقررات مربوط به قانون تجارت با سه نوع  عادی، به تقلب و به تقصیر مشخص میشود. و رسیدگی به آن با تقدیم دادخواست صورت می‌گیرد، اما چنانچه اعلام ورشکستگی در نتیجه تقصیر یا تقلب حاصل شده باشد، جرم محرز و مجرم قابل تعقیب و مجازات خواهد بود.

ورشکستگی شرکت حالت یک تاجر یا شرکتی تجاری است که از پرداخت بدهی‌های خود ناتوان شده و نمی‌تواند تعهدات خودرا عملی کند. در اصطلاح به این چنین افراد ورشکسته، معسر و یا مفلس می‌گویند.

انواع ورشکستگی

مطابق با قانون سه حالت برای ورشکستگی ممکن است رخ دهد:

  • ورشکستگی عادی: در این نوع ورشکستگی، تاجر یا شرکت تجاری بدون تقصیر یا تقلب و به علت قوه قاهره مانند عوامل خارجی نظیر تحریم و یا حوادث غیرمترقبه ورشکسته می‌گردد.
  • ورشکستگی به تقصیر: در این حالت، خطای تاجر و تقصیر موجب رسیدن به ورشکستگی می‌شود. ورشکستگی به تقصیر از جرایم غیر عمدی محسوب می‌شود. ورشکستگی به تقصیر معمولا به دلیل نداشتن دفتر تجاری و مشخص نبودن صورت دارایی و تعهدات و نیز انجام تعهد بیش از وضعیت مالی خود ایجاد می‌شود.
  • ورشکستگی به تقلب: تاجر با سوء نیت و تقلب، خود را ورشکسته اعلام می‌کند و در این حالت مجرم است. از مهمترین دلایل ورشکستگی به تقلب، پنهان کردن دارایی، از بین بردن مال با معاملات صوری و غیر واقعی، ایجاد بدهی غیر واقعی به منظور نشان دادن مبلغ بدهی بیش از مقدار اصلی است.

پس از قطعی شدن حکم ورشکستگی، شرکت تجاری خود به خود منحل شده و ظرف ۵ روز از تاریخ حکم، توسط دادگاه برای تاجر یا شرکت تجاری مدیر تصفیه انتخاب می‌گردد تا دارایی های شرکت را به پول نقد تبدیل کرده و مراحل تصفیه را که در صفحه مربوط به تصفیه شرکت ذکر شده انجام دهد.

دادگاه صالح جهت اعلام ورشکستگی

دادگاه برای احراز آن ، با ارجاع امر به کارشناسان رسمی در امور مالی و حسابداری و حسابرسی به ارزیابی فعالیت‌های اقتصادی تاجر و دفاتر تجاری وی می‌پردازد و در پایان در صورت احراز توقف تاجر حکم ورشکستگی وی را صادر می‌کند.

مجازات ورشکستگی

مجازات بزه ورشکستگی به تقصیر در حال حاضر حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال می‌باشد که بر حسب ماده ۱۱۱ لایحه اصلاح قانون تجارت، مجازات تبعی نیز برای این بزه، پیش‌بینی کرده است.

دادگاه صالح به رسیدگی موضوع اعلام ورشکستگی:

از حیث صلاحیت ذاتی، رسیدگی به این جرم تقصیر و تقلب، در صلاحیت دادگاههای عمومی است، لیکن از حیث صلاحیت محلی باید دید که آیا دادگاه محل اقامت تاجر صالح به رسیدگی است و یا دادگاه محل وقوع جرم ؟

برخی از حقوقدانان با توجه به قواعد کلی آئین دادرسی ( ماده ۵۱ قانون آ.د.ک) و خلاف قاعده بودن صلاحیت دادگاه محل اقامت تاجر، بر این عقیده‌اند که رسیدگی به بزه ورشکستگی اعم از به تقصیر یا تقلب در صلاحیت دادگاه محل وقوع جرم است و دادگاه محل اقامت تاجر درصورتی صالح است که ورشکستگی تاجر، عادی باشد.

اما به نظر برخی دیگر از حقوقدانان این جرائم  به تقصیر یا تقلب، سوای از اینکه عملاٌ در محل اقامت تاجر صورت می‌گیرد و اصولاٌ دادگاه محل اقامت تاجر آسان‌تر می‌تواند تحقیقــات لازم را انجــام دهد.

در این رابطه  این مزیت را  دارد که به لحاظ مشخص بودن دادگاه صالح، شکات با مشکل تشخیص دادگاه صالح مواجه نمی‌شوند و از لحاظ حقوقی نیز احراز ورشکستگی تاجر تقدم ذاتی و نه لزوماٌ زمانی بر احراز اعمال منجر به ورشکستگی شرکت دارد، زیرا صرف این اعمال جرم نیست بلکه به تبع ورشکسته شدن تاجر و به دلیل اینکه در این امر نقش داشته‌اند جرم محسوب می‌شوند.

به نظر این دسته از حقوقدانان چون شکایت ورشکستگی به تقصیر یا تقلب از مشتقات دعوی ورشکستگی بوده و از لحاظ صلاحیت رسیدگی مشمول قاعده کلی مندرج درماده ۲۱ قانون آئین دادرسی مدنی است لذا دادگاه صالح به رسیدگی به جرایم به تقصیر یا تقلب، دادگاه محل اقامت تاجر است.

نتایج و عواقب اعلام ورشکستگی

اگر فرد تاجر، پس از صدور حکم ورشکستگی، معامله‌ای انجام دهد تمامی معاملات پس از صدور حکم ورشکستگی باطل می‌شود، مگر این که ثابت کند، معامله مذکور به نفع طلبکاران قبلی است و مدیر تصفیه نیز این موضوع را تایید نماید. صدور حکم ورشکستگی موجب می‌شود تا وضعیت زیر برای تاجر ایجاد گردد:

  • عدم دخل و تصرف در اموال خود: فرد ورشکسته دیگر حق اداره و مداخله در اموال خود را ندارد و این کار توسط مدیر تصفیه انجام می‌شود.
  • عدم دخالت در دعاوی طرح شده، تمامی دعاوی طلبکاران می‌بایست به طرفیت مدیر تصفیه شرکت اقامه گردد.
  • ابطال معاملات پس از صدور حکم ورشکستگی در صورت عدم تایید مدیر تصفیه
  • از بین رفتن اعتبار تاجر
  • عدم تعقیب انفرادی تاجر توسط طلبکاران: تمامی طلبکاران در ذیل یک دعوی علیه تاجر باید مطالبه حقوق خود را داشته باشند.
  • حال شدن دیون موجل: یعنی دیون و بدهی هایی که هنوز زمان سر رسید آن‌ها فرا نرسیده نیز باید در زمان رسیدگی به دعوی ورشکستگی، بررسی و نحوه پرداخت آن‌ها مشخص شود.
  • پرداخت بدهی طلبکاران

مشاوره حقوقی در خصوص اعلام ورشکستگی

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید. گروه حقوقی وکلای عدالت با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما  تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد با وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر  مشاوره حقوقی حضوری یا تلفنی تخصصی  بگیرید.

fa.wikipedia

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری