دیه چیست و در چه مواقعی باید پرداخت شود؟

امتیاز ۴ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

دریافت مشاوره حقوقی دیه به چه صورت است؟

دریافت مشاوره حقوقی دیه به چه صورت است؟

یکی از مسائل مهم و حساسی که در قانون اسلام و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، دیه و موارد پرداخت آن است. از این رو می‌خواهیم در این مطلب تخصصی شما را به صورت کامل با موضوعات پیرامون دیه آشنا نماییم و در پایان نیز به اهمیت استفاده و به کارگیری مشاوره حقوقی دیه معتبر بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره حقوقی در مورد مسئله دیه با وکلای ما در تماس باشید.

دیه چیست و در چه مواقعی باید پرداخت شود؟

طبق روال همیشه، در ابتدا می‌خواهیم معنای لغوی دیه را مورد بررسی قرار دهیم. جالب است بدانید دیه یک واژه عربی بوده و از کلمه ودی گرفته شده است.

در زبان عربی، معانی مختلفی از جمله جاری شدن، جاری شدن مایع، نابودی و … را به کلمه ودی نسبت می‌دهند.

کلمه دیه نیز به معنی خون‌بهای مقتول یا عضو آن بوده و علاوه بر این معانی، کلمه عقل را نیز به جای دیه به کار می‌برند.

عقل به معنی نهی کردن بوده و دلیل این‌که کلمه عقل را نیز به دیه نسبت می‌دهند این است که وضع خون‌بها مانع می‌شود که مردم همدیگر را به قتل برسانند.
حال می‌خواهیم این کلمه را در قانون رسمی و معتبر اسلام و کشورمان بررسی کنیم. به طور کلی هرگونه مال یا پولی که در پی کشتن انسان یا نقص عضو به عنوان خسارت به فرد آسیب دیده پرداخت خواهد شد، دیه نام دارد و در بسیاری از مواقع از کلمه خون‌بها نیز برای تعریف این امر استفاده می‌شود.

از لحاظ حقوقی نیز، اگر شخصی به صورت عمد یا غیر عمد به جان یا مال دیگری صدمه وارد کند که ضرر مادی و معنوی را برای دیگری به همراه داشته باشد، باید خسارت وارد شده را جبران کند. در این صورت پول یا مالی که در این جهت پرداخت خواهد شد، خون‌بها نام دارد. توجه داشته باشید که مطابق قانون، پرداخت دیه در مواردی به عنوان مجازات اصلی و در مواردی نیز جایگزین قصاص خواهد شد.

انواع خون‌بها

قتل: اولین نوع از دیه به عنوان خون‌بهای قتل شناخته می‌شود و مبلغ قابل پرداخت آن که مساوی با دیه کامل بوده، هر سال توسط قوه قضاییه به صورت رسمی اعلام می‌شود.

جراحت: اگر فرد دچار جنایتی شود که در پی آن، طرف مقابل با جراحت روبه‌رو شود و به نوعی آسیب(زخم، تورم، کبودی و …) ببیند، شخص گناه‌گار محکوم به پرداخت خون‌بها جراحت خواهد بود که میزان آن نیز بستگی به سطح جراحت وارد شده و تشخیص نهایی پزشک قانونی دارد.
اعضای بدن: دیه اعضای بدن به این ترتیب است که شخص گناه‌کار یکی از اعضای بدن فرد مقابل را به هر دلیلی از بین ببرد. توجه داشته باشید که اگر آن عضو تکی باشد و فقط یک عدد از آن در بدن وجود داشته باشد، گناه‌گار باید خون‌بها کامل را پرداخت کند و در صورتی که از عضو ذکر شده دو عدد وجود داشته باشد، طبق قانون شخص باید نصف دیه را بپردازد. همچنین اگر هر دو عضو نابود شود، دیه کامل انسان باید محسابه شود.

نحوه محاسبه دیه چگونه است

به طور کلی نحوه محاسبه میزان خون‌بها براساس چند فاکتور مختلف صورت می‌گیرد که عبارتند از :

۱- جنسیت: یکی عوامل مهمی که در تعیین میزان خون‌بها نقش مهمی دارد، جنسیت قربانی است. بر اساس قانون، دیه‌ی قتل زن، نصف دیه‌ی مرد مسلمان است و در مورد اعضا نیز تا کمتر از ثلث دیه‌ی کامل مرد یکسان است و اگر ثلث یا بیشتر شود، دیه‌ی زن به نصف کاهش خواهد یافت.

به بیان ساده‌تر تا زمانی که دیه‌ی زن در جنایت بر اعضا و منافع کمتر از یک‌سوم دیه‌ی کامل باشد، دیه‌ی زن و مرد برابر است اما زمانی که میزان دیه یک‌سوم یا فراتر رود، دیه‌ی زن به نصف دیه‌ی مرد کاهش پیدا می‌کند؛ البته توجه داشته باشید که قانون‌گذار در قانون جدید برای رفع چنین تبعیضی تبصره‌ای وضع نموده است که طی آن در تمام جنایاتی که مجنی‌علیه مرد نیست، مابه‌التفاوت دیه تا سقف دیه‌ی کامل مرد از صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت شود.

۲- نوع صدمه وارد شده: در صورتی که آسیب وارد شده از طرف جانی و گناه‌گار موجب مرگ طرف مقابل شود، میزان دیه‌ای که پرداخت خواهد شد در مقایسه با حالتی که موجب مرگ نشده اما آسیبی به یکی از اعضا یا منافع او وارد کرده است یا موجب جراحتی در بدن او شده، متفاوت خواهد بود.

۳- زمان و مکان: جالب است بدانید در صورتی که اقدام مرتکب شده در ماه‌های (محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه) یا در محدوده‌ی حرم مکه‌ی مکرمه واقع شود، بدون توجه به عمد یا غیر عمد بودن(مواردی مانند تصادف) آن، علاوه بر دیه‌ی نفس، یک‌سوم به اصل خون‌بها افزوده خواهد شد که اصطلاحا به آن تغلیظ دیه می‌گویند.

البته سایر مکان‌های مقدس و متبرک و سایر زمان‌ها مشمول حکم تغلیظ دیه نیست. همچنین به این موضوع توجه کنید که در حکم تغلیظ دیه، تفاوتی میان بالغ و غیر بالغ، زن و مرد، مسلمان و غیرمسلمان نیست. همچنین تغلیظ دیه مخصوص قتل نفس است و در جنایت بر اعضا و منافع حتی اگر دیه‌ی کامل داشته باشند قابل اجرا نخواهد بود.

اهمیت مشاوره حقوقی خون‌بها چیست؟

امیدواریم به صورت کلی با مفهوم دیه و مسائل مربوط به آن آشنا شده باشید.

اکنون می‌خواهیم درباره یک موضوع مهم یعنی مشاوره خون‌بها و مزایای آن صحبت کنیم. اولین نکته مهم و حائر اهمیت این است که باتوجه به شیوع ویروس کرونا، شما می‌توانید از مشاوره آنلاین خون‌بها استفاده کنید و علاوه بر این‌که سلامتی شما حفظ خواهد شد، در زمان ارزشمند شما نیز صرفه‌جویی خواهد شد. علاوه بر موارد ذکر شده، مشاوره تلفنی دیه نیز از دیگر راه‌های راحت و مناسب است که در حال حاضر می‌توانید از طریق آن مشکلتان را به بهترین نحو ممکن حل کنید.

همچنین شما این توانایی را دارید که از مشاوره رایگان محاسبه خون‌بها نیز بهره ببرید و سپس با پرداخت هزینه‌ای مناسب و مقرون به صرفه، در کمترین زمان ممکن به بهترین نتیجه برسید. در کنار این مسائل، وکیل به موضوع پرونده نیز اشراف کامل داشته و برای هر پرسش قاضی و یا طرف مقابل پرونده یک جواب قانونی و محکمه پسند دارد و درنهایت، موجب پیشبرد اهداف و رسیدن به نتایج مطلوب مد نظر موکل می‌شود.

شما می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی مجموعه وکلای عدالت جهت دریافت مشاوره از بهترین وکلا به منظور رفع مشکل خود در حوزه دیه استفاده نمایید.

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری