نفقه زن و اهمیت آن از دیدگاه قانون مدنی

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

اهمیت نفقه زن از دیدگاه قانون مدنی

اهمیت نفقه زن از دیدگاه قانون مدنی

اهمیت نفقه از منظر قانونگذار از اهمیت بالایی برخوردار می باشد از جمله:

– نفقه زن از حقوق ممتاز محسوب شده است ماده ۱۲۰۶ قانون مدنی:

((… و طلب او از بابت نفقه مزبور طلب ممتاز بوده و در صورت…)) به همین دلیل در صورت ورشکستگی یا فوت شوهر و عدم کفایت اموال وی جهت پرداخت دیون، حق زن در این مورد  برسایر بدهی ها مرد ارجعیت دارد.

نفقه زن مقدم بر نفقه اقارب است ماده ۱۲۰۳ قانون مدنی:

((در صورت بودن زوجه و یک یا چند نفر واجب النفقه دیگر، زوجه مقدم بر سایرین خواهد بود.))
بنابر این اگر زوج توانایی مالی نداشته باشد که هم به اقارب واجب النفقه و هم به همسر خود پول پرداخت کند زوجه وی بر افراد واجب النفقه دیگر ارجعیت دارد.
– استحقاق زن نسبت به حق خود در این مورد مخصوص حال یا آینده نیست ماده ۱۲۰۶ قانون مدنی:
((زوجه در هر حال می تواند برای حق خود در زمان گذشته   اقامه دعوا نماید و طلب او از بابت نفقه مزبور طلب ممتازه بوده و در صورت صورت افلاس یا ورشکستگی شوهر زن مقدم بر غرما خواهد بود)).
ولی اقارب فقط نسبت به آتیه می تواند مطالبه  سهم خود را نماید.
به همین د لیل زوجه می تواند حق خود ا مربوط به زمان گذشته خود را نیز مطالبه نماید.

نفقه از نظر شکل و کیفیت اشکال مختلفی دارد بعضی از نفقه با استفاده و انتفاع از آن دارای بقاء هستند و تغییر نمی کند، ولیکن بعضی از موارد نفقه با استفاده و انتفاع از آن تغییر می کند. در مورد دسته اول مانند طلا و زیور آلات و اثاث البیت. و در مورد دسته دوم می توان از مواد خوراکی مانند گوشت – روغن و برنج و غیره را مثال زد.

پرداخت نفقه به دوصورت انجام می گیرد:

در روش اول مانند روشی که در خانواده ایرانی مرسوم است بدین صورت که زن و شوهر با یکدیگر زندگی کرده و مایحتاج زندگی مانند گوشت- برنج- روغن- پنیر- نان- میوه و غیره از طریق مرد و یا زن خریداری و به مصرف خانواده می رسد.

در روش دوم که در جامعه مرسوم نیست زن حق خود را به صورت روزانه از مرد دریافت و اقدام به تهیه مایحتاج روزانه خود خواهد کرد.

در مورد روش اول که بسیار سهل و آسان و طبق عرف و عادت خانواده ایرانی صورت می گیرد، فقط یک بحث باقی خواهد ماند که آیا شوهر می تواند رأساً این روش را انتخاب و زن را مجبور به پذیرش آن کند یا خیر؟ که به نظر می رسد زن مخیر است که روش دریافت نفقه را خودش انتخاب کند، و به هر نحو که مایل بود آن را در اختیار و مصرف کند، اما باید توجه داشت که زن وقتی وارد زندگی مشترک می شود دارای مسئولیت های مختلف و ظریفی می شود که یکی از این مسئولیت ها حسن خلق با همه اعضای خانواده می باشد. و یکی از روشهای ارائه حسن خلق و محبت به خانواده، جمع بودن و حضور مستمر و پررنگ در جمع خانواده می باشد. در صورتی که زن نفقه خود را وصول و به هر صورت که تمایل داشت آنرا هزینه کند، عملاً از جمع و کانون خانوادگی خارج و قطعاً مشکلات عدیده ای در زندگی ایجاد، و به وظایف وی نسبت به همسر و خانواده ضربه خواهد زد و نقصان ایجاد و موجب بروز موانع قانونی دریافت نفقه وی خواهد شد.

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما فرم رزرو مشاوره حقوقی و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. heyvalaw
نوشتهٔ پیشین
طلاق به درخواست زوجه و شرایط آن
نوشتهٔ بعدی
درخواست طلاق از طرف مرد چگونه است و چه شرایطی دارد
فهرست
Call Now Buttonمشاوره حقوقی تلفنی