مراحل رسیدگی به تصادف منجر به دیه توسط وکیل دیه

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
در حال ثبت رای

مزیت های استفاده از وکیل دیه در تصادفات در دعاوی منجر به دیه

تصادف منجر به دیه و خسارت جز مسائلی میباشد که نباید به راحتی از کنار ان عبور کرد. مشاوره حقوقی و وکیل دیه این امکان را برای تمامی اسیب دیدگان و حتی کسانی که به صورت عمد یا غیر عمد مرتکب این جرائم شده اند بوجود اورده است تا از راه های قانونی جلوگیری از تضییع حقوق خود آگاه شوند.

 مراحل رسیدگی به تصادف منجر به دیه توسط وکیل دیه چیست؟

مشاوره حقوقی  

مسلما برای همه ی ما یا اطرافیانمان تاکنون پیش آمده است که برای دستیابی به پرسش های حقوقی خود به وکیل دادگستری مراجعه کنیم. در جامعه ای زندگی میکنیم که روز به روز تعداد تصادفات رانندگی و حادثه های ترافیکی در حال افزایش است و افراد زیادی نیز ممکن است در چنین مواقعی دچار سانحه و آسیب های جسمانی میشوند. شدت برخی از این حوادث به گونه ای میباشد که حتی ممکن است جان افراد نیز از دست برود و تصادف دارای تلفات جانی و فوتی باشد. در چنین مواقعی این موضوع صحیح است که شاید هیچگاه این تلفات جبران نشوند اما حقیقت آن است که قانون کشور ما به گونه ای تنظیم شده است که برای جبران حقوق افراد آسیب دیده، راه حل های حقوقی تنظیم شده است که به آنان کمک خواهد کرد. اما سوال اصلی و مهم آن است که چگونه میتوان از این راه های حقوقی و قانونی آگاه شد؟ شاید در ابتدا فکر کنید که راه های بسیار زیاد و راحتی وجود دارد که میتواند باعث جبران این خسارات شود. اما کوتاه ترین و راحتترین راه حل حقوقی در چنین مواقعی چه میباشد؟

در پاسخ به این سوال باید شما به این نکته توجه داشته باشید که تصادفات منجر به دیه و خسارت جز مسائلی میباشند که نباید به راحتی از کنار ان عبور کرد و مسلما کمک و مشورت گرفتن از یک فرد اگاه و با تجربه در چنین مواردی میتواند باعث تسریع روند حقوقی و قانونی شود. مشاوره حقوقی با وکیل دیه تصادفات رانندگی این امکان را برای تمامی اسیب دیدگان و حتی کسانی که به صورت عمد یا غیر عمد مرتکب این جرائم شده اند بوجود اورده است تا از راه های قانونی جلوگیری از تضییع حقوق خود اگاه شوند. گروه وکلای عدالت دارای کادر حقوقی مجرب و متخصصی میباشد که میتواند شما را در رابطه با این مسائل کمک کند و این امکان را برای تمامی اقشار جامعه بوجود اورده است تا با یک تماس تلفنی پاسخ تمام سوالات خود را در رابطه با پرنده های مختلف قضایی دریافت کنند.

برای اینکه بخواهیم با مراحل رسیدگی به تصادف منجر به دیه آشنا شویم، لازم است تا در ابتدا با استناد به ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی به این موضوع اشاره کرد که : هر گاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (‌اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا‌متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم‌محکوم می‌شود.

 

نقش مشاوره حقوقی در پرونده های تصادف منجر به دیه

 

 

اگر تا کنون به یک مشاوره حقوقی خبره در رابطه با پرونده ها مربوط به تصادف منجر به دیه مراجعه کرده باشید، متوجه این موضوع خواهید شد که اصولا در چنین مواردی توصیه میشود که در مرحله ی اول پس از وقوع حادثه و آسیب به خودرو سرنشینان و افرادی که در حال عبور و مرور بوده اند، باید با پلیس ۱۱۰ تماس گرفت. پس از آنکه پلیس راهنمایی و رانندگی در صحنه حضور می یابد، اقدام به تهیه ی گزارشی خواهد کرد که برای تشکیل پرونده و رسیدگی قضایی بسیار حائز اهمیت است. بنابر این سعی کند در چنین مواقعی اطلاعات صحیح و کاملی را به پلیس ارائه دهید. یکی از مهم ترین اقدامات پلیس در چنین پرونده هایی، ترسیم کروکی میباد. کروکی به دو نوع تقسیم می شود: کروکی عدم سازش و کروکی سازش.

به طور خلاصه باید گفت که در تصادف منجر به دیه اصولا باید کروکی عدم سازش یا همان کروکی مرجع قضایی ترسیم شود برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این نوع کروکی ها و اشنایی با جزییات بیشتر مربوط به حوادث رانندگی، مشاوره حقوقی  با وکیل دیه می تواند در کوتاهترین زمان ممکن به شما کمک کند.

روند رسیدگی به پرونده های تصادف و تعیین میزان دیه

پس از ترسیم کروکی عدم سازش و ارائه نظر مامور صلاحیت دار در گزارش در مورد طرف زیان دیده، اصولا فرد غیر مقصر میتواند به بیمه ی مربوطه مراجعه کند و تا سقف تعهد بیمه گذار، خسارت را دریافت کند. اما چالش بسیار مهمی که در این مرحله اصولا برای افراد پیش می آید آن است که اگر مقدار زیان وارده، بیشتر از آن حدی باشد که بیمه تعهد کرده است باید چه کرد؟

در چنین مواردی دیگر افراد میتوانند به کمک یک مشاوره حقوقی یا وکیل دیه تصادفات اگاه و مطمئن برای دریافت حق و حقوق خود به مراجع قضایی اقدام کنند تا شکایت نامه خود را با استناد به گزارش و کروکی عدم سازش مامور پلیس، ارائه دهند و روند پیگیری قضایی اغاز شود. شما میتوانید برای دریافت هرچه سریعتر خسارت و جبران اسیب وارد شده از یک وکیل دادگستری کمک بگیرید تا در تمام مراحل قضایی رسیدگی به پرونده در کنار شما باشد و از حقوقتان دفاع کند. اصولا پس از تنظیم شکایتنامه، مراحل قضایی زیر در روند رسیدگی به پرونده طی خواهد شد:

  1. انجام تشریفات قانونی ( تشکیل پرونده و ارائه اسناد و مدارک معتبر مبنی بر آسیب و زیان)
  2. صدور دستور کارشناسی و اظهارنظر کارشناس در خصوص میزان خسارت
  3. صدور رای توسط مرجع صلاحیت دار( در این موارد تا مبلغ بیست میلیون تومان شورای حل اختلاف و بیشتر از این مبلغ نیز دادگاه حقوقی می باشد.)
  4. و صدور اجراییه و ابلاغ آن به طرفیت پرونده

در مواردی که مقصر بتواند زیان مازاد را به طور کامل به فرد زیان دیده بر اساس دستور قضایی بپردازد(به صورت نقدی ) پرونده بسیار راحت تر به نتیجه خواهد رسید اما در مواردی که مقصر توانایی  پرداخت نداشته باشد میتواند ب کمک یک مشاوره حقوقی یا وکیل دادگستری برای شرایط تقسیط هزینه دیه اقدام نماید.

در شرایطی که مقصر هیچ گونه اقدامی برای  تقدیم درخواست قسط بندی ننماید ، فرد زیان دیده این اختیار را دارد تا برای توقیف اموال فرد مقص اقدام کند. در مواردی که زیان دیده نتواند اموالی را پیدا کند که متعلق به فرد مقصر باشد، مشاوره حقوقی می تواند به او کمک کند تا برای جلب مقصر اقدام نماید. بنابراین حضور یک مشاوره حقوقی برای فرد مقصر و زیاندیده در تمامی مراحل دادرسی و رسیدگی به پرونده های تصادف منجر به دیه ضروری میباشد.

مزیت های استفاده از وکیل دیه تصادفات در دادسرا و دادگاه های کیفری  

 

 

با وجود پیچیدگی های بسیار زیادی که امروزه در پرونده های حقوقی وجود دارد، به جرات میتوان گفت که بدون مشورت و کمک گرفتن از یک مشاوره حقوقی خبره و وکیل دادگستری نمیتوان به راحتی در پرونده های حقوقی به موفقیت دست یافت. از جمله مزایای کمک گرفتن از یک وکیل دادگستری اگاه و توانا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. روند رسیدگی و طی نمودن مراحل دادرسی به پرونده تسریع می یابد.
  2. صرفه جویی در زمان و هزینه از جمله اساسی ترین فواید استفاده از وکیل دادگستری میباشد.
  3. از وجود آمدن بسیاری از مشکلات حقوقی جدید و چالش هایی که ممکن است در طول روند قضایی برای افراد پیش اید جلوگیری میشود.
  4. مشاوره حقوقی که یک وکیل دادگستری به موکل خود ارائه می دهد باعث اطلاع رسانی و بالا رفتن اطلاعات حقوقی مراجعان میشود.
  5. وکیل دادگستری به راحتی میتواند نسبت به تنظیم دادخواست ، لوایح ، اعتراض به نظر کارشناس و تنظیم دادخواست و لایحه تجدیدنظر خواهی و در . . . مراجع قانونی اقدام کند.

برای دستیابی به اطلاعات بیشتر و آگاهی های کامل در مورد پرونده ها و مسائل حقوقی که با آنها مواجه شده اید، شما میتوانید به راحتی با موسسه حقوقی و تخصصی وکلای دیه موسسه تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی با وکیل دیه

مشاوران حقوقی و وکلای دیه با سابقه و با مهارت موسسه وکلای عدالت دارای تخصص و آگاهی های حقوقی لازم برای ارائه ی راهکار های حقوقی و بر عهده گرفتن پرونده های شما عزیزان می باشد و برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با یک تماس تلفنی، تمام پرسش های خود را بیان کنید و از ما مشاوره حقوقی تلفنی دریافت نمایید.

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری