هدایای نامزدی و شرایط پس گرفتن آن

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
در حال ثبت رای

هدایای نامزدی و شرایط پس گرفتن آن به چه صورت است؟

بدون شک مهم‌ترین و حساس‌ترین انتخاب زندگی هر انسانی، پیدا کردن شریک زندگی ایده‌آل برای ازدواج و تشکیل خانواده است. از این رو، دوران نامزدی نیز راهکاری است برای کاهش ریسک انتخاب اشتباه همسر و شناخت بهتر شخصی که قرار است سال‌های سال با او زندگی مشترک داشت. البته در این میان، مشکلات زیادی پس از به هم خوردن قرار نامزدی به وجود می‌آید که یکی از مهم‌ترین‌های آن، پس گرفتن هدایای داده و گرفته شده این ایام است. به همین دلیل، موضوعی که در این مطلب قصد بررسی آن‌را داریم، هدایای نامزدی و مسائل پیرامون آن است. البته قبل از آن توضیحاتی راجع به فرایند نامزدی خواهیم داد تا اطلاعات کافی را در این زمینه کسب کرده و برای موضوعات بعدی آگاهی بیشتری داشته باشید تا در نهایت، راحت‌تر آن‌ها را درک کنید.

شما می توانید با داشتن شماره موبایل وکیل رایگان با موسسه وکلای عدالت در ارتباط باشید. ما همیشه در دسترس شما هستیم.

نامزدی

در جامعه امروزی، معنا و مفهوم نامزدی از نظر قانون و عموم مردم دچار تفاوت‌هایی شده است. عموم افراد جامعه اعتقاد دارند نامزدی به مرحله بعد از جاری شدن صیغه عقد نکاح تا فاصله عروسی گفته می‌شود، در حالی که علم حقوق چنین اعتقادی نداشته و بر این باور است که نامزدی قبل از انعقاد عقد نکاح میان خانم و آقا صورت گرفته و بیشترین هدف آن، آشنایی آن‌ها با یکدیگر است. همچنین از لحاظ قانون مدنی نیز، نامزدی قراردادی است کاملا جایز که میان طرفین منعقد شده و هر یک از آن‎‌ها می‌توانند آن را فسخ کنند. به همین دلیل است که در این مرحله، هیچ یک از طرفین به هیچ عنوان نمی‌تواند به شیوه قضایی، طرف دیگر را مجبور به ازدواج کند، حتی اگر مهریه هم پرداخت شده باشد. علاوه بر این موارد، حتی اگر یکی از طرفین به هر دلیلی مایل به ازدواج نباشد، بابت این انصراف نباید خسارتی به طرف دیگر پرداخت کند.

اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح بدهیم، دوران نامزدی به زوج‌ها کمک می‌کند تا از سلایق و علاقه‌های یکدیگر برای تضمین یک زندگی ایده‌آل و با آرامش آگاهی پیدا کنند، به همین دلیل است که از این ایام به عنوان دوره شناخت نیز یاد می‌شود. به طور کلی، دوران نامزدی همیشه جزو بهترین ایام زندگی محسوب می‌شود و اگر در این روزها، زن و مرد شناخت خوبی از هم پیدا کنند و به بهترین شکل ممکن از وظایفشان آگاه شوند، دوره‌های بعدی زندگی آن‌ها، از استحکام بیشتری برخوردار خواهد بود. همچنین توجه داشته باشید که بهتر است دوران نامزدی از یک سال بیشتر نشود و در عرض چند ماه خاتمه پیدا کند.

اکنون که تا حدودی با ماهیت این دوران آشنا شده‌اید، به اصلی‌ترین و مهم‌ترین موضوع این مطلب یعنی هدایای نامزدی خواهیم پرداخت.

هدایای نامزدی و شرایط پس گرفتن آن‌ها

هدیه دادن و هدیه گرفتن جزو اصول اولیه دوران نامزدی است و معمولا طرفین برای جلب رضایت زوج یا زوجه خود، سعی می‌کنند هدایایی را هرچند گران قیمت، تهیه و به وی اهدا کنند. همچنین تفاوتی در هدیه‌دهنده وجود ندارد و پدر و مادر طرفین نیز شامل این موراد می‌شوند. همان طور که به آن اشاره نمودیم، اگر به هر دلیلی نامزدی به هم خورد، مسئله پس دادن یا پس گرفتن هدایای نامزدی پیش می‌آید و باید تکلیف آن‌ها را پس از خاتمه این دوران معین کرد. بد نیست تا در ابتدا از لحاظ حقوقی این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. طبق مواد ۱۰۳۷ و ۱۰۳۸ قانون مدنی، هر یک از نامزدها می‌توانند در صورت به هم خوردن وصلت، هدایایی را که به طرف دیگر تقدیم کرده اند، مطالبه کنند.

مطابق ماده ۱۰۷۳ قانون مدنی هریک از زوجین می توانند در صورت بهم خوردن وصلت منظور هدایایی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است را مطالبه کنند.

اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایایی خواهد بود که عادتاً نگاه داشته می شوند مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشدو

هدایای مصرف شدنی مانند عطر به طور قطعبخشیده می شوند و در صورت موجود نبودن هدیه دهنده، حق مطالبه قیمت را نحواهد داشت، اما چنانچه نامزدی بدون علت موجه به هم بخورد ، هدیه دهنده می تواند به عنوان خسارت و به موجب قانون مسئولیت مدنی و تسبیب بهای آن را مطالبه نماید.

امکان استرداد هدایای اعطایی پیش از دوران نامزدی و یا هدایایی اعطایی به دیگر خویشان و نطدیکان نامزدها و یا هدایایی اعطایی از سوی ابوین به نامزدها تابع قواعد مربوط به هبه خواهد بود.

در خصوص عکس یا نامه هایی که در د.ران نامزدی، طرفین به یکدیگر داده اند ، در صورت بقا قابل استرداد است، اما از بابت تلف آن نمی توان  مطالبه خسارت کرد مگر آنکه عکس ، عرفاً ارزش مالی داشته باشد در این صورت چنانچه تلف ناشی از تقصیر هدیه دهنده باشد خسارت قابل مطالبه خواهد بود.

پرداخت شیر بهاء از سوی داماد به عروس نیز مشمول ماده فوق خواهد بود.

به این موضوع توجه داشته باشید که اگر هدیه‌ها مربوط به دوران و ایام زمان عقد باشد، طبق قانون نمی‌توانید آن‌ها را پس بگیرید، زیرا هدیه به عنوان کادو یا هبه به وی داده شده و به نوعی غیر قابل استرداد است. اما اگر برای دوران قبل از عقد باشد، امکان پس گرفتن آن‌ها وجود خواهد داشت. برای این مورد حساس، قانون مدنی چند فاکتور مهم را در نظر گرفته و باتوجه به آن‌ها، فرایند قانون‌گذاری را اجرا کرده است که در ادامه هریک از آن‌ها را به طور دقیق بررسی خواهیم کرد. به طور کلی، هدایای نامزدی به دو دسته مصرف شدنی و ماندگار تقسیم می‌شوند.

هدایای نامزدی مصرف شدنی

مواردی مانند مانند لوزام آرایشی، گل، شیرینی و … جزو هدایای مصرف شدنی محسوب می‌شوند که قاعدتا اصل آن‌ها از بین رفته و خود عین باقی نمی‌ماند. به همین دلیل نمی‌توان کار خاصی انجام داد و حتی قیمت آنها هم قابل‌مطالبه نیست و طبیعی است که امکان پس دادن یا پس گرفتن آن‌ها وجود ندارد. از نظر اخلاقی نیز، معمولا طرفین پس از به هم خوردن نامزدی اقدامی برای پس گرفتن این هدایا انجام نمی‌دهند زیرا ارزش مادی آن‌ها در مقابل هدایای ماندگار بسیار ناچیز و بی‌ارزش است.

هدایای نامزدی ماندگار

بحث و شرایط بسیاری درباره هدایای ماندگار و قابل بقا وجود دارد. به طور کلی، این نوع از هدایای نامزدی مانند جواهرات، ساعت، پارچه و … با چند بار مصرف شدن نیز از بین نرفته و تا مدت زیادی قابلیت استفاده و مصرف را دارند.

در ادامه به بررسی برخی از شرایط قابل مطالبه و پس گرفتن هدایای ماندگار دوران نامزدی خواهیم پرداخت:

  • – دوران نامزدی به دلیل فوت خانم یا آقا به هم نخورده باشد.
  • – به دلایلی، وصلت به هم خورده باشد و قرار نیست ازدواجی صورت بگیرد. در چنین شرایطی، این هدایا قابل مطالبه و پس گرفتن خواهد بود.
  •  برای مثال اگر هدیه‌ای مانند طلا گم شده باشد، قیمت آن قابل مطالبه است و باید دید دلیل گم شدن اموال چه بوده است. اگر فرد گیرنده در تلف شدن آن مقصر نبوده و برای مثال هدیه براثر دزدی یا سیل از بین رفته باشد، امکان مطالبه نیست. اما در صورتی که هدیه یا اموال از سوی شخص گیرنده تلف یا فروخته شده باشد، باید خسارت جبران شود و قیمت یا اصل آن بازگردانده شود. در این صورت، ارزش هدیه براساس قیمت روز تلف، روز به هم خوردن نامزدی یا قیمت یوم‌الادا باید پرداخت شود.
  •  عکس‌ها نیز جزو هدایا محسوب می‌شوند و قابلیت استرداد دارند ولی در صورت تلف آن‌ها، نمی‌توان خسارتی را دریافت کرد. البته اگر عکس دارای ارزش مالی باشد و شخص گیرنده مقصر اصلی گم شدن آن باشد، امکان مطالبه وجود دارد.
  •  نامه را نمی‌توان جزو هدایا محسوب نمود و طبیعتا قوانین راجع به هدایا درباره آن قابل اجرا نیست. به این ترتیب از لحاظ حقوقی، شخص گیرنده را نمی‌توان مجبور به استرداد نامه کرد. البته اگر شخص از نامه سوءاستفاده کند و از آن طریق بخواهد برای شخص فرستنده مشکلی ایجاد کند، قابلیت شکایت از آن فرد وجود دارد.
  •  هدایای ماندگار باید در راستای وصلت طرفین تقدیم شده باشد و اگر به انگیزه‌های دیگری مانند (تولد یا روابط خانوادگی) به زوج یا زوجه داده شده باشد، قابل استرداد نخواهد بود.
  •  به این موضوع توجه داشته باشید که اگر خود هدیه موجود باشد، قابل پس گرفتن است ولی در صورتی که موجود نباشد، قیمت آن قابل مطالبه است. البته این مورد شامل مواردی مانند لباس یا عطر نخواهد شد زیرا به نوعی موارد ذکر شده، جزو هدایای نامزدی مصرفی محسوب می‌شوند.

در نتیجه …
امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد و توانسته باشید از طریق آن، مشکلتان را حل کنید. توجه داشته باشید که اصول اقدامات لازم برای فرایندهای استرداد و شکایت کار آسانی نبوده و به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم از نظر متخصصین حاذق و ماهر فعال در این زمینه بهره ببرید و با آن‌ها مشورت کنید تا مشکلتان به بهترین شکل ممکن حل شود.

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما فرم رزرو مشاوره حقوقی و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی تلفنی بگیرید. 

مطالعات حقوقی

فهرست
مشاوره حقوقی تلفنی
Open chat
مشاوره حقوقی آنلاین