مطالبه وجه چک

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

مطالبه وجه چک

مطالبه وجه چک

مطالبه چک، می تواند در صورت وجود مورد و مشکلات در زمینه پاس شدن چک شکل بگیرد و در این حین فردی که قوانین ۶ ماه را بررسی کرده می تواند با ارائه گواهینامه موردنظر از طریق بانک و تسلیم آن به قانون  اقدام به ایجاد طرح کیفری برای صاحب چک نماید.

یکی از مهمترین عناوین بانکی که در بسیاری از معاملات صورت می پذیرد، چک می باشد، اما بسیاری از افراد با کشیدن چکهای بی محل و بدون پول، از پرداخت آنها سرباز می زنند و افراد می توانند برای مطالبه وجه چک خود از طریق قانون وارد شوند و چک خود را نقد کنند، اما باید معیارهایی را برای دریافت راحت تر و پیگیری بهتر انجام دهند.

طرح شکایت کیفری برای مطالبه وجه چک

از سال ۱۳۸۲ و با ایجاد قانون وجه مطالبه چک، افراد می توانند با دریافت گواهی لازم از سوی بانک و ارسال آن به دادگاه و ایجاد دادخواست اقدام به مطالبه وجه چک خود نمایند و در این راه باید از وکیل های خبره در این زمینه بهره مند شوند، اما یک شاکی چک باید موارد و اصول ۶ ماهه را رعایت کرده باشد که به صورت زیر می باشند:

۱-باید ظرف مدت ۶ ماه برای وصول و نقد کردن چک به بانک مراجعه کرده باشد

۲- بعد از دریافت گواهینامه از سوی بانک در ۶ ماه اقدام به مراجع قضائی نماید.

از سوی دیگر باید در نظر داشت که افراد در صورت داشتن چک های سفید امضا، بدون تاریخ و یا به صورت شرط و وثیقه فاقد اعتبار است و نمی توان آنها را به صورت کیفری پیگیری کرد.

یک فرد برای دریافت و مطالبه وجه چک خود به بانک مراجعه کرده و با ارائه چک به بانک میتواند مبلغ مورد نظر را از حساب صاحب چک برگزیند و از این طریق اقدام به مطالبه وجه چک نماید و یا در صورت کم بودن پول در حساب مشتری، آن را مبلغ را دریافت کرده و از سوی بانک می تواند برای دریافت مبلغ مانده خود گواهینامه کیفری درخواست کند و فرد با پشت نویسی و ثبت اطلاعات چک در سامانه رسمی بانک مرکزی از وجود مشکل در چک اطلاع می دهد و باعث ارسال دادخواست برای دارنده چک و صاحب چک می شود.

مشاور حقوقی جهت مطالبه وجه چک

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید.

borna

فهرست

تماس با وکیل دادگستری

مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری