مشاوره حقوقی مهریه زوجه

مشاوره حقوقی مهریه زوجه در موسسه حقوقی اساتید مهر ایرانیان و توجهاً به پیجیده بودن روند دادرسی به صورت کاملا تخصصی توسط وکلا و کارشناسان مجموعه صورت می گیرد.

وکلا و مشاورین موسسه با ارائه راهکارهای حقوقی در جلسات مشاوره حقوقی که کاملا به صورت تخصصی صورت می پذیرد تمام تلاش خود را می کنند تا موکلین از تمام جوانب کار آشنا شوند و این می تواند کمک شایانی را در برخورد با رویه قضایی پیچیده دادگاه ها بنماید.

در ذیل مختصراً نکاتی در خصوص مهریه زوجه و همچنین چگونگی مطالبه مهریه بیان خواهد شد. البته روش های مطالبه مهریه در مقالات قبل تر به طور کامل توضیح داده شده بود و برای راهنمایی بیشتر می توان با وکلای مجموعه تماس گرفت.

مطابق ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی در مقام تعیین مقدار مهر بیان می گردد که تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است

  • ذکر معادل ریالی در سند نکاح در مواردی که مقداری طلا یا سکه به عنوان مهر تعیین شده است، تعیین کننده ارزش مهر در زمان عقد است که ممکن است از لحاظ تعیین مبللغ حق التحریر سودمند باشد ولی زن مستحق عین طلا یا سکه مورد تراضی است و زن می تواند شوهر را به تادیه عین نماید.
  • چنانچه شخصی غیر از شوهر متعهد به پرداحت مهر گردد، الزام شوهر به دادن مهر از بین نمی رود و ثالث در حکم ضامن خواهد بود.
  • مهرالسنه، مهر حضرت فاطمه (س) است که مقدار آن پانصد درهم نقره معادل دویست و شضت و دو مثقال و نیم پول نقره مسکوک به مثقال است.
  • طرفین برای تعیین میزان مهر محدودیتی ندارند، منتها هرگاه میزان مهر در زمان وقوع عقد تا ۱۱۰ عدد سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول بند ۳ قانون ن.ا.م.م است ولی چنانچه مهریه بیشتر از آن باشد، مطالبه مازاد منوط بهه اثبات ملائت زوج است که مطابق نظریه مشورتی قوه قضاییه وصول مازاد ۱۱۰ سکه یا معادل آن منوط به معرفی مال از زوج بوده و زوج بابت مبلغ مازاد حبس نخواهد شد.
  • مطابق رای رای وحدت رویه شماره ۴۸۸ مورخ ۱۵/۶/۱۳۸۸ صادره از دیوان عدالت اداری افزایش مهریه پس از نکاح صحیح نیست و ترتب آثار مهریه بر آن حلاف شرع است صرف نظر از انتقاد های ماهوی وارده بر رای اخیرالذکر، اولاً رای فوق الذکر، برای مراجع دادگستری لازم الاتباع نم یباشد، ثانیاً به فرض آنکه چنین توافقی، عنوان و آثار مهریه را نداشته باشد، قدر متیقن اصل توافق معتبر بوده و تابع قواعد عمومی قرارداد ها می باشد.
 مشاوره حقوقی مهریه زوجه
به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما فرم رزرو مشاوره حقوقی و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 
نوشتهٔ پیشین
الزام شوهر به دادن نفقه
نوشتهٔ بعدی
اعسار از پرداخت مهریه زوجه
فهرست

تماس با وکیل دادگستری