مراحل رسیدگی به دعوای رانندگی بدون گواهینامه چیست؟

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

یکی از مهم ترین مقرراتی که مربوط به حوزه ی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی میباشد، الزامی بودن داشتن گواهینامه ی رانندگی است. گواهینامه ی رانندگی یکی از ارکان اصلی مهم رانندگی میباشد. این موضوع تا حدی اهمیت دارد که قانونگذار نیز رانندگی بدون گواهینامه را جز ممنوعیت های قانونی اعلام کرده است و در قانون مجازات کشور نیز برای مرتکبان این جرائم، و مجازات قانونی در نظر گرفته است.

مسلما رانندگی بدون گواهینامه دارای جوانب حقوقی مختلفی می باشد که برای اشنایی با انها می توانید از یک مشاوره حقوقی متخصص کمک بگیرید و تمام سوالات خود را در رابطه با این موضوع بیان کنید.

گروه وکلای عدالت این امکان را برای تمام افراد بوجود آورده است تا در سریعترین زمان ممکن به سوالات افراد در رابطه با موضوعات حقوقی مختلف پاسخ دهد، بنابراین افراد می توانند به راحتی با یک تماس تلفنی با گروه وکلای عدالت، تمام چالش های حقوقی پرونده های خود را بیان کنند و راهنمایی های تخصصی در رابطه با این موضوعات را دریافت کنند.

افراد پس از سن ۱۸ سالگی این اختیار را دارند تا برای اخ گواهینامه رانندگی اقدام کنند. از این عبارت به خوبی می توان به این موضوع پی برد که پیش از سن ۱۸ سالگی، رانندگی کردن برای افراد ممنوع میباشد و متاسفانه در جامعه ی بسیاری از جوانان و نوجوانان پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی به دلایل مختلفی همچون کنجکاوی و علاقه شدید برای رانندگی کردن، اقدام به نشستن پشت فرمان میکنند و همین موضوع باعث میشود تا در نظم خیابان ها و بزرگراه ها، مشکل ایجاد شود.

مجازات رانندگی بدون اخذ گواهینامه

مجازات رانندگی بدون اخذ گواهینامه

در حالت کلی برخلاف تصور بسیاری از افراد مبنی بر اینکه رانندگی بدون گواهینامه جز مسائل بسیار معمولی و راحتی میباشد که دارای جرم نمیباشد و میتوان به راحتی از مراحل دادرسی عبورکرد باید به این نکته اشاره کرد که اقدام به رانندگی بدون مجوز قانونگذار، دارای پیامدها و عقوبت های قانونی بسیار سختی میباشد و اصولا در دعوای رانندگی، مجازات هایی همچون جزای نقدی و حبس در انتظار افراد می باشد؛ چرا که نظم اجتماعی برای قانونگذار موضوع بسیار مهمی میباشد که با اخلالگران ان برخورد می شود.

به خصوص استفاده از وسایل نقلیه بدون داشتن مهارت کافی ممکن است جان افراد را نیز به خطر بیندازد.  این موضوع به حدی دارای اهمیت است که قانونگذار در ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی به ان اشاره کرده است.

در متن این ماده آمده است که: هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و‌همچنین هر کس به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد برای بار اول به حبس‌تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

نکته

اکنون ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش اید که مجازات تعریف شده در این قانون شامل چه کسانی میشود؟ در پاسخ به این سوال باید به موارد زیر اشاره کرد:

  1. رانندگانی که بدون مجوز اقدام به رانندگی میکنند. توجه داشته باشید که هر وسیله ی نقلیه ای دارای گواهینامه ای مختص به خود می باشد تا نشان دهنده ی مهارت و توانایی راننده مربوطه برای رانندگی کردن در معابر عمومی همچون جاده ها وخیابان ها و… باشد.

براساس آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی هر‌کس بخواهد با هر نوع وسیله نقلیه موتوری مثل خودروی سواری، کامیون و اتوبوس رانندگی کند، باید گواهی‌نامه‌ای را که برای رانندگی با آن نوع وسیله نقلیه مورد نیاز است، دارا باشد. در‌غیر‌این‌صورت با متخلفان برابر قوانین و مقررات رفتار می‌شود. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که داشتن یکی از گواهینامه های مختص به همان وسایل نقلیه میشود و شامل دیگر موارد نمیشود.

 

  1. افرادی که بدون مجوز اقدام به تصدی وسایل موتوری میکننند.

منظور اصلی از وسیله موتوری در این ماده، هر وسیله نقلیه یا غیرنقلیه‌ای میباشد که با قدرت موتور کار می کند. بنابراین دوچرخه، درشکه و چرخ وفلک‌ دستی غیرموتوری مشمول این ماده نمی‌شوند.

توجه داشته باشید فرق بین کلمه ی  رانندگی و تصدی در ان میباشد که در رانندگی افراد وسیله‌ی نقلیه را به حرکت درمی‌آورند اما اصولا در رابطه با تصدی آنچه به حرکت درآورده می‌شود، وسیله‌ی غیر نقلیه نامیده می شود.

  1. اشخاصی که به دلیل صدور حکم دادگاه از رانندگی با وسایل نقلیه ی موتوری منع شده اند.

توجه داشته باشید که در برخی از موارد ممکن است دادگاه اشخاص مجرم علاوه بر مجازات های اصلی به دیگر مجازات های فرعی نیز محکوم کند. یکی از این موارد که در سال های اخیر به عنوان مجازات موقت از آن در محاکم قانونی استفاده شده است، ممنوعیت رانندگی با وسیله ی نقلیه ی موتوری میباشد.

مراتب قانونی دعوای رانندگی بدون گواهینامه

دعوای رانندگی بدون گواهینامه

  1. هنگامی که افسران پلیس با رانندگانی برخورد میکنند که دارای گواهینامه و مجوز قانونی برای رانندگی نمی باشد، طبق ماده ی ۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به ماموران راهنمایی و رانندگی این اجازه داده می‌شود متخلفین از قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را پس از تشخیص تخلف و انطباق آن با میزان جرائم متوقف نمایند و مشخصات وسیله نقلیه و راننده، زمان و محل وقوع تخلف و نوع آن و نیز مشخصات خود را در قبض جریمه درج و به راننده متخلف تسلیم نمایند.

در صورتی‌که متخلف از دریافت قبض جریمه خودداری نماید قبض صادر شده به منزله ابلاغ قانونی تلقی شده و ضمیمه سوابق نزد اداره راهنمایی و رانندگی مربوطه نگهداری می‌شود. چنانچه وسیله نقلیه در محل غیر مجاز متوقف باشد یا در صورت عدم حضور متخلف، قبض جریمه به بدنه خودرو الصاق می‌شود.

در صورتی‌که متوقف ساختن وسیله نقلیه مقدور نباشد یا تخلف توسط تجهیزات الکترونیکی ثبت شده باشد مراتب به نحو مقتضی به اطلاع دارنده وسیله نقلیه می‌رسد.

  1. در مرحله ی دوم و پس از ارجاع پرونده به دادسرا و دادگاه محل وقوع جرم، اگر مشخص شود که کسی در اثر رانندگی فرد مربوطه دچار اسیب یا خسارت شده است بر اساس تبصره‏ ی ۳ ماده ۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، (در صورتی که براساس نظر کارشناسان تصادفات نقص راه یا وسیله نقلیه مؤثر در علت تصادفات باشد حسب مورد متصدیان ذی‌ربط، مسؤول جبران خسارات وارده بوده و با آنان برابر قانون رفتار خواهد شد.)

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با موضوعات پرونده های مختلف حقوقی و کیفری، شما میتوانید با موسسه حقوقی وکلای عدالت تماس بگیرید از جزییات روند دادرسی به پرونده ها و موضوعات مختلف حقوقی آگاه شوید.

فهرست
مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری

تماس با وکیل دادگستری