قیاس و اقسام آن

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

قیاس و اقسام آن

۱- قیاس منصوص العله

شارع مقدس علت حکم را بیان می دارد و جایی برای اجتهاد شخصی  باقی نمی ماند. مثال عامیانه : در کتاب شرع ذکر شده “الخمرحرام لانه مسکر” علت حرمت خمر ب دنبال حکم آمده است.

مثال در قوانین ماده ۱۹۵ قانون مدنی: معامله مکره اگر به حد فقدان قصد برسد باطل است و می توان قیاسی کرد که افراد مست و بیهوش هم اگر به حدی برسد که قصد نداشته باشند معامله اشان باطل است.

۲- قیاس مستنبط العله:

علت حکم آن را از جانب شارع بیان نشده بنابراین مجتهد با فهم و استنباط خودش نزدیک ترین علت را استنباط می کند و مطابق آن قیاسی می نماید.

مقاله مرتبط :  ممنوع الخروج | علل و شرایط آن و نحوه استعلام از اینترنت

اهل تشیع این قیاس را حجت نمی دانند ولی اهل سنت حجت است.

مثال: قانونگذار در مورد قتل موصی توسط موصی له ساکت است این علت در مورد قتل موصی توسط موصی له برای رسیدن به مال مورد وصیا نیز وجود دارد بنابراین جکم محدودیت به آن سرایت می کند.

۳- قیاس جلی:

قیاسی که به طور یقینی بدانیم اختلاف و فرع و اصل تاثیری در حکم ندارد.

مثال: نوشیدن شراب حرام است چون مسکر است و اگر جکم نوشیدن شراب هلو را ندانیم و بخواهیم قیاسی کنیم می توان استدلال نمود که شراب هلو هم حرام است چون مست کننده است.

مقاله مرتبط :  واخواهی چیست و چگونه انجام می شود؟ + تشریفات و مهلت زمان واخواهی

۴- قیاس خفی:

قیاسی که قطعاً مشخص نیست تفاوت اصل و فرع تاثیری در حکم قضیه ندارد.

۵- قیاس الویت، مساوات، از دیگر اقسام آن می باشند.

مهم:

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی و مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
حقوق خواهان در جلسه دادرسی
نوشتهٔ بعدی
مطالبه وجه چک
فهرست
Call Now Buttonمشاوره حقوقی تلفنی