صدور قرار منع تعقیب و نحوه اعتراض به آن

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
در حال ثبت رای

اعتراض به قرار منع تعقیب و موقوفی تعقیب

قرار منع تعقیب

در بحث مشاوره حقوقی ما به موضوع قرار منع تعقیب برخورد می کنیم. در این مقاله می خواهیم در مورد اینکه قرار منع تعقیب چیست و چگونه می توان به آن اعتراض کرد و کلی اطلاعات دیگر در مورد قرار منع تعقیب به شما بدهیم. امیدواریم برای شما مفید و ارزنده باشد.

قرار چیست؟

زمانی که یک پرونده در دادسرا مطرح می شود تا زمانی که تحقیقات مقدماتی در مورد آن انجام شود قرارهای مختلفی مطرح می گردد. قرارها از سمت مقامات قضایی صادر گردیده که بعضی از آن ها برای تعیین تکلیف در مورد پرونده و تصمیم گیری برای متهم و برخی هم برای تکمیل پرونده و تحقیقات مربوط به پرونده است صورت می گیرد. به طور کلی زمانی که قرارهای اولیه و تحقیقات به پایان میرسد در آخر قرار نهایی ارائه می گردد و تکلیف پرونده را مشخص می سازد.

حال در این جا می خواهیم در مورد قرار قرار منع تعقیب صحبت کنیم و اطلاعاتی را در رابطه با قرار منع تعقیب به شما عزیزان بدهیم.

بخش اول: قرارهای قاطع دعوی

منظور از قرارهای قاطع قرارهایی که با صدور آنها پرونده از شعبه خارج می شود و به عبارت دیگر قاعده فراغ دادرس صادر می شود.

قرارهای قاطع منع تعقیب شامل ۵ مورد ذیل می باشد:

 1. قرار رد دعوی
 2. ایراد عدم توجه دعوی
 3. ایراد عدم صحت دعوی
 4. ایراد اعتبار امر مختومه
 5. ایراد اثر قانونی نداشتن دعوی
 6. ایراد نامشروع بودن دعوی
 7. ایراد ظنی یا احتمالی بودن دعوی
 8. ایراد ذی نفع نبودن خواهان
 9. اقامه دعوی خارج از مهلت
 • قرار رد دعوی در بندهای یک تا بازده ماده ۸۴ به استناد ماده ۸۹ شامل موارد بالا می باشد که در مطالب بعدی به تشریح و توضیف هریک از این موارد هواهیم پرداخت.
 • قرار منع تغقیب

قرار منع تعقیب در موارد ذیل صادر می باشد:

 1. قرار منع تغقیب صادره از ناحیه بازپرس به دلیل جرم نلودن عمل ارتکابی
 2. قرار منع  صادره به دلیل فقدان دلیل با کافی نبودن دلیل

نکته:

 • قرار منع تغقیب صادره از ناحیه دادسرا مبنی بر جرم نبودن عمل ارتکابی قطعی و غیر قابل اعتراض بوده و دارای امر مختومه و قضاوت شده می باشد و طرح دعوی مجدد امکان پذیر نمی باشد.
 • قرار منع تغقیب صادره به دلیل فقدان ادله کافی فقط یک با قابل درخواست مجدد می باشد که از طریق دادستان قابل تعقیب می باشد.

در بسیاری از موارد و با توجه به پیچیدگی رسیدگی به دلایل در نظام دادسر از آنجایی که دادسرا نظام اتهامی می باشد سعی کنید در هنگام تنظیم شکایت و همچنین در هنگام دادرسی دلایل خود را با یک وکیل متخصص در میان بگذارید.

مشاوره حقوقی در رابطه با قرار منع تعقیب

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی تلفنی یا مشاوره حقوقی رایگان   بگیرید.

۵۵online

فهرست
مشاوره حقوقی تلفنی
Open chat
مشاوره حقوقی آنلاین