قرار توقیف دادرسی و شرایط آن

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

قرار توقیف دادرسی و شرایط آن

به موجب ماده ۱۰۵ قانون آیین دادرسی مدنی  در دعاوی که قابل انتقال می باشد هرگاه یکی از اصحاب دعوا فوت نماید موجب توقیف دادرسی است و در دعاوی که قابل انتقال نیست دادرسی توقیف نمی شود بلکه موجب زوال دعواست مانند فوت زوجه یا زوج در دعوای طلاق یا تمکین که موجب زائل شدن دعوا و در نتیجه قرار سقوط دعوی می گردد.

مشاوره حقوقی

همچنین در صورت محجور شدن یکی از اصحاب دعوی بنابراین اگر در دعوایی یکی از اصحاب دعوا محجور شود در صورتی که حجر او مخل دادرسی باشد تا تعیین قیم دادرسی متوقف می ماند و یا سمت یکی از آنان به موجب آن سمت داخل دادرسی شده زایل گردد .

مقاله مرتبط :  قرار تعلیق مجازات
مشاوره حقوقی

زوال سمت در صورتی موجب توقیف دادرسی می شود که اثر زوال در قانون دیگری پیش بینی نشده باشد بنابراین تنها ناظر به ولایت، قیمومت یا وصایت صغیر، مجنون و غیر رشید و همچنین سمت نمایندگی اداره تصفیه از ورشکسته می باشد و شامل سمت وکالت نمی باشد.

مشاوره حقوقی

دادگاه رسیدگی را به طور موقت متوقف یعنی دادرسی متوقف می شود و قرار توقف دادرسی توسط دادگاه صادر شده و این قرار از موجبات فراغ دادرسی نمی باشد زیرا دادگاه می بایست بعد از رفع توقیف به رسیدگی ادامه دهد و قرار توقیف دادرسی قابلیت شکایت ندارد و ابلاغ نمی شود اما اخطاریه و مراتب را به طرف دیگر اعلام می دارد که ادامه رسیدگی مستلزم معرفی حسب مورد قائم مقام یا نماینده طرف است.

مقاله مرتبط :  قرار بازداشت موقت و نحوه اعتراض به آن
مشاوره حقوقی

در این صورت پس از تعیین جانشین و درخواست ذی نفع جریان دادرسی ادامه می یابد مگر اینکه فوت یا حجر یا زوال سمت یکی از اصحاب دعوی تاثیری در دادرسی نداشته باشد که در این صورت دادرسی نسبت به دیگران ادامه خواهد یافت.

مشاوره حقوقی

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 

مقاله مرتبط :  طلاق قبل از نزدیکی و شرایط آن
نوشتهٔ پیشین
تعلیق اجرای مجازات چیست؟
نوشتهٔ بعدی
مجازات های جایگزین حبس و نحوه اعمال آن
فهرست
Call Now Buttonمشاوره حقوقی تلفنی