قرار تعلیق صدور حکم چیست؟

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

قرار تعلیق صدور حکم

مطابق ماده ۴۰ قانون مجازات اسلامی در جرایم موجب تعزیر غیر منصوص شرعی درجه  شش تا هشت دادگاه می تواند نه دادسرا پس از احراز مجرمیت متهم که پرونده مهیا برای صدور حکم است با ملاحظه وضعیت فردی خانوادگی و اجتماعی و سوابق و اوضاع و احوالی که مرتکب جرم گردیده است در جهت اصل فردی کردن مجازات ها در صورت وجود شرایط ذیل صدو حکم را به مدت ۶ ماه تا ۲ سال به تعویق اندازد و پس از گذشت این مدت نسبت به صدور حکم محکومیت یا معافیت از کیفر تصمیم بگیرد.

مقاله مرتبط :  تخلیه ملک مسکونی و تجاری
قرار تعلیق صدور حکم
  • وجود جهات تخفیف مقرر در ماده ۳۸
  • پیش بینی اصلاح مرتکب به تشخیص دادگاه
  • جبران ضرر و زیان یا برقراری ترتیبات جبران
  • فقدان سابقه کیفری موثر که در ماده ۲۵ مقرر شده است.
مشاوره حقوقی:
  • فقدان سابقه محکومیت کیفری موثر مانع اعمال ماده ۴۰ صدور قرار تعویق صدور حکم است نه هر سابقه ای محکومیتی لذا در صورتی که مرتکب سابقه محکومیت از نوع جرایم تعزیری درجه ۶ تا ۸ داشته باشد صدور قرار تعویق صدور حکم بلامانع است چون این جرایم داداری آثار تبعی نیستند و سابقه محکومیت کیفری موثر محسوب نمی شود.
تبصره: محکومیت موثر محکومیتی است که محکوم را به تبع اجرای حکم به عنوان مجازات تبعی و بدون نیاز به درج در دادنامه بر اساس ماه ۲۵ این قانون از حقوق اجتماعی محروم می کند.

مطابق ماده ۴۴ قانون مجازات اسلامی که این ماده ضمانت اجرای عدم رعایت شرایط تعویق صدور حکم را مشخصاً بیان می نماید بنابراین در مدت تعویق در صورت ارتکاب جرم موجب حد قصاص جنایات عمدی موجب دیه یا تعزیر عمدی درجه یک تا هفت دادگاه به لغو قرار تعویق اقدام و حکم محکومیت صادر می نماید و در صورت عدم اجرای دستورهای دادگاه قاضی می تواند برای یک بار تا نصف مقق در قرار را به مدت تعویق اضافه یا حکم محومیت صادر نماید.

مقاله مرتبط :  مشاوره حقوقی تلفنی قوه قضاییه
مشاوره حقوقی

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 

نوشتهٔ پیشین
مشاوره حقوقی آنلاین فوری
نوشتهٔ بعدی
وکیل خانواده
فهرست
Call Now Buttonمشاوره حقوقی تلفنی