عقد قرض و شرایط تنظیم قرارداد

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

عقد قرض و شرایط تنظیم قرارداد

مطابق ماده ۶۴۸ قانون مدنی عقد قرض عقدی ضمان عقدی است لازم عهدی تبعی تابع وجود دین است رضایی معوض و مسامحی که عبارت است از اینکه شخصی مالی را بر ذمه دیگری است را در برابر طلبکار و با موافقت او به عهده بگیرید.

مال موضوع دین ممکن است عین باشد یا منفعت یا انجام کار باشد. اگر قید مباشرت نشده باشد تعهدات غیر مالی مثل حضانت و تمکین و سکونت مشترک قابل انتقال به ذمه ضامن نیست. مال موضوع ضمانت باید کلی قابل ایفا به وسیله دیگری نه عین معین مگر ضمان عهده باشد. متعهد را ضامن طرف دیگر را مضمون عنه و شخص ثالث را مضمون عنه یا ندیوون اصلی می گویند.

مقاله مرتبط :  وکالت در دادگستری و در دادگاه های ایران

مطابق ماده ۶۴۸ قانون مدنی عقد قرض عقدی است لازم شبه معوض تملیکی و رضایی که به موجب آن احد طرفین مقدار معینی از مال خود را به طرف دیگر تملیک می کند که طرف مزبور مثل آن را از حیث مقدار و جنس و وصف رد نماید و در صورت تعذر رد مثل قیمت یوم الاداء قیمت تاریخ بازپرداخت قرض را بدهد.

مال مورد قرض لزوماً باید عین مثلی باشد نه منفعت و دین و نه مال قیمی مگر در رابطه قراردادی دو طرف مثلی تلقی شود. قرض دهنده را مقرض و قرض گیرنده را مقترض می گویند.

نکات مهم عقد قرض:

۱- تلف مال مورد مورد قرض پیش از تسلیم از مال مقترض و پس از تسلیم از مال مقرض و اگر مالی که مورد قرض است بعد از تسلیم تلف یا ناقص شود از مال مقترض است.

مقاله مرتبط :  هدایای نامزدی

۲- مطابق ماده ۳۶۵ قانون مدنی بیع فاسد اثری در تملک ندارد و کسی که به بیع فاسد مالی را تصرف کند در حکم غاصب است.

۳- مطابق ماده ۳۶۶ قانون مدنی هرگاه کسی به بیع فاسد مالی را قبض کند باید آن را به صاحبش رد کند و اگر تلف یا نقض شود ضامن عین و منافع آن خواهد بود و ضمان او علم و جهل به فساد بیع و رضای عدم مالک تاثیری ندارد.

مهم:
یشنهاد می گردد به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود.با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد با وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر  مشاوره حقوقی حضوری یا مشاوره حقوقی رایگان تخصصی  بگیرید.
نوشتهٔ پیشین
عقد صلح
نوشتهٔ بعدی
عقد بیع
فهرست
Call Now Buttonمشاوره حقوقی تلفنی