شهود دادگاه و قوانینی که باید درمورد آن بدانید

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
در حال ثبت رای

شهود دادگاه

معمولا یکی از موارد مهمی که هنگام برگزاری دادگاه پیش می‌آید، بحث شهود دادگاه و مسائل مختلف پیرامون آن است. اگر جزو کسانی هستید که می‌خواهید نسبت به این موضوعات آگاهی پیدا کنید و بیشتر از قبل با فرایند وجود یا عدم وجود شاهد در دادگاه آشنا شوید، تا پایان مطلب همراه ما باشید.

جهت دریافت مشاوره حقوقی از متخصصان وکلای عدالت با ما از طریق فرم تماس یا شماره های داخل سایت در تماس باشید.

شهود دادگاه به چه معنی است؟

احتمالا حداقل یکبار به گوشتان خورده است که شخصی برای این‌که بتواند ادعای خودش را برای قاضی دادگاه اثبات کند، در دادگاه نیازمند یک یا چند شاهد خواهد بود. براساس ماده ۱۳۰۹ قانون مدنی نیز، وجود شهود دادگاه ، یکی از دلایل اثبات خواسته یا دعوی در دادگاه‌ها محسوب شده و عبارت است از اطلاعات یک فرد خارج از دعوی که موضوع مورد ادعا را دیده یا شنیده باشد یا اگر جزو موارد دیدنی و شنیدنی نباشد، به هر نحوی از آن آگاه شده است. همچنین در قرآن کریم نیز توصیه شده است که هر زمانی با کسی معامله‌ای کردید یا پولی به دیگران قرض دادید، آن را مکتوب کنید و دو شاهد برای آن بگیرید. این توصیه قرآنی، در شرایطی است که شهادت شهود دادگاه می‌تواند در مواقع اختلاف یا ایجاد یک دعوای حقوقی بین طرفین، راهگشا باشد و حقیقت را پیش روی قاضی قرار دهد و در نهایت روند اعلام حکم نهایی را کمتر از قبل کند.

برخی از قوانین عمومی درباره شهود دادگاه

توجه داشته باشید که اظهارات شاهد در شرایطی قابل قبول خواهد بود که برخی از فاکتورهای لازم را داشته باشد:

– شاهد نباید سابقه فسق داشته باشد و نیز به فساد اخلاقی مشهور نباشد.
– اشتغال نداشتن شاهد به ولگردی از دیگر شرایطی است که شاهد باید آن ها را داشته باشد و طبق قانون مدنی، شهادت افرادی که تکدی را شغل خود قرار داده اند، معتبر نیست.
– نداشتن رابطه خویشاوندی شاهد با یکی از دو طرف دعوی و نداشتن رابطه خادم و مخدومی میان شاهد و یکی از دو طرف دعوی از دیگر شرایط شاهد بوده و به نوعی شهادت شهود فامیل در دادگاه امکان پذیر نیست.
– نداشتن نفع شخصی در دعاوی از دیگر شرایط شاهد است. طبق ماده ۱۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری شهادت فردی که نفع شخصی در دعوی داشته باشد، پذیرفته نیست.
– براساس بند ۴ ماده ۱۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری، شاهد باید طهارت مولد داشته باشد که هدف از وضع این شرط قانونی، پرهیز از عمل منافی عفت و اخلاق است.
– یکی دیگر از شرایطی که شاهد باید آن را داشته باشد، رسیدن به سن بلوغ و عقل است. براساس ماده ۱۳۱۴ قانون مدنی، شهادت اطفالی که به سن ۱۵ سال تمام نرسیده‌اند، تنها ممکن است برای مزید اطلاع استماع کرد مگر در مواردی که قانون شهادت این اطفال را معتبر شناخته باشد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره حقوقی خانواده با موسسه ما تماس بگیرید.

در صورتی که شهود برای شهادت حاضر نشوند دادگاه چه تصمیمی می گیرد؟

احضار شهود در دادگاه حقوقی و شرایط شاهد در دادگاه از دیگر مسائل مهمی است که باید آن‌را بررسی کنیم. طبق قانون عدم حضور شاهد در دادگاه اگر بدون عذر موجه باشد، باعث جلب شدن او خواهد شد ولی در صورتی که بهانه و عذر او موجه باشد و در نهایت بازپرس پرونده آن را قبول کند، مجددا احضار خواهد شد. البته توجه داشته باشید که اگر برای بار دوم هم حاضر نشود، جلب می‌شود. علاوه بر این موارد، طبق تبصره ۲ ماده مزبور، در صورتی که دلیل پرونده منحصر به شهادت شهود و مطلعان نباشد، تحقیق از آنان می‌تواند به صورت الکترونیکی و با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی به عمل آید. همچنین در ماده ۲۰۵ قانون ذکر شده آمده است اگر شاهد یا جزو نیروهای مسلح باشد، باید حداقل ۲۴ ساعت پیش از تحقیق یا جلسه محاکمه از طریق فرمانده یا رئیس او دعوت شود. سپس فرمانده یا رئیس او مکلف است پس از وصول دستور مقام قضایی، شخص احضار شده را در موقع مقرر بفرستد. پس می‌توان نتیجه گرفت در دعاوی کیفری، شاهد را می‌توان ملزم به حضور در دادسرا کرد، اما نمی‌توان وی را ملزم به ادای شهادت کرد. ماده ۱۲۶ قانون مزبورد می‌گوید اگر شاهد یا مطلع به عللی از قبیل بیماری یا کهولت سن نتواند حاضر شود یا تعداد شاهد در دادگاه یا مطلعان، زیاد و در یک یا چند محل باشند، بازپرس در محلی که شاهد حضور دارد حاضر می‌شود و به تحقیق می‌پردازد.

خرید شهود دادگاه چه عواقبی دارد؟

یکی دیگر از معضلات مربوط به این موضوع، نداشتن شاهد در دادگاه است. از این رو، بسیاری از افراد برای این‌که حکم نهایی را به نفع خود صادر کنند، اقدام به خرید شاهد می‌کنند. در چنین شرایطی بحث شهادت کذب به وسط می‌آید.

شهادت کذب عبارت است از ادای گواهی دروغ توسط گواه نزد مقامات رسمی در دادگاه که بر اساس ماده ۶۵۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به ۳ ماه و یک روز تا ۲ سال حبس یا به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

همچنین ادای شهادت دروغ شهود دادگاه باید در دادگاه به عمل آید و در نتیجه شهادت در خارج از دادگاه و نیز مراجعی که به آنها دادگاه اطلاق نمی‌شود، مشمول حکم این ماده نیست. علاوه بر موارد ذکر شده، ادای شهادت باید نزد مقامات رسمی باشد و اگر فردی که استماع شهادت می‌کند، صلاحیت استماع آن را نداشته باشد، نمی‌توان ادای شهادت را مشمول ماده ۶۵۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی دانست.

خلاصه‌ای از مجازات شهادت دروغ

– همان‌طور که به آن اشاره کردیم، مجازات این جرم سه ماه و یک روز تا دو سال حبس یا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.
– هرگاه کسی سبب ورود خسارت شود، باید آن را جبران کند. بنابراین در شهادت کذب نیز شهود باید خسارت زیان‌دیده را جبران کنند.
– اگر شهود دادگاه سوگند شهادت دروغ بدهد، با احراز این موضوع برای دادگاه، مجازات سوگند و شهادت دروغ قابل جمع است. همچنین اگر شهادت دروغ در مورد حدود، قصاص یا دیات باشد، قاعده جمع مجازات‌ها اعمال می‌شود.
– همچنین در امور کیفری یکی از جهات درخواست تجدید نظر دروغ بودن شهادت شهود است.

نمونه قراداد : خرید و واردات ذرت دامی

شما می توانید جهت دریافت خدمات تخصصی مشاوره حقوقی تلفنی از تیم وکلای عدالت با ما در تماس باشید.

فهرست
مشاوره حقوقی تلفنی
Open chat
مشاوره حقوقی آنلاین