خیانت در امانت ،شرایط تحقق و مجازات قانونی خیانت در امانت

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
در حال ثبت رای

 خیانت در امانت:

تصاحب،مفقود،استعمال یا تلف نمودن مال دیگری همراه با سوء نیت در مورد مالی که به کسی سپرده شده باشد و مقرر باشد بر استرداد یا مصرف در جای مشخص شده را خیانت در امانت می گویند.

خیانت در امانت باعث تضعیف اعتماد اجتماعی می گردد. یعنی زمانی که شخصی در حق یا مال شخص دیگر امانتدار نباشد باعث می شود علاوه بر بروز مشکل در این مورد، سبب می گردد تا افراد جامعه اعتمادشان نیز نسبت به دیگران کاهش یابد و تاثیر بسیار ناخوشایند و بدی را برای یک جامعه در پی خواهد داشت.

در صورتی که شما به مشاوره حقوقی در این زمینه نیاز دارید می توانید از طریق فرم تماس با ما یا رزرو وقت تلفنی با ما در ارتباط باشید.

نکته:

در مقایسه بین این جرایم می توان به این نکته اشاره نمود که کلاهبرداری متضمن فریب است ولی خیانت در امانت متضمن رضاست پس اگر متهمی جنسی را به فریب و تقلب از شاکی گرفته باشد فقط کلاهبردار محسوب می شود و اگر شاکی به رضایت آن را به او سپرده باشد که منتهی به تصرف غیر مجاز شود فقط خیانت در امانت است.

موضوع جرم:

  • موضوع این جرم عین مال یا وسیله تحصیل مال مانند چک یا سفته و قبض و امصال آن می باشد.
  • این جرم جرم آنی بوده که به محض تحقق یکی از عناصر مادی جرم محقق می شود.

مصادیق خیانت در امانت:

  1. فروش مال امانی یا به رهن گذاشته شده با علم به امانی بودن آن.
  2. تصاحب امین نسبت به مال امانی بعد از فوت مالک.
  3. عدم استرداد جهیزیه توسط زوج بعد از طلاق مصداق این جرم نمی باشد.

تفاوت خیانت در امانت با سرقت و کلاهبرداری

جرم خیانت در امانت در زمره جرایم مقید است و رفتار مرتکب، منتهی به نتیجه خاصی می‌شود. بدین ترتیب ورود ضرر به مالک یا متصرف، بر اثر فعل مرتکب، لازمه تحقق خیانت در امانت است.
در کلاهبرداری، نتیجه جرم، بردن مال غیر است، در حالی که انتفاع کلاهبردار یا فرد مورد نظر وی از آن نیز شرط است اما در جرم خیانت در امانت، فقط ورود ضرر به مالک یا متصرف شرط است، حتی اگر خود خائن از مال منتفع نشده باشد.
در کلاهبرداری متهم با توسل به اقدامات متقلبانه، مال غیر را به دست می‌آورد، در صورتی که در جرم خیانت در امانت زیان‌دیده از جرم، با میل و رضای خود مال خود را در اختیار متهم می‌گذارد.
تفاوت جرم خیانت در امانت با سرقت نیز این است که در سرقت مرتکب مال غیر را به طور مخفی می‌رباید.

نکته:

عقود قرارگرفته در شمول این جرم عقود امانی می باشند نه تملیکی.

آیا خیانت در امانت در اموال مشاع توسط احد شرکا قابل ارتکاب است؟

با لحاظ اصول حقوقی این جرم در اموال مشاع قابل تحقق نمی باشد بر مبنای رای وحد رویه شماره ۱۰ مورخ ۱۳۵۵/۷/۲۱

نکته:

این جرم مقید به نتیجه می باشد.

نتیجه در این جرم اضرار مالک یا متصرف می باشد اعم از اینکه نفعی متوجه خائن بشود یا نشود.

دقت شود:

از لحاظ حقوقی عنصر نتیجه در کلاهبرداری اضرار به غیر است همراه انتفاع متهم ولی در جرم خیانت در امانت صرف اضرار به غیر کافی است اعم از اینکه مرتکب منتفع بشود یا نشود.

دقت شود:

در خصوص تحقق این جرم حتما می بایست یک قراردادی بین طرفین وجود داشته باشد اعم از کتبی یا شفاهی و بنا بر استرداد یا مصرف مال در مسیر مشخصی باشدو این جرم بعد از مطالبه مالک و انکار امین محقق می شود.

دریافت مشاور حقوقی رایگان برای مبحث خیانت در امانت

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 

yasa.co

فهرست
مشاوره حقوقی تلفنی
Open chat
مشاوره حقوقی آنلاین