تعلیق اجرای مجازات چیست؟

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

 تعلیق اجرای مجازات

تعلیق اجرای مجازات عبارت است از متوقف کردن مجازات کس ک به کیفر های تعزیری محکوم شده است تا اگر در مدت معینی پس از آن، مرتکب جرم دیگری نشود و از دستور های دادگاه در این مدت تبعیت کند محکومیت او منتفی شود.

مطابق ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ در جرایم موجب مجازات تعزیری غیر منصوص شرعی اعم از حبس، شلاق و جزای نقدی درجه سه تا هشت دادگاه می تواند در صورت وجود شرایط مقرر برای تعویق صدور حکم که عبارت است از:

مقاله مرتبط :  جلب ثالث و نحوه تنظیم دادخواست آن
۱- وجود جهات تخفیف.
۲- پیش بینی اصلاح مرتکب.
۳- فقدان سابقه محکومیت کیفری موثر.
۴- جبران ضرر و زیان اعم از مادی و معنوی یا برقراری ترتیبات جبران.

اجرای تمام یا قسمتی ازمجازات را از یک تا ۵ سال معلق نماید. دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری نیز پس از اجرای یک سوم از مجازات می تواند از دادگاه صادر کننده حکم قطعی تقاضای تعلیق نماید.

همچنین محکوم می تواند پس از تحمل یک سوم مجازات در صورت دارا بودن شرایط قانونی از طریق دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری تقاضای تعلیق نماید.

ضمانت اجرای تخلف از صدور قرار :

مطابق ماده ۵۰ قانون مجازات اسلامی چنانچه محکومی که مجازات او معلق شده است در مدت تعلیق بدون عذر موجه از دستورهای دادگاه تبعیت ننماید دادگاه صادر کننده حکم قطعی می تواند به درخواست دادستان یا قاضی اجرای احکام برای بار اول یک تا دو سال به مدت تعلیق اضافه نماید بدیهی است قاضی تحت هیچ شرایطی حق کاهش مدت تعلیق را ندارد یا قرار تعلیق را لغو نماید .

مقاله مرتبط :  مشاوره حقوقی قوه قضاییه + تخفیف ویژه

تخلف از دستور های دادگاه برای بار دوم موجب الغای قرار تعلیق و اجرای مجازات می شود.

مشاوره حقوقی

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 

نوشتهٔ پیشین
وکیل خانواده
نوشتهٔ بعدی
قرار توقیف دادرسی و شرایط آن
فهرست
Call Now Buttonمشاوره حقوقی تلفنی