مجازات ترک انفاق و روش های اثبات آن

خانواده
امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
در حال ثبت رای

ترک انفاق چیست و روند دادرسی آن چگونه است؟

در بیشتر موارد زنان هنگامی به سراغ شکایت کیفری نفقه می روند که از سوی همسرانشان از خانه بیرون شده اند یا این که با وجود زندگی در خانه همسرشان، مرد به او نفقه نداده و او را رها کرده است. در چنین شرایطی زنان می توانند با مراجعه به دادگاه های کیفری محدوده سکونت خود شکایت ترک انفاق را مطرح کنند و امیدوار باشند در مدتی کوتاه به حق خود برسند.

مجازات ترک انفاق

مشاوره حقوقی آنلاین در وکلای عدالت

کلیک کنید

در شکایت ترک انفاق نیز اولین قدم نوشتن دادخواست در دادسراست. زن پس از مراجعه به دادگاه در متنی می تواند شکایت خود را این گونه مطرح کند:

ریاست محترم دادسرای ناحیه …

با سلام و احترام؛ به استحضار می رساند اینجانب….. شاکی فوق در تاریخ….. طی عقدنامه شماره…… دفترخانه….. به عقد دایمی آقای….. درآمده ام. نامبرده بعد از عقد تاکنون فقط مبلغ….. به بنده پرداخت کرده و با وجود آمادگی اینجانب برای تمکین، از پرداخت نفقه حال اینجانب خودداری کرده است، لذا از محضر دادگاه به خاطر ترک انفاق از نامبرده شکایت دارم و خواهان تعقیب کیفری وی هستم.

شکایت ترک انفاق پس از ثبت در واحد رایانه از سوی سرپرست دادسرا به یکی از شعب دادیاری ارجاع می شود.

بعد از ارائه این شکایت به دادگاه و تعیین شعبه، دادیار از خواهان پرس و جو می کند و براساس نشانی ذکر شده از متهم او را فرا می خواند. ممکن است این احضار به صورت تلفنی صورت بگیرد، اما در صورتی که مرد حاضر به شرکت در دادگاه نشود، دادگاه وی را به شکل کتبی احضار خواهد کرد. ویژگی این احضار هم این است که برگه اخطاریه به زن داده می شود تا با مراجعه به کلانتری محدوده سکونت همسرش، این برگه را به همراه مامور کلانتری به مرد ابلاغ کند.

در این برگه نیز عنوان شده است که مرد ظرف مدت مشخصی برای ادای توضیحات باید به دادسرا مراجعه کند و در غیر این صورت جلب خواهد شد. البته در مواردی نیز انجام تحقیقات به عهده کلانتری محدوده سکونت گذاشته می شود و کلانتری از طریق دایره قضایی این تحقیقات را تکمیل و پس از آن پرونده را برای دادسرا ارسال می کند.

راه های اثبات شکایت ترک انفاق چیست؟

 

در شکایت ترک انفاق نیز مانند هر نوع شکایت دیگری زن به عنوان خواهان (شاکی) باید وقوع جرم ترک انفاق را اثبات کند.

راه های اثبات شکایت ترک انفاق هم مانند شکایت های دیگر شیوه هایی کاملا مشخص است. مثلا در مواردی که زن مدعی است همسرش او را از خانه بیرون کرده یا مدتی است به او نفقه نداده، این مساله در صورتی برای دادگاه اثبات می شود که یا همسر زن در محضر دادگاه به این مساله اقرار کند و این اتهام را بپذیرد یا این که شهود معرفی شده از سوی زن به دادگاه این موضوع را تایید کنند. شاهدان هم شرایط خاصی دارند.

مثلا آنها باید به اتفاقی که رخ داده اشراف کافی داشته باشند و ضمنا از بستگان و اقوام زن هم نباشند. رعایت دیگر شرایط شهود هم از مواردی است که برای زنان دردسر کمتری ایجاد می کند. این که شهود باید کارت شناسایی معتبر یا شناسنامه داشته باشند که در دادگاه احراز هویت شوند.

شهود هم معمولا به این مساله شهادت می دهند که از وضعیت زندگی خواهان مطلع هستند و می دانند او به دلیل پرداخت نکردن نفقه از سوی همسرش در سختی و مشکل است.

ترک انفاق ازجمله جرایم مستمر به شمار می آید و معنی این حرف این است که این جرم به دفعات قابل شکایت کیفری است در مواردی هم که شهود حاضر به حضور در دادگاه و ادای شهادت نباشند، دادیار پرونده دستور می دهد تا کلانتری محل تحقیقات مورد نیاز را تکمیل و پرونده را برای دادسرا ارسال کند.

البته همه این موارد به سرعت صورت می گیرد تا در حداقل زمان ممکن پرونده تکمیل و درباره آن اظهارنظر شود. در کلانتری های هر محدوده دادگاه مامورانی حضور دارند که هر روز پرونده ها را از کلانتری به دادسرا می آورند و پس از بررسی پرونده، در صورت نیاز به تحقیق پرونده را به کلانتری ارجاع می دهند.

البته پیگیری شاکی هم سبب می شود زودتر به پرونده رسیدگی و درباره آن تصمیم گیری شود. تا زمانی هم که پرونده ای تکمیل نشود، دادسرا نسبت به آن تصمیم گیری نمی کند.

راه های اثبات پرداخت نفقه

برای شروع دعوای مطالبه نفقه از کجا باید شروع کرد؟

 

مردان پس از احضار به دادسرا معمولا در پاسخ به این پرسش که آیا اتهام مذکور را می پذیرید؟ چند موضعگیری مشخص دارند:

دسته ای از آنها اعلام می کنند این ادعا را قبول دارند؛ اما در مقابل همسرشان از آنها تمکین نکرده است. آنها دلایلی را هم برای تمکین نکردن همسرشان عنوان می کنند و این مساله در برگه های موسوم به برگه بازجویی و صورت مجلس ثبت می شود. ممکن است در چنین موردی مرد حاضر به پرداخت نفقه به همسرش باشد و ممکن است به دلیل تمکین نکردن این پرداخت را انجام ندهد.
دسته ای دیگر عنوان می کنند این اتهام را می پذیرند و حاضر به پرداخت نفقه همسر خود هستند. در چنین حالتی دادگاه با ایجاد صلح و سازش میان طرفین و در نهایت دریافت تعهدنامه از مرد پرونده را می بندند و طرفین را به امان خدا می سپارد.
دسته سوم مردها مدعی می شوند نفقه را پرداخت کرده اند؛ اما زن دلایلی را عنوان می کند که این ادعا را رد می کند. در چنین موردی بسته به نظر دادیار، پرونده با صدور قرار برای دادگاه ارسال می شود. این قرار ممکن است قرار الزام به حضور، قرار کفالت و قرار وثیقه باشد. به این ترتیب پرونده برای تصمیم گیری در اختیار مقام قضایی قرار می گیرد.
دسته ای دیگر از مردان نیز با ارایه دلایل و مدارک کافی از خود رفع اتهام می کنند که در چنین موردی دادگاه برای مرد قرار منع تعقیب صادر می کند که البته این قرار به معنای بی گناهی مرد از سوی دادگاه است، اما در صورت اعتراض زن قابل رسیدگی است.

ترک انفاق جرمی که استمرار دارد

ترک انفاق ازجمله جرایم مستمر به شمار می آید و معنی این حرف این است که این جرم به دفعات قابل شکایت کیفری است. مثلا اگر مردی نفقه آذر ماه همسر خود را ندهد و طی شکایت این نفقه را در دادسرا یا دادگاه از همسرش اخذ کند، او می تواند پس از این شکایت بلافاصله شکایتی برای دریافت نفقه دیماه خود نیز مطرح کند. چند راه حل را برای جلوگیری از طرح شکایت ترک انفاق از سوی زنان علیه مردان:

اگر زنی در پی مشاجره لفظی به حالت قهر خانه را ترک کرد، مرد بهتر است مبلغی پول که در حد و اندازه نفقه کفایت کند، با قید بابت نفقه به حساب همسرش بریزد و این فیش را نزد خود نگه دارد.
شکل دیگر ارائه پول به همسر هم ارسال پول از طریق پست بانک است که می تواند بعدا مورد ادعای مرد واقع شود.
شکل دیگر نیز این است که مرد از همسر خود بابت پولی که به وی می دهد رسید بگیرد.
گاهی ممکن است مردان پس از شکایت ترک انفاق منزل مسکونی نامناسبی را برای همسر خود تهیه کنند و در دادگاه با معرفی این منزل، خواستار تمکین همسر خود شوند؛ اما منزل مسکونی باید شرایط مناسب زندگی را داشته باشد و اگر فاقد این ویژگی باشد، تصمیم گیری دادگاه به ضرر مرد خواهد بود.

 

ترک انفاق چیست و مجازات ترک انفاق شامل چه مواردی است؟

در روابط میان زن و شوهر برخی از حقوق فقط و فقط اختصاص به زن دارد. بنابراین در رابطه دو طرفه زن و شوهر برخی امور تکلیف مرد و حق زن است و نمی‌توان خلاف آن را تصور کرد. یکی از این حقوق نفقه است. مرد هر چقدر که ندار و ناتوان باشد و زن هر چقدر اوضاع مالی خوبی داشته باشد باز هم در اصول موضوع تغییری ایجاد نمی‌کند. به هر حال مرد باید نفقه همسر خود را بپردازد. می‌توان گفت در هیچ شرایطی این تکلیف شوهر نباید ترک شود. نتیجه ترک انفاق این تکلیف چه خواهد بود؟ در ادامه درر گفت‌وگو با کارشناسان شدیدترین نتیجه ترک تکلیف انفاق٬ یعنی مجازات کیفری را بررسی می‌کنیم.

الزام شوهر به دادن نفقه + نحوه محاسبه

ترک انفاق

یک کارشناس حقوق خصوصی در این خصوص می‌گوید: با ازدواج و تشکیل خانواده، زندگی مرد و زن به هم پیوند خورده و وحدت می‌یابد. این اجتماع کوچک، بر اساس مودت و دوستی و رعایت مبانی اخلاقی به راه خود ادامه می‌دهد و اداره آن با اعتماد متقابل و صلاحدید زن و شوهر انجام می‌شود. اما زمانی که در خانواده اختلافی پدید می‌آید، نیاز به اصول و قواعدی احساس می‌شود که بر اساس آن داوری انجام شده و اختلاف حل شود. قوانین و مقررات در این مرحله پا به میدان می‌گذارند. بنابراین در یکک خانواده سالم و بدون مشکل، همه‌چیز بر پایه اخلاق حل می‌شود و نوبت به قوانین و مقررات نمی‌رسد.

این قوانین و مقررات، در خصوص هزینه‌های زندگی همسر، وظیفه تامین مخارج را برعهده شوهر گذاشته است. این هزینه‌ها نفقه نام گرفته و شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن مانند هزینه‌های درمانی و بهداشتی، مسکن، لباس، عذا، وسایل خانه و… می‌شود. وظیفه تامین هزینه‌های متعارف زندگی همسر با شوهر است. وی در ادامه به نفقه اقارب و خویشان اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی خویشاوندان نیز حق مطالبه نفقه دارند. اما این نفقه با آنچه که حقق همسر است، تفاوت زیادی دارد. پرداخت نفقه به خویشان مشروط به این است که نفقه دهنده وضع مالی خوبی داشته باشد و برعکس، نفقه‌گیرنده از وضع مالی نامناسب برخوردار بوده و توان مالی نداشته باشد و نتواند از طریق اشتغال به شغلی، درآمدیی که برای گذران زندگی کافی باشد، کسب کند.

ترک انفاق

لایحه الزام به تمکین زوجه

این وکیل دادگستری می‌گوید: وظیفه نفقه دادن تنها میان برخی از خویشاوندان وجود دارد و نه همه آنها؛ قانون مدنی وظیفه پرداخت نفقه را میان «اقارب نسبی در خط عمودی» قرار داده است. یعنی اینکه، کسانی که به واسطه ازدواج با کسی فامیل می‌شوند، به هیچوجه حق گرفتن نفقه از او را ندارند (بجز حق نفقه زن از شوهر) و تنها میان کسانی که خویشاوندی نسبی دارند، وظیفه پرداخت نفقه وجود دارد. منظور از «خط عمودی» روابط شخص است با پدر و پدربزرگ و مادربزرگ و هر چه که بالاتر برود و همچنین روابط با پسر و فرزندان او و همین‌طور فرزندان آنها هرچقدر که پایین برود. این افراد با شخص، خویشاوندی در خط عمودی دارند، اما برادر و خواهر و فرزندان آنها در خط عمودی با انسان خویشاوندی ندارند پس تکلیفی به پرداخت نفقه به آنها نیست و آنها هم وظیفه‌ای در این خصوص ندارند. به عبارتی کسانی با هم در خط عمودی خویشاوندی دارند که از یکدیگر متولد شده باشند.

جرم ترک انفاق

این کارشناس حقوقی در ادامه به جرم ترک انفاق به عنوان ضمانت‌اجرای کیفری نفقه دادن اشاره می‌کند و می‌گوید: وقتی وظیفه‌ای برعهده کسی قرار می‌گیرد، باید راهی پیش‌بینی شود که در صورت تخلف از آن وظیفه، انجام آن بر فرد تحمیل شود. در مورد نفقه هم همین‌طور است. وقتی شوهری وظیفه دارد که نفقه همسر خود را بدهد یا مردی باید نفقه فرزند خود را بپردازد، باید راهی باشد که وی را به این کار اجبار کنیم، در غیر این صورت تعیین و تاکید بر این حقوق بی‌فایده خواهد بود. فغان‌نژاد توضیح می‌دهد: در قوانین ما، کسی که وظیفه نفقه دادن را ترک کند مرتکب جرم «ترک انفاق» شده و مجازات حبس در انتظار اوست. چنین شخصی مجرم بوده و بیش از شش ماه تا دو سال زندانی خواهد شد. اما شرایط تحقق این جرم چیست.

ترک انفاق

وی خاطرنشان می‌کند: مرد باید به همسر خود نفقه بپردازد و وضعیت مالی نامناسب، نمی‌تواند بهانه‌ای برای شانه خالی کردن از این وظیفه باشد. اما در جرم ترک انفاق برای اینکه شوهر به خاطر نفقه ندادن مجازات شود، باید با وجود استطاعت مالی و وضعیت اقتصادی مناسب، از انجام وظیفه خود خودداری کند. علاوه بر این در صورتی که شوهر ثابت کند که زن از وی تمکین نمی‌کرده است، نه‌تنها مجازاتی در انتظار او نخواهد بود، بلکه تکلیف پرداخت نفقه از گردن او ساقط می‌شود. البته این شوهر است که باید ثابت کند که زن وی تمکین نکرده است.

فغان‌نژاد با اشاره به اینکه در مورد کسی که از پرداخت مخارج متعارف خویشان خود، امتناع می‌کند، جرم ترک انفاق تحقق پیدا می‌کند خاطرنشان می‌کند: برای تحقق این جرم، باید شرایطی که پیش از این به‌عنوان مقدمه‌های پدید آمدن این تکلیف نام بردیم به وجود آید؛ مثلا باید وضع مالی خوبی داشته باشد و خویشاوند دیگر از شرایط مالی مناسب برخوردار نبوده و نتواند با اشتغال به شغلی هزینه‌های زندگی خود را تامین کند. در صورت وجود این شرایط، کسی که از پرداخت نفقه اشخاص واجب‌النفقه خودداریی کند به حبس تعزیری درجه ۶۶ (حبس بیش از شش ماه تا دو سال) محکوم خواهد شد.

جهت مشاوره حقوقی خانواده با وکیل دادگستری کلیک نمایید.

مراجعه به دادگاه برای پیگیری حق ترک انفاق

یک وکیل دادگستری ترتیب مراجعه به دادگاه برای پیگیری کیفری نفقه را توضیح می‌دهد و می‌گوید: زنی که همسر وی هزینه‌های معمول زندگی او را تامین نمی‌کند، می‌تواند به دادگاه مراجعه کرده و الزام شوهر خود را به انجام وظیفه شرعی و قانونی وی درخواست کند. در این صورت دادگاه میزان نفقه را معین می‌کند و به شوهر دستور می‌دهد که مخارج زندگی همسر خود را بر اساس آنچه دادگاه در حکم خود آورده، تامین کند. سجاد فصیحی ادامه می‌دهد: در این صورت اگر باز هم مرد حاضر نشد که بهه وظیفه خود که این‌بار مورد تاکید دادگاه نیز قرار گرفته عمل کند، زن می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند. در چنین وضعی ادامه زندگی برای همسر کار ساده‌ای نخواهد بود به همین دادگاه پس از آنکه وجود شرایط را تشخیص داد، شوهر وی را مجبور به طلاقق می‌کند.

علاوه بر این، در هنگام ازدواج برخی از زن و شوهرها، تشخیص می‌دهند که این موضوع را شرط کنند که در صورت خودداری شوهر از پرداخت نفقه حق دارند به وکالت از شوهر خود را طلاق دهند. این شرط نیز ممکن است در ارتباط با نفقه در قباله‌های ازدواج وجود داشته باشد. اما باید بار دیگر یادآوری کرد که آنچه کانون خانواده را تداوم می‌بخشد حسن اخلاق است و قانون و دادگاه آخرین راه موجود است. بنابراین تمام آنچه بیان می‌شود، به عنوان آخرین گزینه ممکن باید مورد توجه باشد.

یکی از مهم ترین تکالیف ناشی از عقد نکاح برای مردان ، الزام به پرداخت نفقه به زن می باشد که البته انجام این تکلیف از سوی مرد ، منوط به تمکین است . اما گاهی شوهر به این تکلیف قانونی خود عمل ننموده و به همین دلیل ، زن ناچار به طی مراحل قانونی برای مطالبه نفقه می شود . لازم به ذکر است که بر اساس قانون ، عدم پرداخت نفقه به زن در صورت تمکن مالی مرد و تمکین زن از شوهر ، نوعی جرم شناخته شده و برای آن مجازات تعیین شده است که تحت عنوان جرم ترک انفاق شناخته می شود . به همین مناسبت ، در این مقاله قصد داریم به بررسی ترک انفاق و معنی ترک انفاق مرد پرداخته و حکم ترک انفاق چیست را مورد بررسی قرار دهیم . به همین دلیل ، ابتدا پرداخت نفقه به زن و ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه را مورد بررسی قرار داده و سپس حکم ترک انفاق چیست را مورد بررسی می نماییم .

پرداخت نفقه به زن

بر اساس قانون مدنی ، شوهر موظف به پرداخت نفقه به همسر خود شده است . پرداخت نفقه به زن در ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی آمده است که بر اساس آن ، ” در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است ” . همانطور که از این ماده بر می آید ، این ماده تنها نفقه زوجه در عقد دائم را پیش بینی کرده است و حکمی در خصوص الزام به پرداخت نفقه در عقد موقت پیش بینی نشده است . بعلاوه اینکه بر اساس ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی ” در عقد موقت ، زن حق نفقه ندارد ؛ مگر اینکه شرط شده باشد یا آنکه عقد مبنی بر آن جاری شده باشد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نفقه زن و ویژگی های آن و همچنین نفقه در عقد موقت یا صیغه کلیک کنید .

اما اینکه نفقه زن شامل چیست ، در ماده ۱۱۰۷ مشخص شده است که بر اساس آن ، نفقه زوجه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، نان ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج است . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اینکه نفقه زن شامل چیست کلیک کنید .

 

 

ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه

پرداخت نفقه زوجه به اندازه ای از دید قانونگذار مهم است که عدم پرداخت نفقه به زن همراه با ضمانت اجرا است . به این معنا که اگر مرد به تکلیف خود در باب پرداخت نفقه عمل ننمود ، زن می تواند اقدام به مطالبه نفقه خود نموده و حتی تقاضای مجازات مرد را از دادگاه بنماید . بر همین اساس ، ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه به زن بر اساس قانون عبارت است از :

ضمانت اجرای حقوقی عدم پرداخت نفقه ؛ ناظر بر مطالبه نفقه از سوی زن و ملزم شدن مرد به پرداخت مبلغ نفقه تعیین شده است .

ضمانت اجرای کیفری عدم پرداخت نفقه ؛ ناظر بر شکایت کیفری بابت عدم پرداخت نفقه و مجازات نمودن مرد است . برای آشنایی بیشتر با ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه توسط مرد کلیک کنید .

حکم ترک انفاق چیست؟

مشاوره حقوقی خانواده با وکیل دادگستری

۰۹۱۹۷۸۶۸۴۸۲

در قسمت های قبلی راجع به تکلیف مرد به پرداخت نفقه صحبت کردیم و گفتیم در صورت خودداری شوهر از انجام این تکلیف ، زن می تواند به شیوه حقوقی یا کیفری اقدام به مطالبه نفقه نماید . اما در این قسمت قصد داریم به بررسی حکم ترک انفاق بپردازیم . حال می خواهیم بدانیم ترک انفاق به چه معناست و حکم آن چیست ؟ به طور کلی ، معنای ترک انفاق آن است که مرد به تکلیف خود در رابطه با پرداخت نفقه به زن خود عمل ننموده است . شاید تا به حال شنیده باشید که مرد مرتکب ترک انفاق نسبت به همسر خود شده است و زن به دلیل همین ترک انفاق یا عدم پرداخت نفقه از شوهرش شکایت کرده است و یا در دادگاه مطالبه نفقه نموده است . اکنون که با مفهوم ترک انفاق آشنا شدیم ، پاسخ به این سوال ضروری است که حکم ترک انفاق مطابق قانون چیست ؟

بر اساس قانون مجازات اسلامی ، ترک انفاق که به معنای عدم پرداخت نفقه به زن است ، نوعی جرم می باشد . بنابراین ، در قانون برای فعل ترک انفاق به زن ، مجازات در نظر گرفته شده است . حکم ترک انفاق زن بر اساس قانون مجازات اسلامی عبارت است از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس . در صورتی که زن از شوهر خود تمکین کرده باشد و مرد استطاعت مالی کافی برای پرداخت نفقه زن را داشته باشد ، زن می تواند به دادگاه مراجعه کرده و از شوهر خود به جرم ترک انفاق شکایت کیفری نماید که در نهایت مرد ممکن است زندانی شود . علاوه بر این ، زن می تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند و دادخواست مطالبه نفقه بدهد که در این صورت ، دادگاه مبلغ نفقه زن را مشخص و به پرداخت آن حکم می کند . پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص ، مقاله جرم ترک انفاق و مجازات آن را نیز مطالعه نمایید .

مشاوره حقوقی:

  • پیشنهاد می گردد به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود.با ما  تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد با وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر  مشاوره حقوقی حضوری یا مشاوره حقوقی تلفنی  تخصصی  بگیرید.
  • فرم صفحه اصلی

    • درصورت انتخاب سایر موارد در بخش شرح درخواست مورد مد نظر را ذکر نمایید

فهرست

تماس با وکیل دادگستری

مشاوره حقوقی با وکیل دادگستری