آزادی مشروط چیست

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

آزادی مشروط و شرایط آن

مطابق ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ آزادی مشروط فرصتی است که قبل از اتمام دوره محکومیت به محکومان در حبس اعطا می شود تا چنانچه در طول مدت زمانی که قاضی مشخص می کند از خود رفتاری شایسته نشان دهند و دستورهای دادگاه را به موقع اجرانمایند در مورد محکومیت به حبس نه سایر مجازات ها و حبس بدل از جزای نقدی تعزیری نه حدی، دادگاه صادر کننده حکم می تواند اختیار دارد در مورد محکومان ملاک احتساب، میزان حبسی است که در حکم دادگاه قید شده است، به حبس بیش از ۱۰ سال پس از تحمل نصف  و در سایر موارد یعنی حبس ده سال و کمتر از ۱۰ سال پس از تحمل  یک سوم مدت مجازات به پیشنهاد دادستان دادستان یا قاضی اجرای احکام با رعایت شرایط زیر حکم بنابراین آزادی مشروط در قالب حکم صادر می شود به آزادی مشروط را صادر کند چون حبس ابد فاقد مدت و مادام العمر است و استفاده از آزادی مشروط  متصور نیست.

مقاله مرتبط :  جبران خسارت یا الزام به انجام تعهد
الف:محکوم در مدت اجرای مجازات همواره از خود حسن اخلاق و رفتار نشان دهد.
ب:حالات محکوم نشان دهد که پس از آزادی دیگر مرتکب جرمی نمی شود.
ج:به تشخیص دادگاه محکوم  تا آنجا که استطاعت دارد ضرر و زیان مورد حکم  یا مورد موافقت مدعی خصوص را بپردازد یا قراری برای پرداخت ترتیب دهد.
د: محکوم پیش از آن از آزادی مشروط استفاده نکرده باشد.

مطابق ماده ۶۱ قانون مجازات اسلامی هرگاه محکوم در مدت آزادی مشروط بدون عذر موجه از دستورهای دادگاه تبعیت نکند برای بار اول یک تا دوسال به مدت آزادی مشروط وی افزوده میشودو در صورت تکرار یا ارتکاب یکی از جرایم عمدی موجب حد قصاص یا دیه و تعزیر تا درجه هفت علاوه بر مجازات جرم جدید باقیماندهمحکومیت نیز به اجرا در می آید در غیر اینصورت آزادی او قطعی می شود.

مقاله مرتبط :  مطالبه وجه چک
مشاوره حقوقی

به دلیل جوانب متعدد و گاهاً پیچیده در این موارد لطفا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعات کامل را در این خصوص کسب نمایید.گروه حقوقی اساتید مهر ایرانیان با کادری از بهترین وکلا و مشاورین حقوقی تا رفع کامل این مشکل در کنار شما خواهند بود. با ما تماس بگیرید و در این زمینه یا موارد مشابه مشاوره حقوقی آنلاین فوری یا مشاوره حقوقی رایگان  بگیرید. 

نوشتهٔ پیشین
مطالبه وجه چک
نوشتهٔ بعدی
دعوای تقابل و شرایط آن
فهرست
Call Now Buttonمشاوره حقوقی تلفنی